Farby do metalu. Czym malować ogrodzenie, balustradę, rynny czy blaszany garaż

2018-04-12 17:32 Radosław Murat
Farby do metalu
Autor: Andrzej Szandomirski Farby do metalu służą nie tylko do jego dekoracji, mogą także stanowić zabezpieczenie antykorozyjne

Farby do metalu: przegląd. Metalowe ogrodzenia, balustrady, rynny czy dach z blachy wymagają specjalnej ochrony. Zobacz, jaką farbę wybrać do pomalowania metalowych elementów i spraw, by twoje otoczenie wyglądała wyjątkowo!

Półki sklepowe uginają się od rozmaitych farb, którymi można pomalować metalowe ogrodzenie, balkonową balustradę, blaszany parapet, ogrodową latarenkę, rynny lub dach z blachy. Farby do metalu różnią się czasem schnięcia, paletą kolorów, rodzajem stosowanego rozpuszczalnika i wydajnością. Niektóre farby można stosować wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, gdyż są mało odporne na warunki atmosferyczne, niektóre zaś tylko na zewnątrz, ponieważ mogą wydzielać substancje szkodliwe dla zdrowia. Są również farby przeznaczone na przykład do malowania grzejników aluminowych, miedzianych, żeliwnych i stalowych.

Farba do metalu: rodzaje i zastosowanie

Do niedawna metal narażony na korozję malowano aż trzema rodzajami farb – gruntującą, podkładową i nawierzchniową. Dziś coraz częściej stosuje się tylko farby podkładowe, pełniące również funkcje farby gruntującej, i nawierzchniowe. Zawrotną karierę robią też uniwersalne farby nawierzchniowe, które można stosować bezpośrednio na metal. Oto czym różnią się od siebie różne rodzaje farb do metalu:

 • Farba gruntująca - ma działanie antykorozyjne. Uodpornia metal na rdzę, a niekiedy też potrafi zneutralizować istniejące już niewielkie jej skupiska.
 • Farba podkładowa - pokrywa się nią metal przed ostatecznym malowaniem. Zapewnia dobrą przyczepność farbom nawierzchniowym i tworzą dodatkową barierę ochronną, nieprzepuszczającą pary wodnej. Coraz częściej farby podkładowe pełnią też funkcję farb gruntujących.
 • Farba dekoracyjna - tworzy powłokę chroniącą przed działaniem czynników atmosferycznych i szkodliwych substancji. Nada też metalowi właściwą barwę.

Farby do stali i farby do aluminium

Do malowania metalu służą różne farby. Są farby podkładowe, gruntujące, antykorozyjne lub zwykłe farby dekoracyjne. Czym się od siebie różnią i którą wybrać?

Do malowania stali, żelaza i żeliwa przeznaczone są:

 • farby alkidowe (ftalowe),
 • farby chlorokauczukowe,
 • farby epoksydowe,
 • farby poliuretanowe.

Aluminium i metale ocynkowane wymagają innych farb, są to:

 • farby winylowe(poliwinylowe),
 • farby akrylowe,
 • farby akrylowo-lateksowe,
 • farby poliwinylowo-akrylowe.

Sprawdź też:

Wideo: ogrodzenie działki. Jakich formalności wymaga?

Pamiętaj

Trwałość farby do metalu

Kluczowe dla trwałości powłoki jest odpowiednie przygotowanie malowanej powierzchni. Minimalnym wymogiem jest staranne oczyszczenie jej szczotką drucianą. Na podłożu mogą pozostać jedynie resztki mocno przylegającej rdzy. Najlepiej usunąć rdzę całkowicie,  przemyć metal benzyną ekstrakcyjną i dopiero pomalować farbą do metalu podkładową, a później dekoracyjną.

Farby do metalu podkładowe i farby gruntujące

Oddzielną grupę wśród produktów do malowania metali stanowią specjalne farby gruntujące i farby podkładowe. Mają działanie antykorozyjne. Uodporniają metal na rdzę, a niekiedy też potrafią zneutralizować istniejące już niewielkie jej skupiska. Zapewniają dobrą przyczepność farbom nawierzchniowym i tworzą dodatkową barierę ochronną.

Farba do metalu antykorozyjna

Farby antykorozyjne łączą w sobie cechy farb gruntujących, podkładowych i nawierzchniowych. Zazwyczaj neutralizują rdzę tylko pod warunkiem, że tworzy ona cienką warstwę na powierzchni metalu. Farbę stosuje się wtedy bezpośrednio na skorodowaną powierzchnię, z pominięciem warstwy gruntującej i podkładowej. Zwykle zabezpiecza ona też przed ewentualnm rdzewieniem. Furorę robią antykorozyjne farby dekoracyjne. Można je nanosić na powierzchnie z delikatnym nalotem rdzy.

Jeśli chcemy malować np. rynny, najlepiej, gdy zastosujemy farbę do metalu, której producent deklaruje, że może być stosowana do malowania blach dachowych i rynien, bo to znaczy, że jest odporna na bardzo wysoką i niską temperaturę oraz promieniowanie UV i ma także działanie antykorozyjne.

Farba do metalu do efektów dekoracyjnych

Dzięki farbie metal może uzyskać powierzchnię błyszczącą, półmatową lub matową. Coraz większą popularnością cieszą się farby nadające powierzchni efekt młotkowania (farba pozostawia na metalu ślady imitujące drobne wgniecenia powstałe po uderzeniach młotka). Ciekawostką są czarne farby z dodatkiem naturalnego grafitu. Pomalowane nimi elementy metalowe zyskują ładny wygląd starego żelaza. Z tego względu są szczególnie polecane do malowania ogrodzeń stylowych.

WIDEO: Ogrodzenia metalowe. Konserwacja, odrdzewianie i malowanie

Ogrodzenia metalowe. Konserwacja, odrdzewianie i malowanie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Malowanie natryskowe

Malowanie skomplikowanych kształtów pędzlem lub wałkiem jest trudne. Znają to wszyscy, którzy musieli malować ogrodzenie. Lepiej użyć w tym celu pistoletu natryskowego. Pamiętajmy, że nie można go napełniać farbą zbyt gęstą. Chcąc pomalować niezbyt duże elementy metalowe, warto zastosować farbę w sprayu.

Farba do malowania metalu antywłamaniowa

Ciekawym produktem na rynku są farby... antywłamaniowe, którymi można malować np. metalowe ogrodzenie. Taka farba tworzy grubą, lepką, niewysychającą powłokę o satynowym wykończeniu, która zapewnia poślizg i znacznie utrudnia utrzymanie się na pomalowanej nią powierzchni. Dzięki temu daje dodatkową ochronę przed włamaniem. Idealnie nadaje się do stosowania na parapety okienne, mury, ogrodzenia, rynny, rury spustowe oraz wiele innych powierzchni, które mogą być punktem uchwytu. Przy dotyku farba zostawia trudno zmywalne ślady i specjalny identyfikator umożliwiający policji rozpoznanie sprawcy. Bardzo często jest używana w walce z kradzieżami kabli miedzianych, ołowiu i wielu innych metali. Farbę można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Roman
|

Ja kupiłem na allegro od firmy z Katowic....i jestem zadowolony wyszło mi nawet lepsze zużycie niż jest w opisie. Po jakimś czasie dzwonił do mnie przedstawiciel z pytaniem czy jestem zadowolony z produktu. Właściwie jest git malowałem barierki od daszka proponowali jakąś farbę nawierzchniową ale pomalowałem tylko podkładem 2 razy.

Sławko
|

Jeśli "złapie" się rdzę odpowiednio wcześnie, to można sobie z nią łatwo poradzić - szczotka + szlifierka + farba podkładowa. Ja użyłem farby Anvi Corr robione na spirytusie (nie mszę chyba mówić, że to polska produkcja, skoro zastosowano taki podkład :p). Kiedyś malowałem Coriną i A C jest znacznie lepsza. Idzie już trzeci sezon jak malowałem ogrodzenie i jestem b. zadowolony. Na razie nie widać nawrotu rdzy. Trafiłem gość na targach i kupiłem u niego. W sumie to nie wiem, gdzie je można kupić, ale mają swoją stronkę: http://sidcoatings.pl/. Naprawdę warto spróbować!

CHEM-ROZLEW
|

Rozcieńczalniki do farb www.chem-rozlew.com

Madenford4
|

A takimi farbami? Można?
http://www.tangra.pl/

gienek
|

a ja malowałem swoje ogrodzenie farbą, ktora nadaje sie do malowania ocynku, aluminium, stali a nawet podobno miedzi. doradził mi sprzedawca w mojej hurtownii. Farba b. wydajna, szybko wysychała i tworzy b. ładną powłokę. ponoc zabezpiecza na b. długo. Tylko doradzil mi dobre odtłuszczenie silnym detergentem nie zawierajacym lanolin lub innych natluszczaczy do rak - po wyczyszceniu podłoża. Efekt super. Kolory tez ciekawe. Ja malowałem farbą o nawzie Lowicyn,a le po czasie poszukałem w necie,m że producent ma tez fajne farby do metalu ze struktura, matowe, w tym grafitowe i aluminiowe kolory. Pozniej zalowałem, bo pomalowałem gładka a widzilaem u zsnajomego na ogrodzeniu taka strukturke - ciekawy efekt. Mimo wszystko farbka fajna, wydajna i ładnie wygląda. Ja malowałem grafitowym kolorkiem. Pozdrawiam.

EW
|

a co można innego zrobić żeby żelazo było koloru żółtego lub zielonego?

mirek
|

beznadziejny artykuł, wszystko ogólnie i żadnej konkretnej rady

Kris
|

Od kiedy malujemy żelazo (Fe) ??

Dominik
|

W powyższym artykule zabrakło farb Akrylopoliuretanowych, które można stosować zarówno do stali, metali i aluminium. Farby te oprócz bardzo dobrych wlaściwości antykorozyjnych dobrze kryją oraz posiadają drobinki metalu zwiększające przyczepność do podłoża.

Dorota
|

W naszej firmie przechodzimy na produkcję ogrodzeń cynkowanych i malowanych proszkowo. Ogrodzenia mają wówczas podwójną warstwę ochronną. Jest to wersja droższa, ale z perspektywy czasu bardziej opłacalna. Tą tendencję zauważamy również u znaczących na rynku producentów ogrodzeń. www.solmetal.pl