Jak ocieplić trudne miejsca? Sprawdzamy, które miejsca najtrudniej docieplić

2019-02-11 14:16

Dom pełen jest trudnych do ocieplenia miejsc, które podczas termomodernizacji łatwo przeoczyć lub zbagatelizować. Powstają wtedy mostki termiczne, niweczące założenia termomodernizacji. Zobacz, jak zadbać o prawidłowe ocieplenie trudnych miejsc w swoim domu.

ocieplenie płyty balkonu
Autor: Piotr Mastalerz Płyta balkonu powinna być ocieplona szczególnie starannie, zwłaszcza na styku z elewacją

Mostek termiczny najczęściej powstaje w trudnych do ocieplenia miejscach, jako element przegrody budowlanej o znacznie wyższym niż sąsiadujące z nim elementy współczynniku przewodzenia ciepła. Przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku w miejscach tych dochodzi do punktowego wychładzania. Ma to bardzo negatywny wpływ na bilans cieplny domu, ponieważ może powodować straty energii przeznaczonej do jego ogrzania. Mostki termiczne niosą jeszcze jedno ryzyko. Może się na nich wykraplać para wodna, a to pierwszy krok do zawilgocenia i pojawienia się pleśni. Te trudne do ocieplenia miejsca wymagają sporej uwagi i przezorności przy budowaniu i remontowaniu domu.

>>> Zobacz też projekt bardzo ciepłego domu!

Ocieplenie trudnych miejsc
Autor: HENKEL Płyty ociepleniowe z polistyrenu XPS, płyty PIR i płyty styropianowe trudno jest ściśle spasować. Dlatego szczeliny między nimi wypełnia się dodatkowo niskoprężną pianą PUR

Trudne miejsca do ocieplenia - okna i drzwi zewnętrzne

Okna i drzwi zewnętrzne – powinny być zamocowane jak najbliżej krawędzi ściany nośnej, a najlepiej w linii ocieplenia. Każdy, nawet niewielki odstęp między ościeżnicą a materiałem termoizolacyjnym staje się z miejsca mostkiem termicznym.

Zobacz także:

Okna połaciowe – jeśli nie mają specjalnych ramek termoizolacyjnych, między ich ościeżnicami a krokwiami musi się znaleźć warstwa izolacji grubości przynajmniej kilku centymetrów wykonana z wełny mineralnej, która gwarantuje odpowiednią elastyczność. 

Ocieplenie trudnych miejsc
Autor: Andrzej Szandomirski Mostki termiczne powstają także wtedy, gdy wełna mineralna zostanie źle docięta i nie zaklinuje się dobrze między elementami drewnianej konstrukcji. Będzie się wtedy osuwać, pozostawiając niezaizolowane przestrzenie

Jak ocieplić trudne miejsca - nadproża i wieńce?

W ścianach docieplanych od zewnątrz nie ma z nimi problemu. Wełna lub styropian zawsze skutecznie je osłonią. Gorzej jest ze ścianami trójwarstwowymi. Nawet jeśli wypełnimy pustkę między murem nośnym a osłonowym, takie żelbetowe elementy jak wieniec czy nadproże będą łączyły obie konstrukcje i w ten sposób nie zdołamy ich zaizolować. Niestety nie ma na to skutecznej rady i jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozostaje ocieplenie tych trudnych miejsc i muru od zewnątrz.

Trudne miejsca do ocieplenia - fundamenty i balkony

Fundamenty – powinny być również ocieplone. Ich warstwa termoizolacyjna musi przebiegać w jednej linii z ociepleniem ścian.

Zobacz także:

Balkony – tu najczęściej powstają mostki termiczne. Ich żelbetowa konstrukcja jest przeważnie połączona z konstrukcją stropu. Żeby przez tę płytę nie uciekało ciepło, powinno się ją ocieplić z każdej strony. Ocieplenie tego trudnego miejsca z boków i od spodu płyty balkonowej nie może być jedynie przyklejane. Trzeba je koniecznie przymocować kołkami, w przeciwnym razie płyty mogą się odczepiać.

Zobacz także:

Sprawdź, ile wiesz o ocieplaniu domu i materiałach ociepleniowych

Pytanie 1 z 8
Czym nie mocuje się płyt styropianowych do ścian?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie