Uwaga na mostki termiczne! Jak uniknąć mostków cieplnych

2020-09-15 13:41
Mostki termiczne wieniec
Autor: materiały prasowe WIENERBERGER Aby w ścianach jednowarstwowych wieniec nie stał się mostkiem termicznym, ociepla się go pasami wełny lub styropianu

Mostki termiczne to takie miejsca, które pominięto przy ocieplaniu przegród. Jak układać izolację termiczną, żeby mostki cieplne się nie pojawiły?

Izolacja termiczna musi być zawsze układana szczelnie. Nawet najmniejsze szpary lub miejsca niedokładnie wypełnione materiałem termoizolacyjnym stają się tzw. mostkami termicznymi, przez które następuje wychładzanie, czyli ucieczka ciepła na zewnątrz domu lub do miejsc chłodniejszych. Mostki cieplne najłatwiej odnaleźć, analizując termowizyjne zdjęcia domów robione w sezonie grzewczym. Są widoczne w postaci pomarańczowych i czerwonych plam, linii, kropek na tle zieleni i błękitów oznaczających miejsca zimne, a zatem nieprzepuszczające ciepła na zewnątrz.

Mostki termiczne niosą jeszcze jedno ryzyko. Może się na nich wykraplać para wodna, a to pierwszy krok do zawilgocenia i pojawienia się pleśni.

Tajniki termowizji. Kamera termowizyjna wytropi mostki cieplne

Jak uniknąć mostków termicznych: łączenie ocieplenia

Pierwsza z zasad, których przestrzeganie pozwoli uniknąć pojawienia się w budynku mostków termicznych, mówi, że izolacje termiczne poszczególnych przegród zewnętrznych: ścian, dachów, fundamentów, muszą być ze sobą dobrze połączone.

Wypełnianie szczelin

Zasada druga wskazuje na konieczność wypełniania wszelkich szpar pojawiających się między płytami termoizolacyjnymi. W przypadku wełny mineralnej plomby takie robimy z jej dociętych, wąskich pasków. Szczeliny w izolacji styropianowej najłatwiej wypełnić niskorozprężną, najlepiej dwuskładnikową pianą poliuretanową.

mostki termiczne uszczelnianie szczelin
Autor: materiały prasowe HENKEL Aby uniknąć mostków termicznych, szczeliny między płytami termoizolacyjnymi trzeba wypełnić niskorozprężną pianką poliuretanową

Mostki termiczne: uwaga na balkon

Żelbetowe płyty konstrukcyjne balkonów są na ogół połączone z płytami stropowymi i tworzą jeden element. Gdy ocieplimy tylko ściany, betonowa płyta pozostaje bez izolacji i przez nią ciepło ucieka z domu na zewnątrz. Nie wystarczy zaizolować jej tylko od góry. Płyty konstrukcyjne balkonów będą wielkimi mostkami termicznymi, jeśli nie ocieplimy ich także od spodu i najlepiej również po bokach.

Przeczytaj też:

Hydroizolacja balkonu krok po kroku >>>

Przydatnym rozwiązaniem, które upowszechniło się już na naszych budowach, są konstrukcyjne przekładki termoizolacyjne do łączenia stropów z płytami balkonowymi. Mocuje się je na ścianach przed betonowaniem stropów. Mają one termoizolacyjny element w postaci specjalnego bloczka, z którego wystają pręty zbrojeniowe. Pręty te z jednej strony łączy się ze zbrojeniem płyty, a z drugiej ze zbrojeniem stropu. Umożliwia to konstrukcyjne zespolenie obu elementów po ich zabetonowaniu, a termiczna przekładka zatrzymuje ciepło po tej stronie domu, gdzie zostało wytworzone.

mostek termiczny wzdłuż płyt balkonowych
Autor: materiały prasowe SCHÖCK Aby przeciwdziałać mostkom termicznym wzdłuż płyt balkonowych, w trakcie budowy najlepiej zastosować konstrukcyjne przekładki termoizolacyjne umieszczane między płytą stropu a płytą balkonu

Mostki cieplne wokół okien i drzwi zewnętrznych

To kolejne miejsce potencjalnych mostów termicznych. Dlatego okna i drzwi powinno się mocować jak najbliżej krawędzi ściany nośnej, a najlepiej w linii ocieplenia. Każdy, nawet niewielki odstęp między ościeżnicą a materiałem termoizolacyjnym staje się mostkiem termicznym.

Tej samej regule podlegają także okna połaciowe. Jeśli producent nie wyposażył ich w ramki termoizolacyjne, wtedy by uniknąć obwodowego mostka cieplnego, między ich ościeżnicami a krokwiami dachowymi musi się znaleźć warstwa wełny mineralnej grubości przynajmniej kilku centymetrów.

Płyty balkonu ocieplenie
Autor: Andrzej T. Papliński Płyty balkonu lub nadwieszone części płyt tarasowych trzeba ocieplać od spodu i od góry, a także po bokach

Mostki termiczne: wieńce i nadproża

W ścianach jednowarstwowych mostki termiczne mogą się tworzyć wzdłuż wieńców lub nadproży, ale tylko wtedy, gdy zostaną one niepoprawnie wykonane. Wieńce w takich murach powinny być ocieplone pasem materiału termoizolacyjnego i obudowane od zewnątrz – zależnie od zastosowanego materiału ściennego – cienkimi pustakami z ceramiki poryzowanej lub płytkami z betonu komórkowego. Nadproża też wymagają wtedy ocieplenia. Umieszcza się je wewnątrz kształtek nadprożowych U albo między zestawianymi ze sobą wąskimi belkami nadprożowymi stosowanymi w domach z ceramiki poryzowanej. W budynkach z betonu komórkowego najwygodniej wbudować w miejscach nadproży prefabrykowane belki, które mają wystarczająco dobrą izolacyjność termiczną i nie wymagają docieplania.

W ścianach ocieplanych od zewnątrz warstwa termoizolacji osłania żelbetowe belki nadprożowe i wieńce, więc tu nie mają one szans stać się mostkami termicznymi.

Mostki termiczne: kołki do mocowania termoizolacji

Mało kto o tym pamięta, że kołki z metalowym trzpieniem służące do mocowania ocieplenia do ścian też mogą być winne tworzeniu się mostków cieplnych. Taki kawałek metalu jest przekaźnikiem ciepła. Można temu zaradzić, wybierając kołki plastikowe, ale nie są one zalecane do mocowania wełny mineralnej. Wyjściem z tej sytuacji mogą być kołki z zatyczkami.

Przeczytaj też:

Kołki do styropianu. Kiedy są konieczne? Jak wybrać?

Mostki cieplne a kolumny na zewnątrz domu

Na te niepozorne zdawałoby się po względem cieplnym elementy także należy zwrócić uwagę. Jeśli kolumny pełnią funkcję konstrukcyjną, stykają się bezpośrednio z innymi elementami konstrukcyjnymi budynku i przerywają ciągłość izolacji. W miejscach tych połączeń tworzy się mostek termiczny. Trzeba więc izolować je termicznie, ale to nie jest łatwe, zwłaszcza gdy kolumny są okrągłe w przekroju. Trzeba do tego używać materiałów elastycznych. Można wybrać aerożel lub kupić specjalne szalunki do kolumn, które mają wewnątrz fabrycznie wykonaną izolację termiczną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE