Tanie ogrodzenie z siatki. Kiedy sprawdzi się siatka ogrodzeniowa? Montaż i cena

2018-05-11 15:11
Podmurówka ogrodzenia z siatki
Autor: Andrzej Szandomirski Podmurówka zwiększa stabilność i trwałość ogrodzenia z siatki. Jeśli jest wysoka, można kupić niższą siatkę. Za pomocą dekoracyjnej podmurówki, np. z cegieł klinkierowych, można dopasować ogrodzenie do elewacji.

Siatka ogrodzeniowa metalowa to szybki i tani sposób na ogrodzenie działki. Podpowiadamy, jak zrobić ogrodzenie z siatki. Mąż złota rączka bez trudu wykona je samodzielnie. Zlecenie takiej pracy ekipie budowlańców też nie jest drogie.

Siatka ogrodzeniowa rozpięta na słupkach jest lekka, ale trwała. Zależnie od upodobań można pozostawić ją samą albo wykorzystać dekoracyjnie. Ogrodzenie z siatki stanowi dobrą podporę dla roślin pnących albo mat wiklinowych, bambusowych lub wrzosowych. Może być również tłem dla żywopłotu. Po latach, zamiast niszczeć, ogrodzenie z siatki będzie ozdobą ogrodu.

Jakie rośliny na ogrodzenie z siatki
Autor: Mariusz Bykowski Wielu inwestorów obsadza siatkę winobluszczem, który bardzo szybko rośnie. Wiosną ogrodzenie z pnączem będzie zielone, a jesienią przebarwi się na czerwono.

Siatka ogrodzeniowa: ocynkowana lub powlekana

Do wyboru są dwa rodzaje siatek ogrodzeniowych plecionych: tylko ocynkowane lub dodatkowo powlekane tworzywem sztucznym PCW. Drut stalowy używany w siatkach ogrodzeniowych ma średnicę 2,6-4 mm. Im grubszy, tym ogrodzenie będzie mocniejsze, sztywniejsze i trwalsze. Siatki ogrodzeniowe różnią się także wielkością oczka w kształcie rombu (40, 50 lub 60 mm). Siatka o bardzo dużym oczku może być wiotka i będzie wymagać gęściej rozstawionych słupków. Można wybrać różną wysokość siatki - od 1 do 2,5 m. Siatki ogrodzeniowe są pakowane w rolki o długości 10, 15, 20 lub 25 m.

Ogrodzenie z siatki cena

Cena siatki ogrodzeniowej zależy od jej wysokości i grubości drutu, czasem także wielkości oczka. Siatka o wysokości 150 cm z drutu stalowego ocynkowanego o średnicy 2,8-3 mm kosztuje mniej więcej 9-11 zł/m. Cena za metr siatki z drutu o średnicy 3,5 mm - około 15 zł/m, a z drutu 4-milimetrowego - wynosi 20 zł.

Wybierając siatkę powlekaną, trzeba zwrócić uwagę, czy podany wymiar to grubość samego drutu, czy z powłoką. Siatka o wysokości 150 cm z drutu ocynkowanego o grubości 2 mm (z powłoką - 3,2 mm) koszuje 10 zł/m, z drutu o grubości 2,5 mm (z powłoką - 3,6 mm) - 11 zł/m. Gruba siatka z drutu o średnicy 2,8 mm (z powłoką - 4 mm) to wydatek rzędu 15 zł/m.

siatka ogrodzeniowa powlekana PCW
Autor: Agnieszke Mike-Jeziorska Najpopularniejsza jest zielona siatka ogrodzeniowa powlekana PCW. Jednak można ją kupić także w kolorze szarym, brązowym lub czarnym.

Co potrzebne do ogrodzenia z siatki? Słupki i inne akcesoria

Ogrodzenie z siatki wymaga podpór, czyli słupków i odciągów, oraz elementów mocujących:

  • prętów naprężających,
  • łączników,
  • obejm,
  • drutu do wiązania,
  • naciągaczy.

Każdą siatkę można rozpiąć na dowolnych słupkach betonowych, metalowych lub drewnianych o wystarczającej nośności. Warto także nabyć polecane przez producenta narzędzia do łatwiejszego montażu siatki – zaciski do drutu, nożyce, napinacze. Ekipy wykonujące ogrodzenia z siatki mają proste akcesoria pozwalające to zrobić. Jednak zdecydowanie wygodniej do zrobienia ogrodzenia z siatki jest wykorzystać elementy systemowe, zwłaszcza do siatek powlekanych, które pozwalają na estetyczne zamocowanie ogrodzenia. Wszystkie elementy są do siebie dopasowane, tak żeby stworzyć mocną i trwałą konstrukcję.

Sprawdź też: projekt ogrodzenia - 26 pomysłów i zdjęć >>>

Słupki do siatki ogrodzeniowej
Autor: Andrzej Szandomirski Standardem są zadeklowane słupki dopasowane do różnych modeli siatki ogrodzeniowej. Pionowe pręty zamocowane do słupków pozwalają dobrze ją naciągnąć. U góry, w środku wysokości i u dołu siatka powinna mieć przeciągnięty drut wiązałkowy

Jak zrobić ogrodzenie z siatki

Lekkie ogrodzenie z siatki nie wymaga pełnego fundamentu. Wystarczy punktowy do słupków. Standardowy rozstaw słupków to 2-2,5 m. Zwykle betonuje się je na głębokość minimum 50 cm, żeby były stabilnie zamocowane w gruncie. Do montażu używa się zaprawy cementowej z piaskiem i żwirem rozrobionej wodą. W składach budowlanych można kupić też gotowe stopy fundamentowe.

  • Ogrodzenie z siatki z podmurówką

Wielu inwestorów wykonuje również podmurówkę pod całym ogrodzeniem z siatki. Może być ona zrobiona z cegieł klinkierowych, prefabrykowanych elementów betonowych lub masy betonowej. W ostatnim przypadku możliwe jest trwałe utwierdzenie w niej siatki. Wtedy dół siatki sukcesywnie zatopia się w masie betonowej w czasie grodzenia działki. Jest to polecane zwłaszcza na działki z psami lub innymi zwierzętami, które mogłyby się podkopać pod ogrodzeniem z siatki.

Ogrodzenie z siatki zdjęcia
Autor: Mariusz Bykowski Najprostsze i najtańsze ogrodzenie działki można zrobić z plecionej siatki metalowej.
Warto wiedzieć
Groszek pachnący zdjęcia

Autor: Agnieszke Mike-Jeziorska

Groszek pachnący - pnącze jednoroczne

Jakie rośliny na ogrodzenie z siatki

Przy ogrodzeniu z siatki warto posadzić pnącza, które ozdobią działkę i stworzą zielony parawan. Polecane rośliny na ogrodzenie z siatki to: powojniki. Polecaną odmianą jest Lambton Park. Ładnie kwitnie i bardzo szybko rośnie (wystarczy rok, żeby zakrył ażurowe ogrodzenie z siatki). Dobrze znosi suszę, jego pędy mają 5 m długości. Przy siatce ogrodzeniowej sprawdzą się też: winobluszcz, winorośl pnącą, czy wiciokrzew. Można też posadzić pnącza jednoroczne - groszek pachnący, wilce, kobeę pnącą.

Trwałość i konserwacja ogrodzenia z siatki

Ogrodzenie metalowe wymaga konserwacji. Pod tym względem siatka ogrodzeniowa powlekana tworzywem sztucznym jest znacznie wygodniejsza. Producenci dają na powłokę nawet 10 lat gwarancji. Takie ogrodzenie z siatki wystarczy od czasu do czasu dokładnie oczyścić z kurzu za pomocą myjki ciśnieniowej. Pordzewiałą siatkę ogrodzeniową ocynkowaną należy co jakiś czas pomalować.

  • Malowanie ogrodzenia z siatki

Przed malowaniem siatki ogrodzeniowej, najpierw trzeba ją oczyścić metalową szczotką z korozji oraz odpylić. Do malowania siatki stosuje się antykorozyjne farby do metalu, które należy nanosić w dwóch warstwach. Wielu producentów deklaruje, że można je nanosić bezpośrednio na rdzę, ale lepszy i trwalszy efekt uzyskamy, jeśli wcześniej oczyścimy podłoże.

Sprawdź też: czyszczenie ogrodzenia - jak zrobić to dobrze >>>

Jakie wybrać ogrodzenie?

Nie jesteś jeszcze zdecydowany i nie wiesz jakie wybrać ogrodzenie domu i działki? Skorzystaj z naszych porad i podpowiedzi ekspertów. Przeczytaj:

Siatka ogrodzeniowa
Autor: Andrzej Szandomirski Metalowe słupki i ocynkowana siatka ogrodzeniowa wymagają pomalowania co kilka lat farbą antykorozyjną.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie