Piwnica w domu. Czy warto budować podpiwniczenie? Co można zrobić w piwnicy?
Dzisiaj na projekty domów z podpiwniczeniem decyduje się niewielu inwestorów. To wynika z ekonomii, bo podziemna część budynków to kolejna kondygnacja, a więc wzrost kosztów budowy. Jednak piwnica, choćby pod częścią domu to dodatkowe miejsce, z którego można czerpać korzyści i oszczędności. Jak to możliwe? Czy piwnica może się zwrócić?
Spis treści
- Piwnica – dzisiaj zbyteczna, ale może być pomocna
- Piwnica – przesłanki do budowy
- Piwnica – co można w niej zmieścić?
- Dom na skarpie – piwnica w bonusie
- Mała działka i powierzchnia zabudowy – piwnica ma sens
- Piwnica ciepła i zimna
- Piwnica nieogrzewana – ucieczka ciepła
- Piwnica - wentylacja
- Piwnica - jakie są koszty?
Dylematów z budową piwnicy nie mają przeważnie inwestorzy, którzy mają działki na skarpach i pochyłościach terenu. Lepiej jest wykorzystać spadek i wbudować dom w pochyłość niż wykonywać deniwelację terenu i mury oporowe. Na płaskim terenie większość osób wybierze projekt domu bez podpiwniczenia. Warto się jednak zastanowić czy nie zainwestować w znaczne powiększenie powierzchni domu kosztem wykończenia domu w pierwszej fazie jego użytkowania.
Piwnica – dzisiaj zbyteczna, ale może być pomocna
Piwnica to dodatkowa kondygnacja częściowo lub niemal całkowicie zagłębiona w gruncie. Trudno ją doświetlić światłem naturalnym, trzeba zabezpieczyć przed wilgocią a w pewnych warunkach wodą gruntową. Nie ma też technicznych przesłanek budowy piwnicy, którą kiedyś traktowano jako rodzaj izolacji wnętrz mieszkalnych od gruntu. Dzisiaj wszystkie warstwy izolacji przeciwwilgociowej i termicznej, a także systemów instalacji grzewczych można zainstalować bez przeszkód w podłodze i fundamentach umieszczonych bezpośrednio na gruncie. Nie ma potrzeby umieszczania w piwnicy urządzeń grzewczych czy składu opału. Jednak podpiwniczenie znacznie powiększa przestrzeń domu. Pozwala na aranżację dodatkowego miejsca, którego szczególnie w małych domach i w dużych rodzinach może brakować. Piwnica nie jest wymagana, ale może okazać się bardzo pożyteczna.
Piwnica – przesłanki do budowy
Do decyzji o budowie domu z podpiwniczeniem mogą skłonić inwestora pewne czynniki, m. in.:
- ukształtowanie terenu działki i budowa domu na pochyłości,
- potrzeba wygospodarowania miejsca na przechowywanie większej ilości rzeczy oraz żywności – dotyczy np. dużych rodzin, prowadzenia działalności w domu
- zbyt mały teren zabudowy lub niewielka powierzchnia działki
- potrzeba zwiększenia powierzchni użytkowej domu - piwnica może być również wykorzystywana jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna, np. jako pokój gościnny, biblioteka czy sala hobby.
Dzięki piwnicy zyskuje się bardzo dużo dodatkowej przestrzeni użytkowej w domu. Dzięki temu, że jest ona zagłębiona w gruncie jest częściowo naturalnie zaizolowana termicznie i panują tam względnie stałe warunki temperaturowe przez cały rok. W szczególnych przypadkach może służyć za schronienie przed zagrożeniami zewnętrznymi lub jako część mieszkalna w czasie uszkodzenia nadziemnej części budynku lub remontów.
Piwnica – co można w niej zmieścić?
Podpiwniczenie w większości przypadków pełni funkcje pomocnicze i gospodarcze, ale w wyjątkowych wypadkach może też być dodatkowym i wspomagającym pomieszczeniem mieszkalnym. Pokoik w suterenie urządzony, jako gabinet, domowa czytelnia czy dodatkowa sypialnia dla gości jest dobrym pomysłem.
Piwnica to dobre miejsce na umiejscowienie garażu. Na działkach położonych na płaskim terenie będzie to wymagać podjazdu ze spadkiem w kierunku domu – trzeba zadbać o jego prawidłowe odwodnienie i żeby nie był zbyt stromy.
Do piwnicy można przenieść całą strefę techniczną domu z kotłownią i innymi pomieszczeniami gospodarczymi.
W piwnicy można urządzić lokal firmowy jeśli prowadzi się działalność gospodarczą. W ten sposób uwalniamy powierzchnię mieszkalną od elementów związanych z wykonywaniem pracy. Tutaj można w spokoju pracować, przyjmować partnerów biznesowych, a jednocześnie mieć pod ręką zaplecze gospodarcze domu.
Piwnica to oczywiście doskonałe miejsce na przechowywanie żywności nawet w dużych ilościach. Nie potrzeba marnować energii lodówek. Wystarczy naturalny chłód i dobrze wentylowane wnętrze piwnicy. Obok takiej prawdziwej spiżarni-spichlerza warto umieścić tzw. „brudną kuchnię”, czyli dodatkowe pomieszczenie na prace kuchenne, które odbywają się z dużą ilością odpadów, brudu lub powodujące powstawanie nieprzyjemnych zapachów. To doskonałe miejsce na przygotowywanie domowych przetworów.
W piwnicy można urządzić duży domowy i wygodny warsztat, którego działalność nie zakłóci domowych pieleszy – nie trzeba chować narzędzi po szafach, a dłuższe prace mogą sobie spokojnie czekać na dokończenie. Piwnica jest idealnym miejscem do zagospodarowania na pokój do ćwiczeń fizycznych lub miejsca domowej rozrywki. Podobnie jak w przypadku warsztatu sprzęty i urządzenia tu zgromadzone nie będą przeszkadzać w części mieszkalnej.
Dom na skarpie – piwnica w bonusie
Kiedy budynek ma być umiejscowiony na działce tak, że na przeciwległych stronach domu poziom pomieszczeń wynosi wysokość kondygnacji piwnica staje się bardzo opłacalnym przedsięwzięciem. Można wykonać tę kondygnację tylko pod częścią domu najniżej położoną. W przypadku, gdy ta część leży od strony podjazdu i ulicy łatwo ją wykorzystać na garaż, jeśli od ogrodu to można w części urządzić pomieszczenia mieszkalne. Bez względu na kierunek spadku, szczególnie jeśli będzie on przekraczał 1,2 – 1,5 m na długości domu budowa podpiwniczenia jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem.
Mała działka i powierzchnia zabudowy – piwnica ma sens
Ograniczona powierzchnia jest jednym ze wskazań na budowę podpiwniczenia. Wbudowując kolejną kondygnację wydać trzeba więcej pieniędzy, ale zysk z powierzchni warty jest wydatków. Możemy w ten sposób uwolnić powierzchnię mieszkalną od pomieszczeń technicznych i wspomagających. Tu znajdzie się miejsce na kotłownię, pralnię i suszarnię, domowy magazyn sprzętu ogrodniczego, sprzątającego, kuchennego. Jeśli będzie miejsce, to dodatkowo zmieści się garaż.
Piwnica ciepła i zimna
Podpiwniczone powierzchnie mogą być włączone w ogrzewaną strefę mieszkalną lub pozostawać poza nią. Możliwy jest także wariant pośredni, kiedy część piwnicy jest ciepła a część zimna. Decyzję na jaką piwnicę się decydujemy trzeba podjąć na etapie projektowania. W tym samym czasie musimy też zdecydować, ile i jakie pomieszczenia powinny się znaleźć w piwnicy.
W przypadku zimnej piwnicy trzeba ją dokładnie odizolować termicznie o reszty domu. Wtedy trzeba także przewidzieć oddzielenie klatki schodowej do takiej piwnicy ciepłymi drzwiami. Wszystkie te zabiegi uchronią nas przed stratami energii. W przypadku włączenia w ogrzewaną część domu tylko części piwnicy trzeba ją odizolować termicznie od reszty. Wówczas np. klatkę schodową, korytarz i wybrane pomieszczenia są otwarte na wnętrze mieszkalne, a pozostałe są odizolowane cieplnie. Nieogrzewane pomieszczenie piwnicy to niezależna część domu, która musi być oddzielona od reszty przegrodą termiczną.
Piwnica nieogrzewana – ucieczka ciepła
W miejscu styku stropu piwnicy z zewnętrznymi ścianami podpiwniczenia nawet w przypadku izolacji ścian i stropu występuje mostek termiczny, przez który w przypadku ogrzewanego parteru i zimnej piwnicy ucieka ciepło. W takim przypadku trzeba zadbać o dodatkową izolację, która zabezpieczy te miejsca. Aby zlikwidować mostek termiczny można zastosować:
- dodatkową warstwę termoizolacji na wewnętrznych ścianach piwnicy;
- bloczki termoizolacyjne w pierwszej warstwie ścian parteru
- wzmacniane fundamentowe bloczki termoizolacyjne w warstwie ścian piwnicy przy stropie.
Piwnica - wentylacja
Pomieszczenia piwnicy powinny mieć własny pion wentylacyjny lub system wentylacyjny w przypadku wentylacji mechanicznej. W przypadku części nieogrzewanej i ogrzewanej każda z części musi mieć własny. Wymiana powietrza jest jednym z podstawowych warunków utrzymania właściwego mikroklimatu w pomieszczeniach piwnicznych. Wnętrza pod ziemią są szczególnie narażone na wilgoć. Sprawna wentylacja uchroni wnętrza przed gromadzeniem się nadmiernej ilości wilgoci w powietrzu.
Piwnica - jakie są koszty?
Piwnica to dodatkowa kondygnacja, więc jej budowa to oczywiście dodatkowe koszty. Mury piwniczne muszą być wybudowane z bardziej wytrzymałych materiałów niż kondygnacje nadziemne, dodatkowo pokryte izolacją przeciwwilgociową z drenażem na całej powierzchni. Muszą posiadać warstwę izolacji termicznej, ale tę mają w większości ściany kondygnacji położonych nad gruntem. Przyjmuje się, że piwnica w przypadku domu jednorodzinnego podwyższa koszt budowy całego domu o ok. 30%. Wynika to z prostej kalkulacji dobudowy kolejnej kondygnacji w domach piętrowych lub z poddaszem użytkowym.
Autor: murator projekty
DW096 Rozważny 2