Projekt ogrodzenia - jak je dopasować do stylu domu? 26 zdjęć ogrodzeń dobrze dobranych [GALERIA]

2018-04-04 10:41

Wybierz projekt ogrodzenia - płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie domu powinny tworzyć zgraną całość, która jest wizytówką posesji. Zobacz, jak dopasować ogrodzenie do stylu domu, a zarazem do otoczenia. Przedstawiamy 26 zdjęć sprawdzonych połączeń domu z ogrodzeniem. Oto projekty ogrodzenia, które sprawdzą się w różnych warunkach.

Najpiękniejsze ogrodzenia: dom otoczony murem
Autor: Mariusz Bykowski Jeśli dom otacza mur, to przerwę na furtkę warto zrobić nieco większą niż szerokość jej drzwi. Takie wejście będzie bardziej reprezentacyjnie.

Ogrodzenie to element, który występuje na każdej działce wokół domu. Podpowiadamy na jaki zdecydować się projekt ogrodzenia, by pasowało do architektury budynku, a także otoczenia. W galerii zdjęć 26 inspiracji na ogrodzenia w różnym stylu.

Projekt ogrodzenia uniwersalnego

Klinkierowe słupki i podmurówka oraz drewniane przęsła to projekt klasycznego ogrodzenia, które dobrze wygląda wśród tradycyjnej zabudowy osiedli domów jednorodzinnych. Można je zbudować z cegieł klinkierowych pełnych lub tańszych perforowanych. Takie ogrodzenie muruje się przy użyciu specjalnej zaprawy do klinkieru, ponieważ to zapobiega pojawieniu się wapiennych wykwitów. Długie ogrodzenie musi mieć dylatacje. Szczeliny dylatacyjne biegnące przez fundament i cokół robi się co 10-15 m, najlepiej w miejscu połączenia słupka z podmurówką. Wypełnia się je elastycznym materiałem uszczelniającym. Przęsła ogrodzenia to sztachety z desek przyczepione wkrętami do poziomych metalowych rygli w ten sposób, że między ich dolną linią a podmurówką jest kilkucentymetrowa szczelina. Chroni ona spody sztachet przed zamakaniem i sprawia, że szybciej przesychają.

Sprawdź też:

Projekt ogrodzenia ażurowego

Projekt ażurowego ogrodzenie strzeże granic posesji, ale jednocześnie pozwala zajrzeć do ogrodu. To sprzyja dobrym relacjom sąsiedzkim i sprawia, że przestrzeń publiczna jest bardziej przyjazna. Podmurówkę może tworzyć niski klinkierowy murek dobrany kolorystycznie do elewacji domu, a słupki i przęsła - gotowe ogrodzenie systemowe. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwy montaż – w zestawie są elementy potrzebne do samodzielnego wykonania, dołączona jest także instrukcja postępowania. Wszystkie metalowe elementy ogrodzenia są zabezpieczone powłoką antykorozyjną.

Uniwersalne ogrodzenie
Autor: Jacek Skórkowski Projekt ogrodzenia, które jest uniwersalne. Pasuje do każdego stylu domu i otoczenia.

Projekt ogrodzenia ciepłego i naturalnego

Połączenie naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień, i tradycyjny wygląd powodują, że ogrodzenie drewniane odbierane jest jako swojskie. Ładnie wygląda wokół wiejskich domów i na podmiejskich osiedlach. Słupki i podmurówkę zbudowano z ułożonych rzędowo bloczków jasnego piaskowca - ich rysunek można podkreślić kontrastową fugą. Kamienie w kolejnych warstwach są przewiązane (mijają się tak jak cegły w murze), co zapewnia stabilność konstrukcji. Ponieważ piaskowiec ma porowatą strukturę, łatwo chłonie wilgoć i zanieczyszczenia. Warto więc pokryć go impregnatem. Słupki i cokół jeśli będą zwieńczone spadzistym daszkiem, to zapewni to szybki odpływ wody deszczowej.

Ogrodzenie ciepłe i naturalne
Autor: Mariusz Bykowski Ogrodzenie ciepłe i naturalne: drewno i kamień

Projekt ogrodzenia z kompozytowych przęseł zamiast drewna

Kompozytowe przęsła to propozycja projektu ogrodzenia dla ekologów i... leniuchów. Kompozyt jest mieszanką trocin i polimerów (surowiec często pochodzi z recyklingu). W przeciwieństwie do naturalnego drewna nie wymaga konserwacji. Słupki są na tyle szerokie, że wyglądają jak fragmenty muru. Muruje się je (a także cokół) z bloczków betonowych, cegieł lub bloczków keramzytobetonowych, a gdy zwiążą, kładzie się warstwę tynku. Przed deszczem zabezpieczają je płaskie betonowe daszki, które osadza się z niewielkim spadkiem (to ułatwi odpływ wody). Przęsła to ramy wypełnione kompozytowymi „deskami”. Mocuje się je do płaskowników zamurowanych w słupkach.

Ogrodzenie: imitacja drewna
Autor: Piotr Gorączko Projekt ogrodzenia z paneli kompozytowych imitujących drewno

Czytaj też:

Nowoczesne ogrodzenie
Autor: Piotr Mastalerz Nowoczesny projekt ogrodzenia: połączenie muru i metalu

Projekt nowoczesnego ogrodzenia: mur i metal

Ten projekt ogrodzenie urzeka prostotą i doskonale pasuje do nowoczesnych domów. Część murowaną można zbudować z bloczków betonowych (nadają się także na fundament), cegieł lub bloczków keramzytobetonowych. Pokrywa je tynk, którego barwa harmonizuje z kolorami na elewacji budynku. O trwałości parkanu w dużym stopniu decyduje pozioma izolacja, na przykład z podwójnej papy na lepiku. Bez niej podsiąkająca z gruntu woda sprawiłaby, że tynk z czasem zacząłby się łuszczyć i odpadać. Od góry mur jest osłonięty daszkiem z blachy, który chroni go przed opadami. Zwieńczeniem ogrodzenia są przęsła z profili aluminiowych zamocowane do słupków osadzonych w murze. Łagodzą one surowość nowoczesnego ogrodzenia. Dzięki nim wygląda on lekko i nowocześnie.

Sprawdź też: ogrodzenie aluminiowe: opinie + projekty >>>

Ogrodzenie metalowe przesła
Autor: Piotr Gorączko Projekt ogrodzenia z metalowymi przesłami, idealnego do zabudowy w mieście.

Projekt ogrodzenia: miejska elegancja

Boniowane słupki i proste metalowe przęsła tworzą projekt ogrodzenia, które ładnie się wpisuje w przestrzeń miejską. Słupki i cokół buduje się z bloczków betonowych (można z nich wykonać również fundament), ale można je też wymurować z cegieł lub bloczków keramzytobetonowych. Przed deszczem chronią je daszki z blachy. Przęsła to ramy wykonane z prostych metalowych profili. Zamocowano je do płaskowników osadzonych w murkach oraz do metalowych słupków. Są to zamknięte kształtowniki o przekroju kwadratowym zabezpieczone od góry daszkiem, żeby nie wnikała do nich woda opadowa. Osadza się je w fundamencie w trakcie wylewania betonu. Metalowe ogrodzenie jest zabezpieczone warstwą antykorozyjną.

Projekt ogrodzenia
Autor: Jacek Skórkowski Projekt ogrodzenia: kamienny mur

Projekt ogrodzenia: kamienny mur

Kamienny mur wykończony jasnym drewnem to projekt na solidne ogrodzenie, a jednocześnie pełne fantazji. Skupia wzrok, ale nie przytłacza.

Sprawdź też:

Mur powstał z ułożonych warstwowo łupanych piaskowców (warto je zaimpregnować), które połączono zaprawą cementową. Ponieważ pozostawiono wklęsłą fugę, wygląda on, jakby był ułożony na sucho. Budując kamienne ogrodzenie, trzeba pamiętać, że musi ono mieć szerokość co najmniej 30 cm i nie mniej niż 1/5 jego wysokości. To gwarantuje, że będzie stabilne. Interesującym dopełnieniem muru są wieńczące go poziome szczeble drewniane. Zamocowano je wkrętami do drewnianych słupków, które osadzono w metalowych kotwach zabetonowanych między kamieniami.

Sprawdź też: remont ogrodzenia - jak naprawić słupki, podmurówkę i przęsła >>>

Pozostałe podkategorie