Koniec z przemarzającymi ścianami. System ETICS na starym domu

2019-10-21 9:19

Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” 2019 w kategorii „Ocieplenie ścian zewnętrznych” zostali właściciele domu w Nielepkowicach. Zdajemy relację z prac związanych z realizacją nagrody, żeby pokazać, jak prawidłowo ocieplić elewacje metodą ETICS.

Koniec z przemarzającymi ścianami
Autor: zdjęcie: Piotr Mastalerz Choć nagrodą w konkursie było ocieplenie elewacji, właściciele domu w Nielepkowicach nie zamierzali ograniczyć termomodernizacji swojego domu tylko do tego jednego przedsięwzięcia. Postanowili, że wcześniej we własnym zakresie zajmą się termoizolacją ścian fundamentowych, której w ich domu również brakowało

Parterowy budynek w Nielepkowicach koło Wiązownicy ma 100 m2 powierzchni użytkowej. Zamieszkują go państwo Kamil i Justyna oraz dwójka ich dzieci. Dom zbudowali rodzice właścicieli. Wykończyli go i wyposażyli, ale prace ociepleniowe odłożyli na przyszłość, ta jednak przyniosła tragiczne wydarzenia. Budynek spłonął, a w pożarze zginął ojciec pani Justyny. Zniszczony dom wymagał natychmiastowego remontu. Trzeba było zrobić wszystko, by dało się w nim zamieszkać. Prace prowadzono stopniowo, odnawiając pomieszczenie po pomieszczeniu. Później wymieniono też niektóre okna i ułożono nowe pokrycie dachowe. Zgromadzone fundusze stopniały jak wiosenny śnieg, więc ściany, piwnica i poddasze znów musiały poczekać na izolację. Jej brak miał odbicie w wysokich rachunkach za ogrzewanie, ale nie tylko. Pozbawione ocieplenia ściany przemarzały, czego widocznymi efektami były rosa na ich powierzchni i coraz większe plamy pleśni.

Zdjęcia domu: przed / po

Dom zbudowano w 1994 r. Do tej pory był nieocieplony. Straty energii i koszty ogrzewania były więc ogromne. Na zimnych ścianach pojawiła się pleśń. W naszym konkursie inwestorzy wygrali osuszenie i ocieplenie ścian. Planują jeszcze adaptację poddasza i ocieplenie dachu.

Pierwsza nagroda w konkursie – audyt

Finaliści naszego konkursu "Czyste powietrze z Muratorem" edycja 2019 wygrywali audyty energetyczne swoich domów przeprowadzane przez specjalistów. Analiza domu w Nielepkowicach nie przyniosła zaskakujących wniosków. Okazało się m.in., że współczynnik przenikania ciepła U przez ściany zewnętrzne zbudowane z pustaków żużlobetonowych wynosi aż 1,82 W/(m2.K), podczas gdy maksymalna jego wartość dla nowych domów to 0,23 W/(m2.K). Nie lepiej wypadły stropy, ściany piwnic i dach. Współczynnik Uw starych okien wynosił około 1,5 W/(m2.K), a przepisy wymagają, by w nowych domach nie przekraczał 1,1 W/(m2.K). Audyt wykazał też, że dom państwa Justyny i Kamila ma wskaźnik rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania (z uwzględnieniem sprawności systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) 386,44 kWh/(m2.rok). Audytor obliczył, że po termomodernizacji przeprowadzonej według jego zaleceń spadnie aż do 34,14 kWh/(m2.rok).

Koniec z przemarzającymi ścianami
Autor: zdjęcia: Piotr Mastalerz Stary kocioł na paliwo stałe miał 30 lat. Był pordzewiały i nieszczelny. Wymieniono go na nowy
Koniec z przemarzającymi ścianami
Autor: zdjęcia: Piotr Mastalerz Pleśń na ścianach była wynikiem przemarzania murów i źle funkcjonującej wentylacji grawitacyjnej
Koniec z przemarzającymi ścianami
Autor: Piotr Mastalerz

Realizacja nagrody ufundowanej przez firmę Termo Organika: zastosowany system ociepleniowy ETICS

Ocieplenie elewacji, nieodłącznie związane z jej odnowieniem, jest ważnym etapem termomodernizacji domu. Budynek zyskuje wtedy nie tylko lepsze parametry energetyczne, ale – co równie ważne – estetyczną elewację. W przypadku nagrody w naszym konkursie zarówno produkty do ocieplania, jak i do wykańczania ścian są elementami systemu ociepleniowego ETICS. Stosując takie kompletne rozwiązanie inwestor ma gwarancję kompatybilności wszystkich elementów  tworzących system, co przekłada się na trwałość i estetykę elewacji. Potwierdzeniem kompletności systemu ETICS jest Krajowa lub Europejska Ocena Techniczna, którą producent otrzymuje po wykonaniu wielu wymagających badań aprobacyjnych, m.in. z zakresu odporności mechanicznej, bezpieczeństwa pożarowego, stabilności w różnych warunkach atmosferycznych.

Koniec z przemarzającymi ścianami
Autor: zdjęcia: Piotr Mastalerz Mury z chłonnych pustaków żużlobetonowych pomalowano preparatem gruntującym, aby nie odciągały wilgoci z kleju, którym będą mocowane płyty ociepleniowe
Koniec z przemarzającymi ścianami
Autor: zdjęcia: Piotr Mastalerz Okna oraz drzwi zabezpieczono folią i taśmą malarską, aby nie pobrudziły się w trakcie robót

Produkty do ocieplania

Na podstawie audytu przeprowadzonego w domu laureatów konkursu "Czyste powietrze z Muratorem" ustalono, że optymalna będzie izolacja termiczna grubości 15 cm. Tyle wystarczyło, żeby zapewnić odpowiednią ochronę cieplną budynku. Zdecydowano się na izolację ze styropianu grafitowego GALAXY fasada. Do jego mocowania zastosowano klej uniwersalny TO-KU. Przed mocowaniem izolacji ściany zagruntowano preparatem TO-GU zmniejszającym chłonność podłoża.

Podkład pod tynk

W systemach ociepleń bardzo ważną role odgrywa warstwa zbrojona siatką z włókna szklanego, która zabezpiecza trwale warstwę izolacji styropianowej i stanowi bardzo mocne podłoże dla tynku cienkowarstwowego. W realizacji tej czynności został użyty specjalny klej uniwersalny TO-KU, który ma rozproszone włókna polipropylenowe zwiększające wytrzymałość warstwy zbrojącej, w który wtopiono siatkę z włókna szklanego TO-S. Następnie warstwa zbrojona została pomalowana gruntem czepnym TO-GS, poprawiającym przyczepność tynku.

Silikonowe wykończenie

Na warstwie zbrojonej z powodzeniem można układać tynki grubości zaledwie 1,5 mm. W omawianym systemie ociepleniowym jest ich do wyboru kilka – mineralny, akrylowy, silikatowy i silikonowy. Zdecydowano się na ten ostatni – TO-TSS SILVER.

Pozostałe podkategorie