Warstwa zbrojąca ocieplenia. Jak prawidłowo ją zrobić, żeby ocieplenie domu było trwałe?

2023-05-26 13:08
Warstwa zbrojąca
Autor: Piotr Mastalerz Od prawidłowego zrobienia warstwy zbrojącej ocieplenia zależy ładny wygląd i trwałość elewacji

Wykonanie warstwy zbrojącej termoizolacji to jeden z ważniejszych etapów ocieplania domu. Jeśli zostaną na tym etapie zrobione błędy, po pewnym czasie ujawnią się wady na elewacji i będzie wymagać ona remontu.

Spis treści

  1. Czym jest warstwa zbrojąca?
  2. Kiedy wykonać warstwę zbrojącą?
  3. Warstwa zbrojąca na styropianie
  4. Prawidłowe wykonanie warstwy zbrojącej
  5. Uwaga na narożniki
  6. Jakiej grubości warstwa zbrojąca?
  7. Po jakim czasie nakładać tynk?
  8. Błędy podczas wykonywania warstwy zbrojącej:

Czym jest warstwa zbrojąca?

Warstwa zbrojąca (zbrojona) ma za zadanie związać w jedną całość płyty termoizolacyjne, wzmocnić ocieplenie i zapewnić trwałość wyprawy tynkarskiej na elewacji. Przenosi obciążenia od wiatru oraz kompensuje naprężenia termiczne występujące na elewacji. Chroni również wewnętrzne warstwy systemu ocieplenia przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Stanowi bazę pod tynk elewacyjny. Ponieważ stosuje się tynki cienkowarstwowe, warstwa zbrojąca powinna być bardzo starannie wyrównana.

Kiedy wykonać warstwę zbrojącą?

Przygotowania warstwy zbrojącej nie należy odkładać w czasie, ponieważ niezabezpieczony styropian ulega zniszczeniu pod wpływem słońca, mrozu, deszczu, wiatru i promieni UV. Jeśli chcemy zrobić przerwę technologiczną podczas termoizolacji domu i wykańczania elewacji, jest na nią czas właśnie po pokryciu ocieplenia warstwą zbrojącą. Tak zabezpieczony budynek może czekać na otynkowanie nawet kilka lat.

Warstwa zbrojąca
Autor: Henkel Warstwa zbrojąca w zbliżeniu: na styropianie musi być warstwa zaprawy szpachlowo-klejowej, w nią wtapia się siatkę zbrojącą i pokrywa jeszcze jedną warstwą zaprawy

Warstwa zbrojąca na styropianie

Ponieważ zbrojenie styropianu jest jednym z etapów wykonania określonego systemu ocieplenia, należy używać materiałów, które są dokładnie opisane w jego aprobacie technicznej. Mogą tam być wymienione nazwy konkretnych produktów albo parametry techniczne, które muszą spełniać.

Siatka zbrojąca z włókna szklanego powinna być wodo- i mrozoodporna. Nie może ulec zniszczeniu w kontakcie z silnie zasadową zaprawą szpachlowo-klejową. Jej gramatura to nie mniej niż 145 g/m2. We wzmocnionych systemach ociepleń może być wymagana siatka o większej gramaturze. Do wzmocnienia narożników docina się odpowiedniej wielkości fragmenty siatki. Niektórzy producenci oferują specjalnie przygotowane do tego celu siatki o splocie skośnym.

Warstwa zbrojąca
Autor: Dombud Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej siatki zbrojącej. Nie należy sugerować się niską ceną, ale sprawdzić zgodność jej parametrów technicznych z podanymi w aprobacie technicznej systemu ocieplenia

Drugim składnikiem potrzebnym do wykonania warstwy zbrojącej jest masa szpachlowo-klejowa również opisana w aprobacie technicznej systemu. Masy są zwykle szare - pod kolorowe tynki. Jeśli chcemy otynkować elewację na biało albo inny jasny kolor, trzeba zastosować białą masę szpachlowo-klejową (w przeciwnym wypadku może być konieczne odpowiednie gruntowanie podłoża). W wielu systemach jest wymieniany jeden produkt, czyli mieszanka, którą można wykorzystać również wcześniej do przyklejenia styropianu, co jest bardzo wygodne. Czasem producenci mają opracowane osobne kleje do styropianu i zaprawy szpachlowo-klejowe do siatki.

Warstwa zbrojąca
Autor: Izolbet Zaprawa szpachlowo-klejowa może być uniwersalna - przeznaczona także do mocowania styropianu

Prawidłowe wykonanie warstwy zbrojącej

Etapy wykonania warstwy zbrojącej:

  • oszlifowanie płyt styropianu w celu ich wyrównania,
  • nałożenie warstwy masy szpachlowo-klejowej,
  • wklejenie w nią siatki zbrojącej,
  • pokrycie siatki drugą warstwą masy szpachlowo-klejowej.
Warstwa zbrojąca
Autor: Piotr Mastalerz Zanim wklei się siatkę zbrojącą podłoże musi być wyrównane i pokryte warstwą masy szpachlowo-klejowej

Jak prawidłowo wykonać warstwę zbrojącą? Do wykonywania warstwy zbrojącej można przystąpić, kiedy zaprawa klejowa mocująca styropian już zwiąże. Zwykle więc robi się to 2-3 dni od przyklejenia płyt. Najpierw trzeba wyrównać podłoże, czyli przeszlifować płyty papierem ściernym albo tarkami do tego przeznaczonymi. Na tym etapie wykonuje się też kołkowanie ocieplenia, jeśli się na nie zdecydujemy.

Najpierw trzeba rozrobić zaprawę szpachlowo-klejową. Do pojemnika z odmierzoną zgodnie z zaleceniami producenta masy ilością zimnej i czystej wody wsypuje się suchą mieszankę. Można rozrabiać ją w dużych porcjach (od razu cały worek), ponieważ szybko się ją zużywa. Żeby uzyskać odpowiednią konsystencję masy, zaprawę należy starannie wymieszać mieszadłem wolnoobrotowym na wiertarce albo ręcznie.

Do masy nie należy dodawać wody więcej niż zaleca producent. Gotowa do użycia zaprawa szpachlowo-klejowa powinna mieć jednolitą konsystencję bez grudek.

Uwaga na narożniki

Podczas zbrojenia ocieplenia na szczególną uwagę zasługują miejsca najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne lub wpływ naprężeń termicznych. Wszystkie narożniki powinny być wzmocnione listwami aluminiowymi z siatką wklejoną w zaprawę. Jeśli zastosowano listwy bez siatki, podczas zbrojenia elewacji siatka powinna być wywinięta na sąsiednią ścianę 20 cm poza narożnik.

Przy wszystkich otworach okiennych i drzwiowych należy wzmocnić dodatkowo narożniki. W tym celu trzeba wkleić pas siatki ułożonej pod skosem. Pas powinien mieć szerokość 20-30 cm i na mniej więcej tyle samo centymetrów wystawać z obu stron poza narożnik. Brak takiego zabezpieczenia może skutkować pojawieniem się skośnych pęknięć tynku przy oknach.

Warstwa zbrojąca
Autor: Bolix Na rysunku pokazano układ skośnych wzmocnień przy narożnikach otworów okiennych i drzwiowych

Wykonywanie warstwy zbrojącej wygodnie jest zacząć od wzmocnień, czyli najpierw obrobić wszystkie ościeża i narożniki domu, a dopiero potem szpachlować ściany i układać siatkę na całości budynku.

Warstwa zbrojąca
Autor: Piotr Mastalerz Najpierw dobrze jest wzmocnić narożniki wokół okien i obrobić ościeża
Warstwa zbrojąca
Autor: Kabe Każdy narożnik domu jest narażnony na uszkodzenia, dlatego trzeba go wzmocnić profilem aluminiowym. Najlepiej wybrać takie z siatką

Jakiej grubości warstwa zbrojąca?

Na wyrównany styropian nanosi się pacą warstwę masy. Powinna mieć ona grubość 2-3 mm. Najlepiej robić to, równo pokrywając za jednym razem pas odpowiadający szerokości siatki, czyli 1 lub 1,1 m. W świeżą zaprawę trzeba równomiernie wtopić arkusz siatki zbrojącej z włókna szklanego. Pasy siatki wykonuje się z zakładem o szerokości co najmniej 10 cm. Następnie trzeba pokryć siatkę drugą warstwą masy i ją wyrównać. W żadnym miejscu siatka nie powinna być widoczna. Gotowa warstwa zbrojąca powinna mieć grubość 4-5 mm. Ponieważ jako nawierzchniowy będzie układany tynk cienkowarstwowy, od jakości i równości podłoża zależy trwałość i wygląd elewacji. Dlatego należy dopilnować starannego wygładzenia warstwy zbrojącej.

Warstwa zbrojąca
Autor: Piotr Mastalerz Masa powinna znaleźć się pod siatką i na niej. Potem zaprawę trzeba wyrównąć pacą

Po jakim czasie nakładać tynk?

Przed tynkowaniem domu warstwa zbrojąca powinna związać i wyschnąć. Potrzeba na to 48 godzin. Jeśli chcemy zrobić dłuższą przerwę w robotach budowlanych, można to zrobić po zazbrojeniu ocieplenia, a przed nałożeniem tynku elewacyjnego.

Warstwa zbrojąca
Autor: Piotr Mastalerz Ocieplone i zabezpieczone warstwą zbrojącą ściany domu mogą poczekać na otynkowanie

Błędy podczas wykonywania warstwy zbrojącej:

  • zastosowanie złej jakości siatki z włókna szklanego,
  • przyklejanie siatki tylko po wierzchu (bez spodniej warstwy kleju),
  • niepokrycie całej siatki zaprawą szpachlowo-klejową,
  • nałożenie zbyt cienkiej warstwy zaprawy,
  • niewykonanie wzmocnień w narożnikach,
  • niestaranne wyrównanie masy na warstwie zbrojącej.

Jeśli prace przy zbrojeniu elewacji zostaną przeprowadzone niezgodnie z zaleceniami co do wykonywania systemów ociepleń, konsekwencje dla inwestora mogą być poważne. Pierwsze to estetyka, drugie - trwałość termoizolacji i elewacji. Każda nierówność warstwy zbrojącej zostanie przeniesiona na tynk i będzie widoczna na ścianach domu. Zbyt cienka warstwa masy szpachlowo-klejowej spowoduje, że na elewacji widać będzie układ płyt styropianu. Błędy w klejeniu siatki mogą skutkować odspojeniem się warstwy wykończeniowej.

Warstwa zbrojąca
Autor: Maciej Iwaniec Zbyt cienka warstwa masy szpachlowo-klejowej spowodowała, że na elewacji widać układ płyt
Warstwa zbrojąca
Autor: Maciej Iwaniec Pęknięcie tynku w narożniku przy oknie, ponieważ nie wykonano skośnego wzmocnienia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie