Grzyb na ścianie - jake mogą być przyczyny? Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

2023-10-19 17:25

Grzyby na ścianie to częsty problem nie tylko w starych domach, ale także w nowych mieszkaniach. Skąd się bierze grzyb na ścianie czy suficie? Jakie mogą być przyczyny powstawania? Jak skutecznie pozbyć się grzyba?

Grzyb i pleśń na ścianie
Autor: GettyImages Pleśń i grzyb pojawiają się na ścianie jako następstwo nadmiernej wilgoci. To problem nie tylko estetyczny, ale także niesie poważne konsekwencje zdrowotne

Spis treści

  1. Grzyb na ścianie – przyczyny powstawania wykwitów
  2. Jak pozbyć się grzyba?
  3. Co zrobić, żeby grzyb się już nie pojawił?

Główną przyczyną pojawiania się wykwitów na ścianach w domu jest nieodpowiednia cyrkulacja powietrza oraz wysoka wilgotność. Rozwojowi grzybów i pleśni pomagają ściany pokryte tapetami i farbami. Trzeba pamiętać, że zagrzybione ściany mogą powodować problemy zdrowotne, dlatego warto zadbać o odpowiednie odgrzybianie ścian.

Grzyb na ścianie – przyczyny powstawania wykwitów

Podczas zwalczania zagrzybienia ze ścian, należy pamiętać, że samo usunięcie wykwitów nie wyeliminuje problemu. Najważniejsze jest znalezienie i usunięcie przyczyny zawilgocenia przegrody. Najczęstszą przyczyną powstawania wykwitów jest niewłaściwa wentylacja, jednak woda może również przedostawać się do pomieszczenia z zewnątrz, np. na skutek pękniętej rynny, nieszczelnego dachu lub innych wad konstrukcyjnych budynku. W takim przypadku leczenie zagrzybionego domu należy rozpocząć od usunięcia usterki.

Pękające ściany w starym domu - co zrobić?

Jak pozbyć się grzyba?

Kiedy rozpoczynamy odgrzybianie ścian, należy sprawdzić przyczepność tynku w miejscu wystąpienia szpecących wykwitów. W jakie sposób to sprawdzić? Trzeba opukać zawilgocone ściany młotkiem. Jeżeli usłyszysz głuchy odgłos może to oznaczać, że tynk oddzielił się od podłoża. Niejednokrotnie jest to równoznaczne z koniecznością skucia starej warstwy tynku i nałożenia nowej.

Zagrzybione ściany cb
Autor: Piotr Mastalerz Główną przyczyną pojawiania się wykwitów na ścianach w domu jest nieodpowiednia cyrkulacja powietrza oraz wysoka wilgotność

Jeżeli okaże się, że skuwanie tynku jest konieczne, pamiętaj aby odsłonić surowy mur w promieniu około 1 metra od zagrzybionego miejsca. Po bardzo dokładnym oczyszczeniu powierzchni szorstką szczotką, należy ją spłukać czystą wodą i starannie osuszyć. Dodatkowo by mieć pewność, że zarodniki nie przedostaną się do wdychanego przez nas powietrza, powierzchnię należy pokryć specjalnym preparatem, który jest szkodliwy nie tylko dla grzybów. Stosując go, koniecznie trzeba zachować wszelkie środki ostrożności i bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Po odczekaniu kilkunastu godzin, gdy preparat wniknie w ściany. Po tym czasie możemy rozpocząć ponowne tynkowanie ściany.

Znacznie mniejszy problem jest, jeżeli odgłos jest „pełny”. Oznacza to, że pleśń lub grzyb zaatakowały ścianę powierzchniowo. Wystarczy wtedy bardzo dokładnie umyć szorstką szczotką „zainfekowaną” część ściany lub sufitu.

Co zrobić, żeby grzyb się już nie pojawił?

Jak było wspomniane na początku, grzyb lub pleśń powstają na ścianach wskutek złej wentylacji i nadmiernej wilgotności w pomieszczeniach. Para wodna skrapla się i osadza na ścianach tworząc idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni.

Aby zapobiec temu problemowi, należy wymusić cyrkulację powietrza poprzez sprawnie działającą wentylację wywiewną, a przede wszystkim poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń. Istotną kwestią jest także właściwy dobór okien. Te bez możliwości rozszczelnienia utrudniają właściwą wentylację i z czasem mogą powodować pojawienie się wilgoci, która jest pierwszym krokiem do rozwoju grzybni”.

Często, chcąc zmniejszyć koszty ogrzewania i zużycie ciepła, uszczelniasz okna, drzwi, zmniejszasz intensywność wietrzenia. Jednak jest pierwszy krok do zmniejszenia sprawności wentylacji, sprawnie działająca wentylacja wymaga „otworzenia” budynku na powietrze zewnętrzne, co w przypadku, gdy nie korzystamy z dobrodziejstw wentylacji z rekuperacją lub mikrowentylacji, może prowadzić do wychłodzenia pomieszczeń.

Wentylacja w domu

Pytanie 1 z 8
Wentylacja naturalna w domu:
Nasi Partnerzy polecają