Klej do styropianu - jaki wybrać do różnych rodzajów styropianu? Jak poprawnie kleić styropian?

2023-06-26 23:51

Klej do styropianu to niezbędny zakup podczas ocieplania domu. Dowiedz się, czym przyklejać różne rodzaje styropianu i czy opłaca się kupować klej polecany przez producentów systemów ociepleń. Jaki klej będzie dobry do styropianu?

Ocieplenie styropianem
Autor: Piotr Mastalerz Do styropianu grafitowego lepiej używać mocniejszego kleju, przeznaczonego do zatapiania siatki

Spis treści

  1. Zaprawa klejąca do styropianu
  2. Klejenie styropianu pianą poliuretanową
  3. Kupić klej jako część systemu ocieplenia czy oddzielnie?
  4. Klej do siatki, styropianu grafitowego i styroduru
  5. Jak poprawnie przyklejać styropian?

Zaprawa klejąca do styropianu

Najczęściej do mocowania styropianu używa się fabrycznie przygotowanej zaprawy klejącej. Jest to sucha mieszanka, którą wsypuje się do pojemnika z wodą i miesza wolnoobrotowym mieszadłem do uzyskania jednorodnej masy. Tak przygotowaną zaprawą pokrywa się każdą z płyt styropianowych.

Na rynku są też zaprawy do klejenia styropianu w postaci plastycznej masy gotowej do użycia, zapakowanej w wiadro. Ich użycie jest wygodniejsze, ale droższe niż zastosowanie zaprawy w postaci suchej mieszanki.

Klejenie styropianu pianą poliuretanową

Oprócz zapraw klejących styropian możemy przykleić również za pomocą systemowego kleju poliuretanowego - to rodzaj nisko rozprężnej piany poliuretanowej.

Klej poliuretanowy do styropianu jest pakowany w puszki i nanosi się go specjalnym pistoletem. Klej do styropianu w postaci piany jest znacznie łatwiejszy w stosowaniu i przy jego wykorzystaniu prace przebiegają błyskawicznie.

Zużycie piany i tradycyjnej zaprawy klejącej jest podobne. Zaletą pianki jest też to, że nie potrzeba wiader i wiertarki z mieszadłem do jej rozrabiania.

Jej izolacyjność termiczna jest zbliżona do izolacyjności styropianu, współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,036 W/(m2). Do wypełnienia szczelin i ubytków w warstwie styropianu można stosować piankę uszczelniającą.

Do mocowania wełny trzeba użyć zaprawy klejącej, bo pianka do tego się nie nadaje.

Kupić klej jako część systemu ocieplenia czy oddzielnie?

Producenci materiałów potrzebnych do ocieplania najczęściej tworzą z nich kompletne systemy. W ich skład wchodzą materiały izolacyjne, kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby. Szukając zatem kleju do styropianu, pierwszym wyborem powinien być klej stanowiący część całego systemu jednego producenta. Ocieplenia systemowe otrzymują ocenę (aprobatę) techniczną i gwarantują nam określoną trwałość, bezpieczeństwo ogniowe i parametry cieplne.

Oczywiście jest możliwe wykonanie dobrego tzw. "składaka", czyli ocieplenia z materiałów kupowanych oddzielnie. Wymaga to jednak od nas lub od wykonawcy bardzo dużej wiedzy na temat tego, jak poszczególne elementy będą ze sobą współpracować. Kluczowa jest tu np. chemiczna kompatybilność materiałów.

"Składak" zapewne będzie rozwiązaniem tańszym od ocieplenia systemowego. Jeśli jednak zestawimy ze sobą niewłaściwe elementy, zapłacimy drugi raz za remont zepsutej elewacji. Dlatego producenci udzielają swojej gwarancji tylko na kompletne systemy. Jeśli na własną rękę kupimy klej do styropianu, który nie spełni swojej roli, to nie będziemy mieć żadnych podstaw do jego reklamacji.

Zaprawa klejąca
Autor: Piotr Mastalerz Konieczność przygotowywania zaprawy klejącej znacznie wydłuża czas ocieplania budynku

Klej do siatki, styropianu grafitowego i styroduru

Jeśli mimo wszystko decydujemy się na zakup kleju spoza systemu producenta, warto wiedzieć, który produkt nada się do naszego materiału. W sklepach trafimy na kleje cementowe do styropianu, do zatapiania siatki i uniwersalne 2 w 1 - do klejenie styropianu i siatki. Kleje do styropianu przeznaczone wyłącznie do przyklejania płyt są najtańsze. Z tego powodu bezpieczniejszym wyjściem będzie klejenie płyt styropianowych na klej do siatki lub uniwersalny 2 w 1.

Na klej do siatki zaleca się też przyklejać styropian grafitowy, który z uwagi na swoje właściwości potrzebuje lepszego zamocowania do ściany. Do klejenia styropianu grafitowego można też wykorzystać zaprawy klejowe z włóknami, które mają większą przyczepność i wytrzymałość mechaniczną.

Do klejenia płyt ze styroduru, np. przy izolacji fundamentów, musimy zaopatrzyć się w specjalny klej do polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Warto wiedzieć, że można go wykorzystać również do płyt ze styropianu EPS oraz do zatapiania siatki.

Natomiast klej poliuretanowy sprawdzi się dobrze zarówno do styropianu, jak i do styroduru. Może być jednak używany wyłącznie do klejenia płyt. Nie zatopimy w nim siatki.

Ocieplanie ścian krok po kroku. Montaż izolacji (styropian i wełna)

Jak poprawnie przyklejać styropian?

Najpopularniejszą metodą nanoszenia kleju jest obwodowo-punktowa, nazywana także metodą ramki i placków. Pozwala ona na wyprowadzenie równej płaszczyzny ocieplenia nawet wtedy, gdy nierówności podłoża dochodzą do 1 cm. Na obwodzie płyty układa się 3-5-centymetrowej szerokości pasmo zaprawy, tworząc ramkę, a pośrodku płyty robi się trzy-sześć placków zaprawy. Ilość zaprawy trzeba dobrać tak, aby płyta była pokryta nią w przynajmniej 40% – po dociśnięciu jej do podłoża klej musi pokrywać minimum 60% jej powierzchni.

Na równych i gładkich podłożach można zastosować inną metodę klejenia styropianu – grzebieniową. Zaprawę nakłada się na całą powierzchnię płyt za pomocą pacy zębatej o zębach wysokości 10-12 mm. Jest to najkorzystniejszy sposób montażu ocieplenia na klej, bo przymocowane jest ono całą powierzchnią do podłoża.

W przypadku klejenia płyt styropianowych za pomocą piany poliuretanowej cały proces jest szybszy, ponieważ nie wymaga przygotowywania zaprawy. Samo nakładanie materiału również przebiega sprawniej. Aby zapewnić dobre trzymanie płyty, należy nałożyć pianę po jej obwodzie oraz poprowadzić dodatkową linię przez środek.

Pozostałe podkategorie