Bardzo ciepły dom: projekt ze skośnym dachem i dużymi oknami

2018-11-04 11:53
Projekt domu Pracownia Lipińscy Domy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC373 Oznaczony, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Miłosz Lipiński. Dom wyróżnia się nieskomplikowanym kształtem dwuspadowego dachu bez okapu, betonową prostopadłościenną ramą z dachem płaskim, a także dużymi przeszkleniami. Takie połączenie podkreśla geometryczną, bardzo nowoczesną kompozycję

Ten projekt gotowy to bardzo ciepły dom - energooszczędny. Jest przykładem, że projekt typowy może być równie spektakularny jak ten wykonany na indywidualne zamówienie. Ma wszystko co definiuje projekt domu nowoczesnego, z zastosowaniem najlepszych rozwiązań i materiałów, w dodatku jest niezwykle przyjazny dla mieszkańców.

Prezentujemy projekt domu Oznaczony - Murator EC373 autorstwa pracowni Lipińscy Domy. Poddasze jest przestronne i wygodne, jak przystało na nowoczesny dom. Komfortowy podział przestrzeni obu kondygnacji sprzyja życiu rodzinnemu. Na stosunkowo niedużej powierzchni (użytkowej) blisko 132 m2 może wygodnie żyć nawet 5-osobowa rodzina. Pomieszczenia zostały tak pomyślane, by wypełniało je naturalne światło wprowadzane przez ogromne narożne przeszklenia w salonie, duże okna na parterze oraz portfenetry i okna dachowe na poddaszu.

GALERIA: zobacz projekty domów nowoczesnych

Dom z poddaszem, czyli bryła z towarzyskim skosem

W projekcie domu Oznaczony - Murator EC373 połacie dachu nie przytłaczają poddaszowej przestrzeni, dzięki dwóm rozwiązaniom – wysokiej ściance kolankowej (w najniższym miejscu ma 1,24 m wysokości) i stosunkowo dużemu kątowi nachylenia dachu – 40°. Powierzchnia użytkowa poddasza jest niewiele mniejsza niż parteru. Dodatkowo, architekci do bryły domu nawiązującej kształtem do tradycyjnej stodoły, dobudowali z trzech stron płaskie dachy jako zadaszenie strefy wejścia, garażu i częściowo tarasu.

Kolejnym zabiegiem na optyczne zmniejszenie wysokości bryły jest wyraźny podział elewacji – na część górną murowaną i dolną przeszkloną z fragmentami ścian wykończonymi drewnem. Umieszczenie tafli szkła w dwóch narożnikach bryły nadało jej lekkości i sprawiło, że kompozycja stała się bardzo nowoczesna. Służy temu także zredukowany okap.

Projekt domu Pracownia Lipińscy Domy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC373 Oznaczony, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Miłosz Lipiński. Ten projekt domu udowadnia, że projekt typowy może zapewnić dom nowoczesny, funkcjonalny i po prostu ładny. Link: Sprawdź projekt >>>

Fundamenty, ściany, stropy i dach pracują na dom energooszczędny

Zwarta bryła pozwoliła na nieskomplikowany układ konstrukcyjny. Jego stabilność gwarantuje usytuowanie w kierunku podłużnym i poprzecznym ścian konstrukcyjnych usztywniających. Wzmacniają ją stropy gęstożebrowe i wieńce łączące ściany konstrukcyjne w poziomie stropu.

Dwuspadowy dach ma prostą konstrukcję – jętkową. Zaprojektowane rozwiązania i materiały służą energooszczędności domu. Zgodnie z projektem, ściany fundamentowe mają być wymurowane z bloczków betonowych i zwieńczone bloczkiem ciepłochronnym. Powinny być ocieplone styropianem hydrofobowym. Ściany konstrukcyjne zaprojektowano z betonu komórkowego grubości 24 cm, wraz z ociepleniem ze styropianu grubości 20 cm (TR-80-031). Współczynnik przenikania ciepła ściany Uo= 0,123 W/(m2·K)

Dach dwuspadowy ma być ocieplony wełną mineralną między krokwiami grubości 20 cm i dodatkowo 10 cm pod krokwiami. Taką grubość termoizolacji przewidziano dla materiału o λ = 0,033 W/(m·k) Według projektu współczynnik przenikania ciepła dachu powinien wynosić 0,115 W/(m2·K).

Stropodach nad garażem o konstrukcji gęstożebrowej (Teriva) i spadku 2% ma być docieplony 20 cm styropianu (CS-100-036) i klinami styropianowymi. Współczynnik przenikania ciepła stropodachu ma wynieść 0,136 W/(m2·K).

W domu energooszczędnym musi być wykorzystana stolarka okienna i drzwiowa o ściśle określonych parametrach. Może być drewniana albo z PCW, ważne jest to, by zgodnie z założeniami projektowymi współczynnik izolacyjności termicznej ram okiennych nie był gorszy niż 1,2 W/(m2·K) i 0,6 W/(m2·K) dla szyby. A drzwi wejściowe powinny mieć współczynnik U= 1,3 W/(m2·K).

Projekt domu Pracowania Lipińscy Domy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC373 Oznaczony, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Miłosz Lipiński. Elewacje są zróżnicowane przez różne kształty i rozmieszczenie okien. Jednak zawsze w kompozycji najważniejsza jest prosta geometria. Link: Sprawdź projekt >>>
Projekt domu Pracownia Lipińscy Domy
Autor: MURATOR Przekrój domu z projektu Murator EC373 autorstwa pracowni Lipińscy Domy.

Funkcjonalny podział przestrzeni: projekt domu

Autorzy projektu podkreślają, że chcieli, aby ten projekt domu był współczesną adaptacją tradycyjnej bryły. Postanowili jednak unowocześnić ją z zewnątrz, a wnętrza rozplanować tak, by pasowały do dzisiejszego stylu życia. Architekci ekonomicznie i racjonalnie podeszli do domowej przestrzeni, a tę przeznaczoną wyłącznie na komunikację ograniczono do minimum. Korytarz na poddaszu ma zaledwie 6,1 m2.

Na parterze powierzchnię, która miała być poświęcona na komunikację, włączono do salonu i jadalni. Dzięki temu otwarta strefa dzienna ma aż blisko 62 m2. Optycznemu rozciągnięciu przestrzeni służą także wysokie przeszklenia, mające w sumie blisko 11 m długości. Duża kuchnia z wyspą sprzyja wspólnemu przygotowywaniu posiłków, można z niej zerkać na ogród i bezpośrednio z kuchni wynosić posiłki na taras, który może przejąć rolę jadalni.

Aby poddasze było komfortowe, we wszystkich sypialniach i łazience zaprojektowano oba rodzaje okien. Poza tym, dwie garderoby i wspólną łazienkę doświetlają okna dachowe, a klatkę schodową – portfenetr. Poza swoimi praktycznymi funkcjami okna są ważną ozdobą elewacji, która z kolei materiałami nawiązuje do tradycji.

Zobacz nasze propozycje

Szukasz projektu domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE