Czego nie wolno trzymać w piwnicy? Za przechowanie tych rzeczy grozi mandat!

2024-09-07 7:57

Co można trzymać w piwnicy, a czego nie wolno przechowywać? Piwnica jest bardzo przydatna, bo jest tam miejsce na wiele przedmiotów, z których korzystamy sporadycznie. Są jednak takie rzeczy, których pod żadnym pozorem nie wolno trzymać w piwnicy. Sprawdź, czy nie łamiesz przepisów?

Piwnica
Autor: Getty Images W piwnicy nie można przechowywać wszystkiego. Sprawdź, czy nie łamiesz przepisów

Spis treści

  1. Czego nie wolno trzymać w piwnicy pod groźbą kary
  2. Czego lepiej nie trzymać w piwnicy?
Murator Remontuje: Przeróbki elektryczne dla każdego
Materiał sponsorowany

Piwnica to doskonałe miejsce do przechowywania domowych zapasów, a także rzeczy, których używamy rzadko lub które mogą się nam przydać za jakiś czas. Jednak w piwnicy jest chłodno, panuje tam większa wilgotność i jest słaba wentylacja, dlatego nie dla wszystkiego są tam odpowiednie warunki.

W starych budynkach piwnica może być zawilgocona, pokryta wieloletnim kurzem, przepełniona zapachem stęchlizny. Należy pamiętać również o kwestii bezpieczeństwa – w piwnicy nie wolno przechowywać rzeczy niebezpiecznych, które mogą się zapalić albo wybuchnąć, czyli stwarzają zagrożenie pożarowe.

Rząd zapowiedział kontrole piwnic

Po tragicznym pożarze w Poznaniu będą wyrywkowe kontrole tego, co trzymamy w piwnicach - zapowiedział 26 sierpnia wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek. Kontrole będą prowadzone we współdziałaniu z samorządami i ze strażami miejskimi. Służby badają jeszcze przyczyny tragedii, ale najprawdopodobniej w piwnicy budynku przechowywane były materiały łatwopalne - baterie i akumulatory - które uległy zapłonowi w trakcie pożaru, prowadząc do silnej eksplozji. Więcej o zapowiadanych kontrolach piwnic piszemy w: Straż miejska sprawdzi co przechowują mieszkańcy

Czego nie wolno trzymać w piwnicy pod groźbą kary

Magazynowanie w piwnicy w bloku przedmiotów, które zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców, bo są łatwopalne lub grożą wybuchem, jest zabronione. Za taki czyn można zostać ukaranym.

Kwestie te reguluje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Wśród przedmiotów zakazanych należy wymienić:

  • butle z gazem,
  • kanistry z paliwem,
  • fajerwerki i petardy,
  • rozpuszczalniki,
  • farby i lakiery zawierające rozpuszczalniki,
  • akumulatory samochodowe. 

Za przechowywanie takich przedmiotów w piwnicy w bloku grozi kara aresztu, grzywny lub nagany, zależnie od stopnia zagrożenia pożarowego, które zaistniało.

Czego lepiej nie trzymać w piwnicy?

W piwnicy nie ma także warunków do przechowywania rzeczy wrażliwych na wilgoć, chłonących zapachy, atrakcyjnych dla owadów i gryzoni, które mogą tam bytować. Niektóre produkty spożywcze oraz przedmioty z papieru, celulozy i innych materiałów naturalnych chłoną wilgoć i brzydkie zapachy. Stanowią również dobrą pożywkę dla grzybów, roztoczy, pleśni.

Po ponownym przyniesieniu ich do mieszkania może się okazać, że i tak są do wyrzucenia. Dlatego zanim wyniesiemy je do piwnicy, zastanówmy się, czy to jest dobre dla nich miejsce. A może wcześniej powinno się je zamknąć w szczelnym pojemniku albo dokładnie zawinąć w folię. Zobaczmy, czego lepiej nie trzymać w piwnicy.

  • Zapasy warzyw. Przechowywanie w piwnicy zapasów na zimę w postaci ziemniaków i innych warzyw kiedyś było bardzo popularne. Jednak w piwnicy jest temperatura dodatnia, wiec jest tam dla nich za ciepło. Warzywa szybko będą się starzeć i tracić wartości odżywcze. Gdy w piwnicy jest wilgoć, mogą spleśnieć i wtedy dopiero będzie kłopot z ich usunięciem.
  • Jedzenie. Zapasy mąki, cukru albo makaronu mogą ulec zawilgoceniu i złapać przykry zapach piwniczny. Takimi produktami chętnie będą żywić się myszy, a także na przykład rybiki cukrowe. Dlatego zapasy jedzenia lepiej trzymać w suchych szafkach w kuchni lub spiżarni. W piwnicy jest dobre miejsce dla żywności w szczelnych i trwałych opakowaniach, np szklanych słojach. Przydadzą się tam półki na domowe przetwory.
  • Książki, gazety. Książki niemieszczące się w domowej bibliotece lub kolekcjonowane gazety możemy stracić, jeśli będziemy je znosić do piwnicy. Dość szybko złapią wilgoć, która jest wrogiem papieru i celulozy, a w ślad za nią pojawią się grzyby i pleśnie.
  • Dokumenty i pamiątki. Umieszczenie w piwnicy domowych dokumentów lub rodzinnych pamiątek, które są ważne na tyle, że chcemy je przechowywać, jest błędem z dwóch powodów. Po pierwsze – podobnie jak książki mogą zapleśnieć i zgnić, po drugie – piwnica często nie jest dobrze zabezpieczona przed włamaniem, więc możemy je stracić.
  • Tekstylia. Odzież, pościel, dywany będą chłonąć nieprzyjemne zapachy, przez co mogą  przestać być atrakcyjne. Te z materiałów naturalnych, np. bawełny, wełny, jedwabiu, lnu, mogą też zapleśnieć, a wtedy staną się bezpowrotnie stracone. Jeśli już musimy je przechowywać w piwnicy, powinny być zamknięte w szczelnym opakowaniu, po uprzednim upewnieniu się, że są suche.
  • Galanteria skórzana. Skóra jako materiał naturalny może stać się pożywieniem dla grzybów pleśniowych oraz myszy lub szczurów, które często buszują w blokowych piwnicach. Przedmioty skórzane powinno się umieścić w trwałym pojemniku, np. drewnianym lub plastikowym pudle.
  • Meble. W piwnicy nie powinno się składować mebli, zwłaszcza tapicerowanych. Pianka i materiał tekstylny przejdą zapachem stęchlizny i mogą zgnić. Wilgoć jest też szkodliwa dla drewna konstrukcyjnego.
  • Sprzęt elektryczny. Zaniesienie do piwnicy sprawnego telewizora lub komputera może narazić go na uszkodzenie na skutek wilgoci. Takie urządzenia lepiej zabezpieczyć przez szczelne opakowanie folią.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.