Kiedy styropian należy kołkować? – jak poprawnie rozpoznać potrzebę kołkowania styropianu

2018-03-28 9:27 Materiał sponsorowany
Przyklejanie styropianu Termo Organika
Autor: Termo Organika

Ocieplając ściany zewnętrzne nowo budowanego domu, mocowanie płyt styropianowych odbywa się przy pomocy kleju do styropianu, natomiast zastosowanie łączników mechanicznych potocznie nazywane „kołkowaniem” można pominąć, o ile projektant nie przewidział inaczej, a producent kompletnego systemu ociepleń, przy pomocy którego budynek zostanie ocieplony, posiada w swojej ofercie takie rozwiązanie.

W przypadku zastosowania kompletnego systemu ociepleń firmy Termo Organika istnieje wariant bezkołkowego zamocowania płyt styropianowych o grubości nawet powyżej 30 cm, przy użyciu tylko kleju uniwersalnego Termo Organika TO-KU do przyklejania styropianu i zatapiania siatki. Ściany nowego budynku wystarczy zagruntować gruntem uniwersalnym w celu zmniejszenia chłonności podłoża. W przypadku budynków docieplanych, będących w użytkowaniu, a które ze względu na niski poziom komfortu dla użytkowników i wysokie koszty ogrzewania wymagają docieplenia, sytuacja może wymagać zastosowanie różnych wariantów mocowania izolacji.

Jak ocenić przyczepność podłoża?

Przed przystąpieniem do prac ocieplania ścian zewnętrznych „starego” domu wymaga się bardzo dokładnego sprawdzenia powierzchni ścian do których będą klejone płyty styropianowe Termo Organika lub inny rodzaj materiału izolacyjnego. Wykonanie ekspertyzy powierzchni ścian powinno być obowiązkowo wykonane i być podstawą do wykonania projektu ocieplenia. W praktyce niestety projekt ocieplenia dla domów jednorodzinnych lub kilkurodzinnych jest wykonywany sporadycznie, stąd często dochodzi do złego doboru odpowiednich rozwiązań.

Podłoże – bo tak definiuje się powierzchnię do której przykleja się izolacje, powinno być stabilne, suche i czyste, bez warstw zmniejszających przyczepność typu: tłuszcz, pył, kurz, itp. Stare tynki, które wyraźnie odspajają się od konstrukcji ściany, złuszczające się warstwy farby i inne zabrudzenia należy usunąć. Niewielkie nierówności i ubytki można naprawić za pomocą zapraw murarskich lub kleju do przyklejania izolacji. Jeżeli podłoże (ściana zewnętrzna) zostanie dobrze sprawdzone i odpowiednio przygotowane tak, by zapewnić stabilność mocowanego systemu, wówczas wystarczy powierzchnię zagruntować gruntem uniwersalnym.

By sprawdzić jaka będzie przyczepność kleju mocującego styropian do podłoża i zarazem do styropianu, należy wykonać test przyczepności, który polega na przyklejeniu klejem do styropianu 3 kostek styropianowych o wymiarach zbliżonych do 10x10x10 cm. Próby oderwania od ściany powinny zostać wykonane nie wcześniej niż dwie doby od przyklejenia. O pozytywnym wyniku testu powinno świadczyć rozerwanie próbki styropianowej w strukturze styropianu. Takie jednoznaczne wyniki testu dają „zielone światło” by przystąpić do prac ociepleniowych przy użyciu kompletnego systemu bez kołkowania. Jeżeli klej odspoił się od podłoża, wówczas należy stwierdzić niedostateczną przyczepność i wykonać prace poprawiające przyczepność, stosując grunt sczepny Termo Organika TO-GS.

Wybierz właściwe łączniki

W sytuacji kiedy nie można jednoznacznie stwierdzić, że podłoże jest stabilne na całej powierzchni, należy zastosować łączniki mechaniczne, które będą dodatkowym zapewnieniem stabilności układu ocieplenia. Rodzaj i długość łączników należy dobrać indywidualnie po wykonaniu oceny podłoża, do którego łącznik będzie zamocowany. W praktyce bardzo często stosuje się łączniki mechaniczne, nie wykonując żadnej oceny technicznej podłoża i zasadności ich zastosowania („dla świętego spokoju”). Nieuzasadnione zastosowanie łączników, w efekcie końcowym podraża koszty inwestycji, nie gwarantuje stabilności układu ocieplenia, może powodować powstawanie mostków termicznych i widoczne przebarwienia w miejscu zastosowania łącznika.

Partnerzy

Termo Organika to największy producent wyrobów do izolacji ze styropianu w Polsce oraz jedna z największych firm w tym segmencie rynku w Unii Europejskiej. Założona w 1997 roku w Mielcu, od ponad 20 lat dostarcza odbiorcom najwyższej jakości płyty styropianowe do ocieplania budynków, a od 2012 roku również Kompletny System Ociepleń ścian zewnętrznych (ETICS).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie