Hydroizolacja fundamentów. Jak naprawić izolację przeciwwilgociową

2024-10-05 11:46

Budowa niewykonanej wcześniej lub naprawa źle zrobionej hydroizolacji fundamentów to trudne i kosztowne zadanie, zwłaszcza w budynku już wykończonym i zamieszkanym. Pokazujemy, jak można naprawić izolację przeciwwilgociową, żeby uratować dom przed nawracajacą wilgocią.

Naprawa izolacji ściany fundamentowej
Autor: Andrzej Szandomirski Gdy w budynku nie zaizolowano ścian fundamentowych lub zrobiono to źle, wilgoć znajdująca się w gruncie zacznie wnikać w ściany i spowoduje między innymi zniszczenie warstw wykończeniowych ścian powyżej poziomu posadzki

Z niewiadomych przyczyn na wielu budowach w ogóle nie wykonuje się izolacji ścian fundamentowych od wewnątrz. Skoro woda na skutek kapilarnego podciągania pojawia się powyżej poziomu terenu, to na pewno wniknie w ścianę fundamentową. Jeśli zbiegnie się to z kilkoma usterkami w izolacjach wyżej, dostanie się także do ścian parteru i posadzki na gruncie. Naprawa tego błędu jest bardzo kłopotliwa, bo objawy stają się widoczne, gdy budynek jest już użytkowany. Nie dość, że jest to zabieg kosztowny, to jeszcze całkowicie dezorganizujący życie mieszkańcom. W skrajnym przypadku, aby naprawa była skuteczna, konieczne może być nawet odkopanie budynku od zewnątrz.

Nowa hydroizolacja pionowa

Żeby wykonać naprawę, trzeba skuć warstwy posadzki na taką szerokość, żeby można było swobodnie pracować podczas odkopywania ściany fundamentowej w środku. Gdy dostaniesz się do ławy fundamentowej, należy ją oczyścić, wykonać prawidłową izolację na ścianie i połączyć ją z izolacją na ławie. Potem możesz zasypać wykop i odbudować posadzkę. Masz do wyboru przynajmniej kilka wariantów naprawy, jednak technologię trzeba dobrać indywidualnie do rodzaju już wbudowanych materiałów.

Jak izolować ścianę fundamentową

Izolacja pozioma ław zazwyczaj jest zrobiona z papy, dlatego do izolacji pionowej dobrze jest stosować masy polimerowo-bitumiczne (masy KMB). Po oczyszczeniu podłoża należy ocenić jego stan i wykonać ewentualne naprawy. Jako że ściana najprawdopodobniej będzie bardzo wilgotna, trzeba zrobić wstępne uszczelnienie ze sztywnego szlamu lub szpachlówki uszczelniającej. W większości przypadków warstwę tę można traktować także jako wyrównanie podłoża, a po jej związaniu wykonać właściwą izolację z masy KMB. Styk z izolacją z papy na ławach dobrze jest uszczelnić taśmą, ponieważ zrobienie fasety, czyli wyoblenia w narożniku, może być problematyczne. Należy pamiętać o przygotowaniu powierzchni papy zgodnie z wymogami producenta masy KMB.

Zabezpieczenie hydroizolacji

Po nałożeniu izolacji na pionowy fragment ściany i jej wyschnięciu można ułożyć płyty ochronne, na przykład styropianu (w żadnym wypadku nie może to być folia kubełkowa). Najpierw układa się je na poziomym, odkrytym fragmencie ławy, a potem na izolacji pionowej (w tej kolejności). Po osłonięciu izolacji możesz zasypać wykop.

Naprawa podłogi

Teraz jest czas na wykonanie naprawy podłogi. Należy uzupełnić betonową płytę, naprawić izolację podposadzkową i połączyć ją z odbudowaną izolacją pionową. Ponownie trzeba ułożyć termoizolację jastrychu i przykryć ją folią budowlaną, dbając o to, aby nowo układana folia była połączona z istniejącą zakładem o szerokości co najmniej 20 cm. Na końcu uzupełnia się jastrych i naprawia posadzkę.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie