Jak poprawnie wykonać hydroizolację pionową fundamentu? Do jakiej wysokości? Czym najlepiej?
Jak poprawnie wykonać hydroizolację pionową, jeżeli finalnie na ścianie ma być ocieplenie 20 cm plus 2 cm płytki ceglanej - pyta czytelnik. Na największej w Polsce grupie budowlanej „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” (ponad 500 tysięcy obserwujących!) można czasem napotkać drobne złośliwe uwagi, ale przede wszystkim sporo rzeczowych odpowiedzi od ekspertów i budowlanych praktyków. Prezentujemy je w naszym cyklu.
Pan Piotr napisał na grupie Muratora: „Prośba o poradę. Ściany z porothermu na płycie fundamentowej, XPS 10 cm z boku płyty zakończony obecnie równo z górą płyty fundamentowej. Poziom zero w budynku plus 28 cm względem płyty fundamentowej i zarazem XPSa. Pytanie, jak poprawnie wykonać hydroizolację pionową, do jakiej wysokości, jakim specyfikiem, jakiej użyć grubości XPS, jeśli finalnie ma być ocieplenie 20 cm plus 2 cm płytki ceglanej."
Społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową” odpowiada:
- Strasznie nisko ten xps i fundament się skończył. Ja bym trochę odkopał ten XPS, dołożył jeszcze ze 20-30 cm opaskę XPSa szczelnie wklejonego i od poziomu -15 do +30 położył szczelną warstwę hydroizolacji, która całość zaklei i uszczelni. Dopiero na to grubszy styropian elewacyjny z listwą startową z kapinosem.
- To powinno być z 20 cm wyżej.
- A w projekcie jak jest?
- No powiem szczerze, ciężko będzie to wyprowadzić. Ja na razie jestem z tym samym problemem. Ale ja domu nie stawiałem. Na razie się konsultuję z inżynierem. Ale mówi, że roboty będzie i odkopanie fundamentów to najmniejszy problem.
- Zrób sobie cokolik z XPS 5 cm wsunięty w stosunku do elewacji, a pod spodem połącz wszystko z izolacją poziomą, najlepiej masą bitumiczną 2k.
- Na styku płyty i ściany dodałem taśmę hydroizolacją do łazienki, a następnie użyłem emulsję bitumiczną (hydroizolację) KMB do wysokości 30 cm wyżej niż będzie grunt. I jeszcze na płycie fundamentowej położyłem ISOMUR. Na budynek 60 m² kupiłem 3 wiadra.
Jak zrobić izolację pionową? Porada eksperta
Ekspert Muratora dopowiada:
Izolacja pionowa powinna sięgać do strefy cokołowej. Najpierw konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Ściana fundamentowa powinna być odtłuszczona, wyrównana, pozbawiona wystających fragmentów i ostrych krawędzi. Fugi między bloczkami fundamentowymi albo raki w ścianach monolitycznych należy zaszpachlować.
Jeśli materiał izolacyjny wymaga gruntowania podłoża, trzeba nałożyć grunt zalecany przez producenta tego materiału. Izolację zwykle układa się w dwóch warstwach. Masy bitumiczne układa się pędzlem lub wałkiem, szlamy najlepiej nakładać pacą metalową. Izolację pionową z papy wykonuje się z papy termozgrzewalnej podkładowej, która układa się z zakładem. Podobnie z zakładem powinna być zrobiona izolacja z membrany samoprzylepnej, którą mocuje się do podłoża pod zdjęciu folii zabezpieczającej na spodzie.
Ważne jest, żeby materiały na izolacją pionową i poziomą szczelnie i trwale połączyć ze sobą. Dlatego muszą być one ze sobą kompatybilne. Najprostszy jest układ, gdy w obu miejscach jest położony ten sam materiał, ponieważ łatwo będzie połączyć obie izolacje. Izolacja pionowa z masy KMB może być dobrze połączona z izolacją poziomą ze szlamu lub z materiałów rolowych, np. papy. Izolacja pozioma z papy może być też stosunkowo łatwo połączona z materiałami bitumicznymi na ścianach fundamentowych.
Fundamenty zostaną zasypane piaskiem, pospółką, ziemią z wykopów. Dlatego ściany fundamentowe z izolacją pionową trzeba osłonić płytami termoizolacyjnymi, które chronią także przed uszkodzeniem powłoki hydroizolacyjnej. Następnie fundamenty zabezpiecza się folią kubełkową.
- Więcej o tym, jak naprawić izolację przeciwwilgociową fundamentów.
- Izolacja pionowa fundamentów. Jaka izolacja pionowa na fundament? Jak ją prawidłowo wykonać?
Dołącz do grupy Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.