Izolacja pionowa fundamentów. Jaka izolacja pionowa na fundament? Jak ją prawidłowo wykonać?

2024-03-15 10:48

Fundamenty tradycyjne muszą być zabezpieczone hydroizolacją poziomą i pionową. Po co izolacja pionowa? Jak zrobić izolację pionową? Jak powinna się łączyć izolacja pionowa z poziomą?

izolacja fundamentów
Autor: Tomasz Rybarczyk
Szkoła budowania

Spis treści

  1. Po co izolacja pionowa?
  2. Jakie materiały na izolację pionową?
  3. Jak zrobić izolację pionową?
  4. Jak powinna się łączyć izolacja pionowa z poziomą?
  5. Jak zabezpieczyć fundamenty?

Izolacja pionowa fundamentów jest niezbędna, żeby chronić je przed naporem wilgoci lub wody z gruntu. Rodzaj izolacji zależy od warunków wodnych w miejscu posadowienia domu. O tym, czy wystarczy lekka izolacja przeciwwilgociowa, czy też powinna to być izolacja przeciwwodna, powinien zadecydować projektant. Zależnie od rodzaju izolacji pionowej może być ona wykonana z różnych materiałów. Jak wykonać izolację pionową fundamentów?

Po co izolacja pionowa?

W każdym gruncie jest pewna ilość wilgoci albo nawet wody. Jeśli będzie ona wnikać w materiał, z którego zbudowano fundamenty, będzie ulegał on zniszczeniu. Ponadto przy braku izolacji poziomej wilgoć będzie podciągana kapilarnie wyżej i zacznie niszczyć ściany domu. W ślad za nią pojawią się grzyb i pleśń na ścianach oraz w powietrzu, co jest groźne dla mieszkańców.Dlatego niezbędne jest wykonanie izolacji pionowej i poziomej fundamentów i dokładne ich połączenie. Izolacja pionowa powinna sięgać do strefy cokołowej.

Zależnie od rodzaju posadowienia domu można zastosować różne warianty izolacji pionowej. W budynku podpiwniczonym na ławach fundamentowych izolacja pionowa jest układana na zewnętrznej stronie ścian fundamentowych. W budynku niepodpiwniczonym izolacja pionowa powinna być wykonana po obu stronach ścian fundamentowych.

Jakie materiały na izolację pionową?

Do wykonania hydroizolacji fundamentów można wykorzystać wiele materiałów rolowych lub bezspoinowych. Najpopularniejszym i stosowanym od lat jest papa. Dużą grupę stanowią materiały bitumiczne: emulsje i roztwory asfaltowe, masy KMB i membrany samoprzylepne. Nowoczesne materiały na izolację pionową to także szlamy mineralne (mikrozaprawy cementowe).

Izolacja fundamentów musi być odpowiednio gruba, żeby chronić przed wilgocią lub wodą. Zwykle jest układana w kilku warstwach. Emulsje i roztwory są cienkowarstwowe, nadają się na izolację przeciwwilgociową. Z pozostałych materiałów można wykonać także izolacje cięższe.

Jak zrobić izolację pionową?

Najpierw konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Ściana fundamentowa powinna być odtłuszczona, wyrównana, pozbawiona wystających fragmentów i ostrych krawędzi. Fugi między bloczkami fundamentowymi albo raki w ścianach monolitycznych należy zaszpachlować.

Jeśli materiał izolacyjny wymaga gruntowania podłoża, trzeba nałożyć grunt zalecany przez producenta tego materiału. Izolację zwykle układa się w dwóch warstwach. Masy bitumiczne układa się pędzlem lub wałkiem, szlamy najlepiej nakładać pacą metalową. Izolację pionową z papy wykonuje się z papy termozgrzewalnej podkładowej, która układa się z zakładem. Podobnie z zakładem powinna być zrobiona izolacja z membrany samoprzylepnej, którą mocuje się do podłoża pod zdjęciu folii zabezpieczającej na spodzie.

Przez ściany fundamentowe są wyprowadzone przewody kanalizacyjne na zewnątrz. Te przejścia rurowe muszą być szczególnie starannie uszczelnione z wykorzystaniem taśm i kołnierzy uszczelniających albo za pomocą masy KMB.

Prawidłowa hydroizolacja fundamentów
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Schemat prawidłowo wykonanej hydroizolalcji (izolacji poziomej i izolacji pionowej) fundamentów Link: powiększ rysunek

Jak powinna się łączyć izolacja pionowa z poziomą?

Ważne jest, żeby materiały na izolacją pionową i poziomą szczelnie i trwale połączyć ze sobą. Dlatego muszą być one kompatybilne ze sobą. Najprostszy jest układ, gdy w obu miejscach jest położony ten sam materiał, ponieważ łatwo będzie połączyć obie izolacje. Izolacja pionowa z masy KMB może być dobrze połączona z izolacją poziomą ze szlamu lub z materiałów rolowych, np. papy. Izolacja pozioma z papy może być też stosunkowo łatwo połączona z materiałami bitumicznymi na ścianach fundamentowych.

Ważne jest zabezpieczenie narożnika na styku izolacji pionowej z izolacją poziomą na ławach. Może być tam wykonana faseta wyoblająca narożnik lub wklejona taśma uszczelniająca.

Jak zabezpieczyć fundamenty?

Fundamenty zostaną zasypane piaskiem, pospółką, ziemią z wykopów. Dlatego ściany fundamentowe z izolacją pionową trzeba osłonić płytami termoizolacyjnymi, które chronią także przed uszkodzeniem powłoki hydroizolacyjnej. Następnie fundamenty zabezpiecza się folią kubełkową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie