Spis treści
Z raportu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że w 2025 r. w Polsce jeszcze ponad połowa domów jest ogrzewanych węglem, a w blisko ¼ (1,4 mln domów) wykorzystuje się do tego kotły pozaklasowe, czyli „kopciuchy”. Z drugiej strony można też powiedzieć, że w większości domów działają urządzenia, które nie są aż tak uciążliwe dla środowiska. I niewątpliwie przyczynił się do tego działający od siedmiu lat program „Czyste Powietrze”, w ramach którego można uzyskać dotację na wymianę starego kotła węglowego na nowocześniejsze, niskoemisyjne lub bezemisyjne źródło ciepła. Z takiej możliwości skorzystało już blisko 400 tys. gospodarstw domowych.
„Czyste Powietrze”: zmiany niekoniecznie na lepsze
Zasady programu zmieniały się co roku, a ostatnio nawet był on na parę miesięcy zawieszony, więc niewątpliwie były problemy z jego realizacją. Między innymi stwierdzono liczne nadużycia i w związku z tym wstrzymano wypłatę dotacji i rozpoczęto kontrolę już wcześniej rozliczonych przedsięwzięć. Do czerwca 2025 r. zdecydowano, że blisko 1,5 tys. beneficjentów będzie musiało zwrócić przyznane im wcześniej pieniądze.
Przedsiębiorcy, którzy zrealizowali przedsięwzięcia w ramach programu „Czyste Powietrze”, od wielu miesięcy nie mogli się doczekać wypłaty dotacji, co wielu z nich przypłaciło upadłością. Beneficjenci drżą na myśl o wynikach kontroli, bo ostatecznie to oni odpowiadają za realizację inwestycji i w przypadku wykrycia nieprawidłowości będą musieli zwrócić przyznane na nią środki. A producenci urządzeń grzewczych i materiałów budowlanych narzekają na stagnację na rynku, którego istotnym stymulatorem był dotychczas ten program.
Informacje o problemach prawdopodobnie zniechęciły właścicieli domów do skorzystania z programu, bo po jego wznowieniu 31 marca 2025 r. tempo składania wniosków stało się wielokrotnie wolniejsze niż przed jego zawieszeniem.
- Przeczytaj więcej: Czyste Powietrze – czas na trudne pytania!
O tym, dlaczego tak się dzieje, co można było i co jeszcze można zrobić, żeby zrealizować cel programu, porozmawialiśmy na zorganizowanej przez „Muratora” debacie. Z naszego zaproszenia do niej skorzystali:
- Justyna Glusman – wiceburmistrzyni dzielnicy Ochota m. st. Warszawy, wcześniej dyrektorka i koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Urzędzie m. st. Warszawy,
- Małgorzata Smuczyńska – wiceprezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC),
- Janusz Komurkiewicz – prezes zarządu Związku POiD (Polski Okna i Drzwi), członek zarządu FAKRO,
- Tomasz Wróbel – dyrektor zarządzający firmy Viessmann.
W debacie uczestniczyli także:
- Piotr Laskowski – redaktor naczelny „Muratora”,
- Artur Celiński – redaktor naczelny „Architektura-Murator”, jako moderator debaty.
Zapraszamy do wysłuchania, co sądzą o programie „Czyste powietrze”.
Oglądaj debatę „Muratora”!
Sponsorem debaty jest firma Viessmann
Zobacz też:
- Nowy program Czyste powietrze. Co się zmieniło i czemu? Czy Polacy korzystają z dofinansowania?
- Czyste powietrze 2025. Nie wszyscy są zadowoleni. Przedsiębiorcy czekają na zaległe wypłaty, a beneficjenci narzekają na cięcia
