Ogrodzenia kute: galeria zdjęć pięknych ogrodzeń metalowych

2017-07-14 18:33
Ogrodzenia kute ze zdobieniami
Autor: Wiktor Greg Motywem ozdobnym tegop kutego ogrodzenia są okręgi umieszczone symetrycznie w dolnej części przęsła między tralkami oraz zamknięta w okręgu rozeta, którą ulokowano w środku każdego z przęseł. Między metalowymi przęsłami nie ma murowanych słupków, więc całość wygląda przejrzyście i lekko. Połączenie przęseł metalowymi słupkami zrobionymi z prętów to świadomy zabieg i warto go stosować, gdy ogrodzenie – tak jak w tym przypadku – jest bardzo długie.

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją. Często też stanowiły powód zazdrości – z racji niezwykłego wzoru oraz ceny. Z czasem zakładów kowalskich ubywało, a popularniejsze stawały się innego rodzaju ogrodzenia. Dzisiaj ogrodzenia metalowe możesz kupić w supermarkecie budowlanym, choć artyzmem nie dorównują ogrodzeniom kutym. Zobacz galerię zdjęć ogrodzeń i bram kutych.

Parki, pałace, dawne posiadłości często opasane były ogrodzeniami metalowymi, wykonywanymi przez kowali. Wielu z nich to prawdziwi artyści, których kunsztowne prace zdobiły niejedną posesję. Dzisiaj ogrodzenia i bramy kute takie najczęściej widzimy przy parkach lub ogrodach. Czy warto je mieć wokół domu? Metal jest materiałem plastycznym, daje się formować i kształtować. Dlatego ogrodzenia i bramy kute dobrze się sprawdzają tam, gdzie trzeba zrobić łagodne łuki lub zaokrąglenia. Z reguły ogrodzenia kute to strzeliste pręty (nazywane tez tralkami) zakończone ozdobnymi grotami. Ilość i rodzaj elementów dekoracyjnych zależy oczywiście od wyboru inwestora, ale należy pamiętać, by z dekoracyjnością nie przesadzać. Ogrodzenia kute zrobione na indywidualne zamówienie będą niepowtarzalne i sprawią, że ogrodzenie będzie optycznie lżejsze. Ponadto przyda się wgląd na to, co dzieje się poza posesją, zwłaszcza gdy obok bujnie rozwija się przyroda.

Ogrodzenia kute dawniej i dziś

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją, często też powodem zazdrości – z racji kunsztu kowala włożonego w ich wykonanie oraz ceny. Z czasem ubywało zakładów kowalskich, popularniejsze stawały się innego rodzaju ogrodzenia, bo w tej dziedzinie również rządzi moda. Dzisiaj metalowe ogrodzenia produkowane masowo można kupić w supermarketach budowlanych i chociaż dobrze wykonane i estetyczne, artyzmem nie dorównują kutym. Te ostatnie ogrodzenia kute robi się na zamówienie, więc mamy pewność, że nie znajdziemy podobnego.

Sprawdź też:

Ogrodzenia kute połączone z klinkierem
Autor: Röben Dekoracyjność lubi towarzystwo prostoty, dzięki czemu ogrodzenie zwraca na siebie większą uwagę. W przypadku tego ogrodzenia skupienie wzroku na dekoracyjnym, perfekcyjnie wykonanym przęśle jest oczywiste. Kunszt ręcznej roboty podkreśla otoczenie, w jakim znalazły się przęsła – klinkierowe murowane elementy, czyli podmurówka oraz słupki, tworzące swego rodzaju ramę dla dekoracyjnych obrazów, jakimi w tym przypadku są kute przęsła. Zaoblone krawędzie tych ram nawiązują do łagodnych linii przęseł. Czerwony kolor klinkieru ładnie kontrastuje z czernią przęseł. Decydując się na tego rodzaju ogrodzenie trzeba bardzo dokładnie przemyśleć jego kształt i…budować jednocześnie, bowiem mocowanie przęseł do wymurowanych już klinkierowych ram będzie bardzo trudne o ile nie niemożliwe (zawsze można znaleźć sposób, by je wewnątrz zamontować, ale nie będzie to mocowanie mocne i trwałe, gwarantujące stabilne osadzenie przęsła w murze). Fot. RÖBEN

Ogrodzenie i bramy kute: ceny

Ogrodzenie kute możesz zamówić także dziś, ale najpierw zorientuj się w cenach – nie są tanie. Pracownie kowalskie mogą się znajdować daleko od naszego miejsca zamieszkania, a to dodatkowo podniesie cenę. Oferują one ogrodzenia kute robione według zaprojektowanych przez siebie wzorów (często są to stylizowane wzory roślinne), dają też możliwość zrealizowania się inwestorowi – w ramach możliwości, jakie stwarza materiał, zrobią ogrodzenie kute według jego projektu.

Jeśli twoje ogrodzenie domu nie jest zbyt długie – warto się pokusić, bo efekt może być zachwycający. Innym rozwiązaniem jest na przykład zamówienie tylko kutej bramy wjazdowej i furtki, ewentualnie także furtki do wiaty śmietnikowej.

Nie przegap:

Jeszcze jednym ze sposobów na oryginalne ogrodzenie kute może być zamówienie go w odlewni. Będzie żeliwne, odlewane w formach według wzorów pracowni albo własnych zaprojektowanych przez inwestora. Opcja z realizacją ogrodzenia według własnego pomysłu jest droższa niż realizacja projektu pracowni.

Ogrodzenia kute: galeria zdjęć

Zobacz inspiracje na ogrodzenia kute w różnym stylu. Jak je dopasować do charakteru domu, z czym łączyć, jakie wybrać wzory.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie