Jak i z czego budować ściany zewnętrzne trójwarstwowe?

2011-12-08 12:55

Ściany zewnętrzne trójwarstwowe są trwałe, ciepłe i umożliwiają atrakcyjne wykończenie elewacji. Sama budowa domu jest jednak bardziej wymagająca niż w przypadku ścian jedno- i dwuwarstwowych. Konstrukcja ściany trójwarstwowej składa się z 3 niezależnych warstw, z których każda spełnia inną funkcję.

Budowa ścian - ściany zewnętrzne trójwarstwowe
Autor: Piotr Mastalerz Jeśli warstwę osłonową murujemy po przekryciu budynku dachem, cegłę łatwiej jest utrzymać w czystości

Konstrukcja ściany zewnętrznej

Ściana trójwarstwowa składa się z trzech warstw: nośnej, izolacyjnej oraz osłonowej. Warstwa nośna decyduje o stabilności domu. Opierają się na niej stropy, balkony, wykusze i dach.

Warstwa izolacji cieplnej zapewnia ciepło. Właściwe jej wykonanie gwarantuje komfort użytkowania budynku. W jej grubości montujemy również okna i drzwi.

Warstwa osłonowa stanowi barierę chroniącą izolację oraz dom przed czynnikami atmosferycznymi: wiatrem, deszczem, śniegiem i nadmiernym nagrzewaniem. Jest to zewnętrzna warstwa domu wpływająca na jego estetykę. Całkowita grubość ściany trójwarstwowej wynosi 40-50 cm i zależy głównie od zastosowanych materiałów budowlanych.

Warstwa nośna ściany trójwarstwowej

W domach jednorodzinnych wybieramy na nią materiały powszechnie stosowane do budowy ścian, takie jak pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego, keramzytobetonu lub silikaty. Szerokość warstwy nośnej wynosi od 18 do 25 cm, w zależności od zastosowanego budulca.

Choć nie jest to koniecznością, wygodnie jest skorzystać tu z materiału, którego wysokość jest równa lub jest wielokrotnością wysokości cegieł warstwy osłonowej. Ułatwia to spięcie ze sobą warstw ściany, gdyż kotwy łączące umieszczamy wówczas w spoinach znajdujących się na tym samym poziomie.

Warstwa izolacji cieplnej i akustycznej

Jeżeli decydujemy się na wełnę mineralną, konieczne jest jej wentylowanie przez szczelinę pozostawioną między izolacją a warstwą osłonową. Bez wentylacji może ulec zawilgoceniu i jej właściwości izolacyjne znacznie się pogorszą.

Jeśli zastosujemy materiał o zamkniętych porach, niepochłaniający wilgoci (na przykład styropian oraz polistyren ekstrudowany popularnie zwany twardym styropianem) – szczelina wentylacyjna nie będzie konieczna.

Gdy zależy nam na zmniejszeniu szerokości ściany trójwarstwowej, można sięgnąć po materiał izolacyjny nowszej generacji, jakim są płyty ze sztywnej pianki poliuretanowej typu PIR. Mają one bardzo dobre właściwości izolacyjne i nie wchłaniają pary wodnej, zatem nie trzeba poszerzać ściany o szczelinę wentylacyjną.

Całkowita szerokość warstwy izolacyjnej ze szczeliną wynosi zazwyczaj kilkanaście centymetrów. Wentylacja ściany z warstwą osłonową z klinkieru zmniejsza ryzyko pojawienia się wykwitów i wysoleń na elewacji.

Warstwa osłonowa ściany

Może być z cegły ceramicznej klinkierowej lub licowej, cegły cementowej licowej albo kamienia. Takiej elewacji nie musimy już tynkować, ale pamiętajmy, że warunkiem jej atrakcyjnego wyglądu będzie staranność murowania.

Aby warstwa osłonowa była stabilna, powinna opierać się na fundamencie lub konstrukcji wsporczej i być prawidłowo stężona z warstwą nośną. Szerokość warstwy osłonowej wynosi od dziewięciu do kilkunastu centymetrów w zależności od zastosowanego materiału. Jeżeli jest cieńsza niż 9 cm, nazywamy ją okładziną.

Warto wiedzieć

Kolejność prac przy wznoszeniu ściany trójwarstwowej

Ścianę trójwarstwową można budować na dwa sposoby:

  • Budowa jednoetapowa – budujemy jednocześnie wszystkie trzy warstwy. Jest to metoda szybka, ale polecana tylko w przypadku idealnych warunków pogodowych. W czasie deszczu istnieje bowiem ryzyko zamoknięcia muru i izolacji.
  • Budowa dwuetapowa – murujemy najpierw warstwę nośną, przykrywamy budynek dachem, a dopiero potem układamy materiał izolacyjny i wznosimy warstwę osłonową. Ta metoda daje większą pewność, że izolacja nie zamoknie, a warstwa osłonowa nie ulegnie zniszczeniu lub zabrudzeniu podczas prac przy wznoszeniu dachu – betonowania wieńca i stropów.

Zobacz koniecznie

Jak właściwie łączyć warstwy ściany trójwarstwowej

Grubość ściany trójwarstwowej - 4 przykładowe przekroje ścian