Klej do styropianu. Czym przykleić styropian, aby ocieplenie było solidne i trwałe?

2017-12-22 16:35
Ocieplenie styropianem
Autor: Piotr Mastalerz Do styropianu grafitowego lepiej używać mocniejszego kleju, przeznaczonego do zatapiania siatki

Klej do styropianu to niezbędny zakup podczas ocieplania domu. Dowiedz się, czym przyklejać różne rodzaje styropianu i czy opłaca się kupować klej polecany przez producentów systemów ociepleń.

Zaprawa klejąca do styropianu

Najczęściej, do mocowania styropianu używa się fabrycznie przygotowanej zaprawy klejącej. Jest to sucha mieszanka, którą wsypuje się do pojemnika z wodą i miesza wolnoobrotowym mieszadłem do uzyskania jednorodnej masy. Tak przygotowaną zaprawą pokrywa się każdą z płyt styropianowych.

Piana poliuretanowa

Oprócz zapraw klejących, styropian możemy przykleić również za pomocą systemowego kleju poliuretanowego, to rodzaj niskorozprężnej piany poliuretanowej. Klej poliuretanowy do styropianu jest pakowany w puszki i nanosi się go specjalnym pistoletem. Klej poliuretanowy w postaci piany jest znacznie łatwiejszy w stosowaniu i przy jego wykorzystaniu prace przebiegają błyskawicznie. Zużycie piany i tradycyjnej zaprawy klejącej jest podobne. Zaletą pianki jest też to, że nie potrzeba wiader i wiertarki z mieszadłem do jej rozrabiania. Jej izolacyjność termiczna jest zbliżona do izolacyjności styropianu, współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,036 W/(m2). Do wypełnienia szczelin i ubytków w warstwie styropianu można stosować piankę uszczelniającą. Do mocowania wełny trzeba użyć zaprawy klejącej, bo pianka do tego się nie nadaje. Klej sprzedawany jako część systemu czy oddzielnie?

Zaprawa klejąca
Autor: Piotr Mastalerz Konieczność przygotowywania zaprawy klejącej znacznie wydłuża czas ocieplania budynku

Klej sprzedawany jako część systemu czy oddzielnie?

Producenci materiałów potrzebnych do ocieplania najczęściej tworzą z nich kompletne systemy. W ich skład wchodzą materiały izolacyjne, kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby. Szukając zatem kleju do styropianu, pierwszym wyborem powinien być klej stanowiący część całego systemu jednego producenta. Ocieplenia systemowe otrzymują certyfikat i gwarantują nam określoną trwałość, bezpieczeństwo ogniowe i parametry cieplne.

Oczywiście jest możliwe wykonanie dobrego tzw. "składaka", czyli ocieplenia z materiałów kupowanych oddzielnie. Wymaga to jednak od nas lub od wykonawcy bardzo dużej wiedzy na temat tego, jak poszczególne elementy będą ze sobą współpracować. Kluczowa jest tu np. chemiczna kompatybilność materiałów. "Składak" zapewne będzie rozwiązaniem tańszym od ocieplenia systemowego. Jeśli jednak zestawimy ze sobą niewłaściwe elementy, zapłacimy drugi raz za remont zepsutej elewacji. Dlatego producenci udzielają swojej gwarancji tylko na kompletne systemy. Jeśli na własną rękę kupimy klej do styropianu, który nie spełni swojej roli, to nie będziemy mieć żadnych podstaw do jego reklamacji.

Klej do siatki, styropianu grafitowego i styroduru

Jeśli mimo wszystko decydujemy się na zakup kleju spoza systemu producenta, warto wiedzieć, który produkt nada się do naszego materiału. W sklepach trafimy na kleje cementowe do styropianu, do zatapiania siatki i uniwersalne 2 w 1. Kleje przeznaczone wyłącznie do przyklejania płyt są najtańsze, a walka cenowa na rynku powoduje, że są też zdecydowanie najgorszej jakości. Z tego powodu bezpieczniejszym wyjściem będzie klejenie płyt styropianowych na klej do siatki lub uniwersalny 2 w 1.

Na klej do siatki zaleca się też przyklejać styropian grafitowy, który z uwagi na swoje właściwości, potrzebuje lepszego zamocowania do ściany.

Do klejenia płyt ze styroduru, np. przy izolacji fundamentów, musimy zaopatrzyć się w specjalny klej do polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Warto wiedzieć, że można go wykorzystać również do płyt ze styropianu EPS oraz do zatapiania siatki.

Natomiast klej poliuretanowy sprawdzi się dobrze zarówno do styropianu, jak i do styroduru. Może być jednak używany wyłącznie do klejenia płyt. Nie zatopimy w nim siatki.

Wideo: Ocieplanie ścian krok po kroku. Montaż izolacji (styropian i wełna)

Ocieplanie ścian krok po kroku. Montaż izolacji (styropian i wełna)

Jak poprawnie przyklejać styropian?

Najpopularniejszą metodą nanoszenia kleju jest obwodowo-punktowa, nazywana także metodą ramki i placków. Pozwala ona na wyprowadzenie równej płaszczyzny ocieplenia nawet wtedy, gdy nierówności podłoża dochodzą do 1 cm. Na obwodzie płyty układa się 3-5-centymetrowej szerokości pasmo zaprawy, tworząc ramkę, a pośrodku płyty robi się trzy-sześć placków zaprawy. Ilość zaprawy trzeba dobrać tak, aby płyta była pokryta nią w przynajmniej 40% – po dociśnięciu jej do podłoża klej musi pokrywać minimum 60% jej powierzchni.

Na równych i gładkich podłożach można zastosować inną metodę klejenia styropianu – grzebieniową. Zaprawę nakłada się na całą powierzchnię płyt za pomocą pacy zębatej o zębach wysokości 10-12 mm. Jest to najkorzystniejszy sposób montażu ocieplenia na klej, bo przymocowane jest ono całą powierzchnią do podłoża.

W przypadku klejenia płyt za pomocą piany poliuretanowej, cały proces jest szybszy, ponieważ nie wymaga przygotowywania zaprawy. Samo nakładanie materiału również przebiega sprawniej. Aby zapewnić dobre trzymanie płyty, należy nałożyć pianę po jej obwodzie oraz poprowadzić dodatkową linię przez środek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie