Grzyb i pleśń na ścianie w domu: przyczyny i usuwanie

2018-11-08 10:09 Informacja prasowa firmy Baumit
Grzyb na ścianie
Autor: WAIGEL s.c.

Grzyby i pleśń na ścianach to częsty problem nie tylko w starych domach, ale także w nowych mieszkaniach. Jakie są przyczyny ich powstawania i jak się ich pozbyć?

Główną przyczyną pojawiania się wykwitów na ścianach w domu jest nieodpowiednia cyrkulacja powietrza oraz wysoka wilgotność. Rozwojowi grzybów i pleśni pomagają ściany pokryte tapetami i farbami. Trzeba pamiętać, że zagrzybione ściany mogą powodować problemy zdrowotne, dlatego warto zadbać o odpowiednie odgrzybianie ścian.

Grzyb na ścianie – przyczyny powstawania wykwitów

Podczas zwalczania zagrzybienia ze ścian, należy pamiętać, że samo usunięcie wykwitów nie wyeliminuje problemu. Najważniejsze jest znalezienie i usunięcie przyczyny zawilgocenia przegrody. Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit podkreśla, że najczęstszą przyczyną powstawania wykwitów jest niewłaściwa wentylacja, jednak woda może również przedostawać się do pomieszczenia z zewnątrz, np. na skutek pękniętej rynny, nieszczelnego dachu lub innych wad konstrukcyjnych budynku. W takim przypadku leczenie zagrzybionego domu należy rozpocząć od usunięcia usterki.

Sprawdź też:

Pękające ściany w starym domu - co zrobić?

Jak usuwać zagrzybienia i pleśń ze ścian?

Kiedy rozpoczynamy odgrzybianie ścian należy sprawdzić przyczepność tynku w miejscu wystąpienia szpecących wykwitów. W jakie sposób to sprawdzić? Trzeba opukać zawilgocone ściany młotkiem. Jeżeli usłyszysz głuchy odgłos może to oznaczać, że tynk oddzielił się od podłoża. Niejednokrotnie jest to równoznaczne z koniecznością skucia starej warstwy tynku i nałożenia nowej.

Jeżeli okaże się, że skuwanie tynku jest konieczne, pamiętaj aby odsłonić surowy mur w promieniu około 1 metra od zagrzybionego miejsca. Maciej Iwaniec z firmy Baumit radzi aby po bardzo dokładnym oczyszczeniu powierzchni szorstką szczotką, należy ją spłukać czystą wodą i starannie osuszyć. Dodatkowo by mieć pewność, że zarodniki nie przedostaną się do wdychanego przez nas powietrza, powierzchnię należy pokryć specjalnym preparatem, który jest szkodliwy nie tylko dla grzybów. Stosując go, koniecznie trzeba zachować wszelkie środki ostrożności i bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Po odczekaniu kilkunastu godzin, gdy preparat wniknie w ściany. Po tym czasie możemy rozpocząć ponowne tynkowanie ściany.

Znacznie mniejszy problem jest, jeżeli odgłos jest „pełny”. Oznacza to, że pleśń lub grzyb zaatakowały ścianę powierzchniowo. Wystarczy wtedy bardzo dokładnie umyć szorstką szczotką „zainfekowaną” część ściany lub sufitu.

W jaki sposób zapobiegać ponownemu powstawaniu wykwitów na ścianie?

Jak było wspomniane na początku, grzyb lub pleśń powstają na ścianach wskutek złej wentylacji i nadmiernej wilgotności w pomieszczeniach. Para wodna skrapla się i osadza na ścianach tworząc idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni.

Specjalista firmy Baumit zaznacza, że aby zapobiec temu problemowi, należy wymusić cyrkulację powietrza poprzez sprawnie działającą wentylację wywiewną, a przede wszystkim poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń. Istotną kwestią jest także właściwy dobór okien. Te bez możliwości rozszczelnienia utrudniają właściwą wentylację i z czasem mogą powodować pojawienie się wilgoci, która jest pierwszym krokiem do rozwoju grzybni”.

Często, chcąc zmniejszyć koszty ogrzewania i zużycie ciepła, uszczelniasz okna, drzwi, zmniejszasz intensywność wietrzenia. Jednak jest pierwszy krok do zmniejszenia sprawności wentylacji, sprawnie działająca wentylacja wymaga „otworzenia” budynku na powietrze zewnętrzne, co w przypadku, gdy nie korzystamy z dobrodziejstw wentylacji z rekuperacją lub mikrowentylacji, może prowadzić do wychłodzenia pomieszczeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Urzędnik
|

W starym budownictwie na nieociepanych
ścianach w narożnikach (brak cyrkulacji) występuje "punkt rosy" i gromadząca się tam para wodna skrapla się, po jakimś czasie umożliwia powstanie zagrzybienia

Przemyslaw Dobosz
|

Jeśli już zlikwidujecie przyczyną warto użyć czegoś naturalnego do odgrzybiania ja polecam środek oparty o technologię drzewa herbacianego i tymolu.

Drymat
|

Grzyby, pleśnie i wykwity na ścianach - Skąd się biorą i jak skutecznie się ich pozbyć?

Grzyby i pleśnie potrzebują niewiele do rozwoju i potrafią się rozwijać na większości powierzchni - Potrzebują jedynie wysokiej wilgoci, zacienionego miejsca i temperatury pokojowej.

Zazwyczaj powstają w pierwszej kolejności w niewentylowanych pomieszczeniach jak piwnice lub w tak zwanych punktach skraplani rosy i mogą być oznaką kilku sytuacji :

1. Wysokiego zawilgocenia ściany muru przez np. podciąganie kapilarne - pleśni wtedy pojawiają się gdy już mur jest praktycznie bardzo mocno nasiąknięty i wilgoć "przebiła się" do ściany wewnątrz mieszkania
2. Jeżeli pojawia się w rogach danego pomieszczenia, w tak zwanych punktach skraplania rosy może to oznaczać brak dobrej wentylacji, często taka sytuacja pojawia się gdy wymieni się okna na szczelne plastikowe okna w mieszkaniach.
3. Nadmierną wilgoć ogółem spowodowaną np. wietrzeniem piwnicy o niewłaściwych porach. Ludzie często z samego rana otwierają okna w piwnicy wpuszczając wilgoć, rosę a następnie zamykają ją, tworząc idealne warunki dla rozwijania się grzybów i pleśni czyli wilgotne, zaciemnione, nie wentylowane pomieszczenie.

Powodują wiele chorób oraz utrzymują nieprzyjemny, nieraz ostry zapach.
Można się ich pozbyć używając równie szkodliwej chemii lub nawet przecierając miejsca ich wykwitu mokrą gąbką jednakże są to działania krótkotrwałe.

Aby pozbyć się na dobre wszelkich grzybów czy pleśni powinno się odciąć je od źródła pokarmu czyli wilgoci - Osuszyć dany obiekt, zabezpieczyć go przed pojawianiem się nowej wilgoci oraz na końcu wytłuc pleśni i grzyby które już się rozwinęły skutecznie wraz z ich zarodnikami w powietrzu, np. poprzez potraktowanie całego domu czy mieszkania ozonem, wtedy dopiero pozbędziemy się ich raz na dobre.

Jak tego dokonać? Przede wszystkim warto zacząć od ustalenia przyczyny zawilgocenia a tych może być sporo - od wydawałoby się trywialnej wymiany na niewłaściwe za szczelne okna po przerwanie izolacji wodnych czy w skrajnych przypadka powodzie.

Następnie trzeba usunąć przyczynę pojawiania się zawilgocenia - tutaj metodę dobiera się już do konkretnego przypadku. Czasem wystarczy zamontować wentylatory łazienkowe w miejsce wentylacji mechanicznej, czasem pomoże wyrobienie nawyku nie domykania do końca okien ( delikatne rozszczelnienie ) lub zamontowanie nawiewników okiennych.

Ważne jest by zrozumieć, że bez usunięcia przyczyny pojawiania się grzybów i pleśni pozostałe działania będą jedynie doraźne i w efekcie mało skuteczne.

Karolina Wysocka
|

Popieram, nie znałam ozonowania, ale jak szukałam info jak pozbyć się pleśni bo w domu dziadków był taki problem znalazłam artykuły na ten temat. Zadzwoniliśmy po fachowców i raz dwa zrobione było. Nie tylko pleśn usunięta ale i powietrze świeże! :)

Emilia
|

Na pleśń i grzyby fajne jest ozonowanie, ale najpierw oczywiście trzeba się pozbyć przyczyny, bo jak np coś jest nieszczelne i przecieka, to będzie się wciąż odnawiać. Ale jak przyczyny nie ma, ozonowanie sprawę załatwi i nawet pozostawi ładny zapach :)

Halina Klepacka
|

Jak pozbyć się mokrych plam pojawiających się na ścianie na wys. np 30, 50 cm?. nie ma na nich pleśni tylko widać mokrą plamę a następnie odpada farba.

Danuta
|

Mój koszmar z pleśnią i grzybem w domu trwał kilka lat, stosowaliśmy chyba wszystkie dostępne w sklepach środki i domowe sposoby. Pomogło dopiero ozonowanie całego domu. od dwóch lat problem się nie pokazał. Polecam, tym bardziej że nie ma przy tym smrodu jak po niektórych specyfikach.

irondick
|

Kiedyś miałem strasznie zagrzybiony ganek, na czarno. Zakupiłem jakiś polski środek oparty na bakteriach do rozrobienia z wodą. Popryskałem, umyłem jeszcze raz popryskałem i zostawiłem na 4 godziny. Umyłem ścianę i według instrukcji dolałem 10% do farby którą pomalowałem ściany. Mija już 20 lat od tego czasu i grzyba już nie widać. Niestety nie pamiętam nazwy tego super preparatu. Może ktoś kojarzy? Notabene, najlepszym środkiem do usunięcia grzyba ogólnodostępnym jest alkohol ;-)

Wojtas
|

Wystarczy Domestos.

www.dombezwilgoci.pl
|

Przede wszystkim należy zlikwidować przyczynę
powstawania pleśni czyli usprawnić wentylację np. poprzez zamontowanie
okiennych nawiewników powietrza i oczywiście wykonać zalecenia autora
artykułu, można też wyozonować mieszkanie w celu pełnej dezynfekcji.