Tak powinna wyglądać prawidłowo wykonana izolacja fundamentów i piwnic

2024-10-18 14:53

Nie wszystkie istniejące domy mają ocieplone fundamenty. Dawniej bagatelizowano tę część budynku, dlatego najczęściej jej ocieplenie trzeba zrobić na nowo. Oto, jak powinno się wykonać izolację fundamentów.

Spis treści

  1. Odkopywanie fundamentów trzeba robić z głową
  2. Prace ociepleniowe
  3. Bez odkopywania - czyli ocieplenie fundamentów od środka
  4. Ocieplenie ponad gruntem

Czy konieczne jest docieplanie fundamentów i piwnicy istniejącego domu? Teoretycznie wystarczy zaizolować cokół i ściany zewnętrzne domu do 50 cm poniżej gruntu i odgrodzić się od chłodu, ocieplając podłogę na gruncie lub strop między parterem a piwnicą. Jednak ciepło z wnętrza migruje wzdłuż konstrukcji ściany, a następnie przez mur fundamentowy ucieka do gruntu, tworząc w ten sposób tak zwany mostek termiczny. Dlatego korzystniej będzie odsłonić podziemne części budynku i pociągnąć ocieplenie aż do poziomu ław. Izolacja powinna być tak dobrana, by współczynnik przenikania ciepła U w miejscu połączenia na gruncie ze ścianą fundamentową wynosił maksymalnie 0,20 W/(m2.K).

Odkopywanie fundamentów trzeba robić z głową

Fundamenty to newralgiczny element każdego domu. Mają bezpośredni kontakt z podłożem, są zatem narażone na oddziaływanie wód gruntowych i wilgoci, co po pewnym czasie może skutkować stałym zawilgoceniem ścian i powstaniem grzybów, glonów czy pleśni, a nawet uszkodzeniem konstrukcji budynku. I choć odkopywanie fundamentów to trudna praca, to jeśli do naprawy kwalifikuje się też pionowa izolacja wodochronna, trzeba ją wykonać.

Odkopywanie należy robić małymi odcinkami – 1-1,5 m, aby nie naruszyć statyki budynku. Prace te powinny być wykonywane zgodnie z wcześniejszą ekspertyzą konstrukcyjną. Odsłonięte fragmenty, jeśli zachodzi taka potrzeba, najpierw wymagają wykonania nowej hydroizolacji.

Prace ociepleniowe

Do ocieplania używa się przeważnie twardego polistyrenu ekspandowanego typu DACH/ PODŁOGA. Warto sięgnąć po płyty hydrofobizowane. Mają one kilkakrotnie mniejszą nasiąkliwość niż pozostałe. Współczynnik przewodzenia ciepła dla takich płyt wynosi około 0,034 W/(m.K). Niektóre firmy produkują hydrofobizowany styropian o zwiększonej spoistości. Zrobione z niego płyty mają jeszcze wyższą odporność na wodę, co jest pożądane wówczas, gdy mają dłużej przebywać w warunkach wilgotnych.

Niską nasiąkliwość i wysoką wytrzymałość mechaniczną mają płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Ich izolacyjność termiczna jest bardzo korzystna – współczynnik wynosi 0,029-0,034 W/(m.K). Dużym atutem płyt polistyrenowych jest ich znikoma nasiąkliwość – 0,5-1,5%.

Czytaj: 

Jak poprawnie wykonać hydroizolację pionową fundamentu? Do jakiej wysokości? Czym najlepiej?

Warto też rozważyć wykorzystanie płyt PIR. Są także odporne na wilgoć i wodę – ich nasiąkliwość osiąga maksymalnie 9%. Ocieplenie powinno sięgać aż do poziomu ław. Od góry natomiast musi dojść do izolacji termicznej ścian zewnętrznych i zostać z nią połączone. Do murów płyty przykleja się za pomocą masy niezawierającej rozpuszczalników organicznych, te bowiem niszczą polistyren.

Do ocieplania ścian fundamentowych lub ścian nieogrzewanej piwnicy wystarczy warstwa styropianu grubości 8-10 cm. Warstwy 10-15 cm wymagać będzie piwnica ogrzewana, z której zamierzamy często korzystać. Przed zasypaniem fundamentów bądź ścian piwnicznych płyty termoizolacyjne osłania się grubą folią kubełkową, kierując jej przetłoczenia ku fundamentom.

Bez odkopywania - czyli ocieplenie fundamentów od środka

Odkopywanie ścian piwnicznych to duże ryzyko dla stabilności budynku. Jeśli więc z powodów konstrukcyjnych będzie to niemożliwe, pozostaje docieplanie od środka. Wykonanie izolacji termicznej rozpoczyna się wtedy od przymocowania do muru rusztu nośnego ze stalowych profili lub impregnowanych listew drewnianych. Jako izolację termiczną stosuje się przeważnie wełnę mineralną o grubości 10-15 cm. W przypadku wykonania drewnianego rusztu podwójnego, gdy listwy pionowe krzyżują się z poziomymi, izolację wykonuje się z płyt grubości 10 i 5 cm, układanych w dwóch warstwach – jedna między listwami pionowymi, druga między poziomymi. Z reguły na wypełnionym wełną ruszcie rozkłada się folię paroizolacyjną, której zadaniem jest ochrona wełny przed wilgocią z wnętrza domu. Po ułożeniu izolacji do rusztu przytwierdza się okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych lub cementowo-włóknowych. Gdy ocieplamy piwnicę od środka, nie możemy zapomnieć o wieńcu stropowym od strony zewnętrznej. Trzeba doprowadzić izolację termiczną ścian parteru co najmniej 50 cm poniżej poziomu stropu.

Ocieplenie ponad gruntem

Powyżej poziomu terenu, w cokołowej części ścian, izolacja termiczna musi być zabezpieczona przed działaniem opadów atmosferycznych, wody gruntowej, zalegającego śniegu, wahaniami temperatury, promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Można ją okleić płytkami klinkierowymi lub osłonić tynkiem mozaikowym ułożonym na podkładzie z zaprawy wzmocnionej siatką zbrojącą z włókna szklanego.

Polecamy też:

Wykopy pod fundament - błędy i najczęstsze problemy przy wykonywaniu prac ziemnych

fundamenty
Autor: Piotr Mastalerz, projekt przebudowy: Micha Bułka, Dagmara Koszny/Pracownia Projektowa EMBEA W starej, nieużywanej dotąd piwnicy można urządzić przydatne pomieszczenia. Na przykład miejsce do ćwiczeń czy domowy warsztat. Warunek jest jeden – trzeba ją dobrze docieplić i wykończyć
fundamenty
Autor: Andrzej Szandomirski Pionową izolację ścian fundamentowych często wykonuje się z papy termozgrzewalnej
fundamenty
Autor: Andrzej Szandomirski Po naprawieniu i dociepleniu fundamentów wykop zasypuje się. Sypki grunt trzeba utwardzić zagęszczarką
fundamenty
Autor: Andrzej Szandomirski Najpierw jednak należy odkopać fundamenty, naprawić ich hydroizolacje i odpowiednio je docieplić
fundamenty
Autor: AUSTROTHERM Do ocieplenia podziemnych części domu warto użyć płyt z polistyrenu XPS, bo mają małą nasiąkliwość
fundamenty
Autor: AUSTROTHERM Płyty styropianowe to dobry materiał do docieplenia podłogi na gruncie
fundamenty
Autor: Piotr Mastalerz Termoizolacja podziemnych części domu powinna być szczelnie połączona z ociepleniem ścian
fundamenty
Autor: ROCKWOOL <p>Do ocieplania stropu w piwnicach i garażach polecane są specjalne płyty lamelowe z wełny mineralnej</p>
Podłoga na gruncie

Jeśli podłoga jest już ocieplona i zależy nam, aby zwiększyć grubość warstwy termoizolacyjnej, najprościej będzie usunąć tylko posadzkę. Dodatkowe ocieplenie będziemy wtedy układać na podkładzie betonowym. Na ociepleniu konieczne będą zrobienie drugiego podkładu i odbudowa posadzki. To rozwiązanie najprostsze z możliwych, ale ma poważną wadę. Powoduje podniesienie podłogi o dobre 30 cm. Można się oczywiście dostać do starego ocieplenia, niszcząc betonowy lub cementowy podkład. Wówczas po dociepleniu wysokość podłogi też wzrośnie, ale nie aż tak bardzo. Jeśli podłoga w ogóle nie była ocieplona, trzeba będzie zdemontować posadzkę, usunąć podkład i dostać się aż do betonowej wylewki. Na niej robi się lub naprawia hydroizolację z papy i układa ocieplenie oraz kolejne niezbędne warstwy.

Do ocieplania podłogi na gruncie warto wykorzystać twarde i nienasiąkliwe materiały o dobrej izolacyjności cieplnej, na przykład najtwardsze odmiany styropianu DACH/PODŁOGA, polistyren ekstrudowany XPS lub piankę poliizocyjanurową PIR. Izolację cieplną można też zrobić z kruszywa keramzytowego o uziarnieniu 6-12 mm. Układa się je zamiast podsypki znajdującej się pod starą podłogą.

Murator Remontuje: Jak samodzielnie wykonać efekt betonowej ściany?
Materiał sponsorowany
Listen to "Dom naprawdę energooszczędny. POGAD@NE. ZBUDOWANE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie