Czyszczenie i renowacja ogrodzenia metalowego

2018-04-21 22:05
Malowanie metalowego ogrodzenia
Autor: www.thinkstockphotos.com Do malowania metalowego ogrodzenia wybierzmy odpowiednie farby

Czyszczenie i renowacja ogrodzenia metalowego jest konieczne, ponieważ niekorzystne warunki atmosferycze prowadzą do korozji metalu. Ogrodzenie metalowe należy odrdzewić i pomalować farbami antykorozyjnymi. Podpowiadamy, jak sprawić, by metalowe ogrodzenie znów wyglądało jak nowe. Jak zrobić to w najprostszy, a jednocześnie skuteczny sposób.

Metalowe ogrodzenie wymaga regularnej konserwacji, w przeciwnym razie rdzewieje - już po 3-4 latach widać na nim wyraźne ślady rdzy. Jeżeli tak wygląda Twoje ogrodzenie, czas na renowację.

Pierwszym jej etapem jest dokładne oczyszczenie powierzchni metalowego ogrodzenia - dzięki temu farba antykorozyjna będzie się dłużej trzymała. Kolejnym etapem jest odtłuszczenie powierzchni za pomocą rozpuszczalnika, a następnie jej malowanie. Renowację należy powtarzać co dwa-trzy lata. 

>>Przeczytaj też: Ogrodzenia metalowe i ich rodzaje. GALERIA ZDJĘĆ przęseł z metalu

Dlaczego ogrodzenie metalowe rdzewieje? Odpowiedź jest bardzo prosta. Stal to materiał podatny na korozję, a powłoki, które chronią metal przed rdzą, nie są wieczne. Wystarczy niewielkie zarysowanie, a w miejscu odsłoniętym powstanie ognisko korozji. Farba zabezpieczająca metal po kilku latach od nałożenia może zacząć pękać, łuszczyć się i tym samym odkrywać coraz większe powierzchnie, które wystawione na wodę deszczową i wilgoć błyskawicznie zaczną korodować. Korozja postępuje szybciej w środowisku słonym – w okolicach nadmorskich lub w pobliżu tzw. słonawisk, czyli zasolonych akwenów śródlądowych.

Metalowe ogrodzenie
Autor: Konrad Kalbarczyk Metalowe ogrodzenie co kilka lat trzeba odnawiać

Czyszczenie i renowacja ogrodzenia metalowego - sposoby odnawiania

Rdzę da się usunąć, a metal zabezpieczyć na kolejne lata. Jest parę sposobów, żeby to zrobić.

  • Sposób pierwszy. Rdzę wraz z resztkami farby należy zedrzeć, aż pozostanie tylko surowy metal. Nie wolno zostawić nawet najdrobniejszych skupisk rdzy, bo tak jak próchnica w zębach będzie się ona ponownie rozprzestrzeniać. Powierzchnię zabezpiecza się preparatem antykorozyjnym, który ma zneutralizować to, czego nie dało się zedrzeć. Później metal malujemy farbą podkładową chroniącą przed rdzą i na koniec farbą dekoracyjną do metalu. Choć jest to sposób czasochłonny (musimy dokładnie oczyścić powierzchnię, nałożyć dwa preparaty i poczekać, aż wyschną), ale szczególnie polecany, gdy stare powłoki są bardzo zniszczone.
  • Sposób drugi. Usuwa się skupiska rdzy i łuszczącą się lub spękaną farbę. Ogrodzenie maluje się dekoracyjną farbą zawierającą środki antykorozyjne. Prace przebiegają szybciej, bo nie trzeba czyścić powierzchni do gołego metalu, odpada malowanie preparatem antykorozyjnym i stosowanie farby podkładowej.
  • Sposób trzeci. Ogrodzenie poddaje się piaskowaniu. Polega ono na zdzieraniu wszystkiego z metalu strumieniem wody z piaskiem natryskiwanym pod bardzo dużym ciśnieniem. Można to przeprowadzić w specjalistycznym warsztacie, ale często oznacza konieczność rozmontowania parkanu i zawiezienia go w częściach na miejsce. Niektóre firmy są skłonne przyjechać z urządzeniem do piaskowania do klienta, ale wówczas trzeba starannie zabezpieczyć otoczenie i niemetalowe części ogrodzenia przez zabrudzeniem i zniszczeniem. Jest to bardzo droga, ale niezwykle skuteczna metoda. Po piaskowaniu metal jest gotowy do malowania.

>>Przeczytaj też: Ogrodzenie domu – projekty na ciekawe ogrodzenie posesji [GALERIA]

Czyszczenie i renowacja ogrodzenia metalowego - przygotowania do malowania

Bardzo ważne jest, w jakich warunkach prowadzi się prace. Najlepsza pora na czyszczenie i renowację ogrodzenia metalowego to wiosna i lato. Nie powinno się malować powierzchni metalowej nagrzanej do temperatury powyżej 40 st.C. Najkorzystniej jest robić to w temperaturze 15-25 st. C i przy wilgotności względnej nie większej niż 80-85 proc. Ważne jest także dobranie odpowiednich narzędzi do rodzaju ogrodzenia i sposobu odnawiania. Do gruntowania powierzchni metalowych nie powinno się używać wałka. Można nim bowiem wtłoczyć powietrze w zagębienia, a wraz z nim wilgość, od której zaczyna się korozja. Do nanoszenia farby moż użyć pędzla, najlepiej o średnio sztywnym włosiu. Przyda się on do prętów i mniejszych części ogrodzenia. Duże powierzchnie metalowe najwygodniej jest malować za pomocą wałka lub pistoletu natryskowego.

>>Nie przegap: Farby do metalu. Czym malować ogrodzenie, balustradę, rynny czy blaszany garaż

Renowacja ogrodzenia metalowego - efekty specjalne

Jeśli chcielibymy w sztuczny sposób postarzyć ogrodzenie, możemy zastosować specjalną farbę do patynowania. Imituje ona zielonkawy lub złotawy nalot, jaki po latach w naturalny sposób pojawia się na miedzi. Są także takie preparaty, dzięki którym utworzymy efekt rdzy. Będzie to na szczęście rdza bezpieczna dla stali, a jednocześnie optycznie postarzająca metalowy parkan.Zwykłą stal możemy też łatwo przemienić w kute żelazo, malując pręty, bramę i furtkę farbą grafitową. Po całkowitym jej wyschnięciu ogrodzenie poddaje się szczotkowaniu (przeciera się szczotką o ostrym włosiu). W ten sposób zyskamy efekt starego surowego żelaza.

>>Sprawdź: Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w jakim urządzony jest ogród?

Renowacja metalowego ogrodzenia
Autor: Konrad Kalbarczyk Nie powinno się malować powierzchni metalowej nagrzanej do temperatury powyżej 40 st.C.
Odnawiamy ogrodzenie z metalu
Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie