Izolacja termiczna fundamentów. Czym i jak ocieplać fundamenty?

2020-08-02 10:25
Budowa fundamentów
Autor: Andrzej Szandomirski Budowa fundamentów

Jeśli pominiesz izolację termiczną fundamentów, ciepło z domu będzie uciekać w stronę gruntu. Dowiedz się, czym i jak ocieplać fundamenty.

Najważniejszą zasadą prawidłowego ocieplenia jest otoczenie całego budynku ciągłą warstwą izolacji, aby wyeliminować mostki cieplne. Ściany i płyty fundamentowe oraz podłogi na gruncie powinno się zawsze ocieplać. W czasie długotrwałych mrozów grunt zachowuje temperaturę dodatnią tylko poniżej strefy przemarzania, czyli od 80 do 140 cm pod powierzchnią gruntu (w zależności od rejonu Polski). Jeśli fundament jest nieocieplony, ciepło z wnętrza jest wprawdzie zatrzymywane przez izolację na ścianach zewnętrznych oraz pod podłogą na gruncie, jednak migruje wzdłuż konstrukcji ściany, a następnie przez mur fundamentowy i ucieka do gruntu. W tym miejscu (połączenie ściany z podłogą) dochodzi najczęściej do mocnego wychłodzenia powierzchni wewnątrz budynku, a na powierzchniach wykrapla się para wodna, powodując zawilgocenie i możliwość rozwoju pleśni. Prawidłowe ocieplenie fundamentu łączące się z ociepleniem ściany skutecznie przeciwdziała tej ucieczce ciepła. Izolacja powinna być tak dobrana, by współczynnik przenikania ciepła U w miejscu połączenia podłogi na gruncie ze ścianą fundamentową wynosił maksimum 0,25 W/(m2K).

Styropian, polistyren ekstrudowany i nie tylko

Ocieplenie stykające się z gruntem jest narażone na uszkodzenia wynikające z naporu ziemi, wilgoć, a także zniszczenie przez korzenie roślin, dlatego powinno być wytrzymałe. Ocieplenie fundamentowej ściany trójwarstwowej nie styka się bezpośrednio z gruntem i może mieć mniejszą wytrzymałość. Najpopularniejszym materiałem do izolowania części podziemnych budynku jest specjalnie opracowany do tych zastosowań styropian z kategorii Fundament - o bardzo ograniczonej nasiąkliwości i stosunkowo dużej wytrzymałości na nacisk gruntu, zupełnie wystarczającej do ocieplania domów jednorodzinnych. Do izolacji termicznej fundamentów można też wykorzystać polistyren ekstrudowany XPS, ale ten charakteryzuje się jeszcze większymi parametrami mechanicznymi i odporności na zawilgocenie, które nie są tu wykorzystywane. Niektóre płyty XPS mają na zewnętrznej powierzchni rowki drenażowe ułatwiające odprowadzanie wody. Płyty styropianowe EPS typu Fundament lub płyty XPS mocuje się do ściany fundamentowej, która wcześniej została zabezpieczona warstwą hydroizolacji (zwykle jest to bitumiczna masa dyspersyjna, bezpieczna w kontakcie ze styropianem EPS i XPS) najczęściej przy pomocy kleju poliuretanowego, który bardzo szybko wiąże (kilkanaście minut) i umożliwia dalsze prace. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie izolacji termicznej przy użyciu np. folii kubełkowej. Grunt wokół fundamentów i pod podłogą na gruncie można wypełnić także impregnowanym kruszywem keramzytowym, który dodatkowo poprawia właściwości termiczne gruntu oraz ułatwia odprowadzenie wody od budynku.

Ocieplenie fundamentów produktami Termo Organika
Autor: Termo Organika
MATERIAŁ PARTNERSKI
Ocieplenie domu kompletnym systemem z grafitowym styropianem

Konkretnym oczekiwaniem inwestora budującego dom jest płacenie niskich rachunków za komfort cieplny – jak najmniejsze koszty ogrzewania i ewentualnej klimatyzacji. Jak to zrobić? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Decydując się na ocieplenie budynku grafitowymi płytami styropianowymi z linii TERMONIUM o bardzo wysokiej sprawności i najkorzystniejszym współczynniku przewodzenia ciepła (lambda(λ) nawet do 0,031 W/(mK)) można znacząco ograniczyć koszty ogrzewania nawet  o 70%, w zależności od wielkości, kształtu budynku oraz zastosowanych technologii. Warto pamiętać, że izolacja cieplna ma chronić budynek przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami przez cały okres jego użytkowania - co najmniej kilkadziesiąt lat. Firma Termo Organika w odpowiedzi na oczekiwania klientów, opracowała specjalnie dedykowana do budownictwa energooszczędnego linię produktów TERMONIUM, które pozwalają na ochronę cieplną praktycznie wszystkich elementów budynku: ściany zewnętrzne-fasada, podłogi na gruncie, dachy i stropodachy (dachy płaskie), ściany fundamentowe, posadzki w garażach, itp.

Wybierając materiały do ocieplania ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę fakt, że powinien to być  kompletny system ociepleń objęty dokumentem o nazwie: Krajowa (lub Europejska) Ocena Techniczna i pochodzić od jednego producenta. Inwestor ma wówczas gwarancję kompatybilności poszczególnych składników, tzn. że produkty zostały sprawdzone w ramach wielu badań aprobacyjnych, a ich zastosowanie zgodnie z projektem i zaleceniami wykonawczymi będzie trwałe i efektywne przez długi okres użytkowania. Kompletny System Ociepleń Termo Organika jest objęty w/w dokumentami, a dodatkowo posiada rekomendacje wydane np. przez Instytut Techniki Budowlanej. Taka metryka pochodzenia zapewnia o kompatybilności i wzajemnym dopasowaniu ze sobą poszczególnych składowych systemu: styropian, tynki, kleje, preparaty gruntujące, siatki, itp

Głębokość ocieplenia

Podczas ocieplania domu o ścianach naziemnych dwuwarstwowych najlepsze rezultaty osiąga się, układając izolację po zewnętrznej stronie muru fundamentowego. Ponieważ zimą temperatura w głębszych warstwach gruntu jest nieco wyższa niż na powierzchni, warstwa ocieplenia ułożona niżej teoretycznie mogłaby być nieco cieńsza. W praktyce ścianę fundamentową ociepla się warstwą o jednakowej grubości, układając ją na całej wysokości fundamentu i opierając ocieplenie o górę ławy. Robi się tak głównie ze względu na wygodę pracy. Jeżeli dom jest niepodpiwniczony, a parter jest znacznie powyżej poziomu gruntu, to głębokość, do jakiej układamy ocieplenie, może być mniejsza. Powinno ono jednak być zagłębione minimum 50 cm.

Ocieplenie fundamentów produktami Termo Organika
Autor: Termo Organika

Izolacja termiczna w pionie lub po obwodzie

Izolację cieplną układa się po wykonaniu pionowej izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej muru fundamentowego. Stanowi ona jednocześnie warstwę ochronną hydroizolacji. Obecnie dostępne płyty styropianowe typu „fundament” lub płyty XPS, są odporne na zawilgocenie i nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Folia kubełkowa pełni tutaj tylko funkcję warstwy rozdzielającej, chroniącej głównie przed ostrymi elementami gruntu i systemem korzennym roślin posadowionych w bliskości budynku.

Istnieje też inna metoda, która zamiast ocieplenia mocowanego w pionie na całej wysokości ściany fundamentowej, jest mocowana częściowo na górnej strefie fundamentu, a reszta układana poziomo pod powierzchnią gruntu w formie opaski wokół budynku, tak aby nie dopuścić do wychłodzenia gruntu przy fundamencie. Taka opaska powinna być odpowiednio gruba i szeroka (musi mieć ponad 1 m szerokości), żeby zimno nie przedostało się do fundamentów pod ociepleniem. Ocieplenie obwodowe stosuje się najczęściej w przypadku posadowienia domu na płycie fundamentowej. Jest też skutecznym sposobem zabezpieczania przed przemarzaniem fundamentu w miejscach obniżonych, na przykład przy wjazdach do garażu podziemnego lub zewnętrznych wejściach do piwnic.

Termoizolacja fundamentów w ścianach trój- i jednowarstwowych

Jeżeli ściany są wzniesione w technologii trójwarstwowej, najczęściej w identyczny sposób konstruuje się ścianę fundamentową. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie – ocieplenie fundamentu łączy się wówczas z ociepleniem ściany. Szeroki monolityczny lub murowany fundament, na którym opiera się ściana trójwarstwowa, ociepla się od zewnątrz i wyprowadza izolację ponad styk podłogi parteru z murem, tak aby warstwa ocieplenia nachodziła na część osłonową ściany. W domach, w których są ściany jednowarstwowe, fundament najczęściej wykonuje się jako dwuwarstwowy z ociepleniem od zewnątrz.

Termomodernizacja: ocieplenie ścian Termo Organika
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie