Bardzo ciepły dom: projekt ze skośnym dachem i dużymi oknami

2018-11-04 11:53

Ten projekt gotowy to bardzo ciepły dom - energooszczędny. Jest przykładem, że projekt typowy może być równie spektakularny jak ten wykonany na indywidualne zamówienie. Ma wszystko co definiuje projekt domu nowoczesnego, z zastosowaniem najlepszych rozwiązań i materiałów, w dodatku jest niezwykle przyjazny dla mieszkańców.

Projekt domu Pracownia Lipińscy Domy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC373 Oznaczony, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Miłosz Lipiński. Dom wyróżnia się nieskomplikowanym kształtem dwuspadowego dachu bez okapu, betonową prostopadłościenną ramą z dachem płaskim, a także dużymi przeszkleniami. Takie połączenie podkreśla geometryczną, bardzo nowoczesną kompozycję

Prezentujemy projekt domu Oznaczony - Murator EC373 autorstwa pracowni Lipińscy Domy. Poddasze jest przestronne i wygodne, jak przystało na nowoczesny dom. Komfortowy podział przestrzeni obu kondygnacji sprzyja życiu rodzinnemu. Na stosunkowo niedużej powierzchni (użytkowej) blisko 132 m2 może wygodnie żyć nawet 5-osobowa rodzina. Pomieszczenia zostały tak pomyślane, by wypełniało je naturalne światło wprowadzane przez ogromne narożne przeszklenia w salonie, duże okna na parterze oraz portfenetry i okna dachowe na poddaszu.

GALERIA: zobacz projekty domów nowoczesnych

Dom z poddaszem, czyli bryła z towarzyskim skosem

W projekcie domu Oznaczony - Murator EC373 połacie dachu nie przytłaczają poddaszowej przestrzeni, dzięki dwóm rozwiązaniom – wysokiej ściance kolankowej (w najniższym miejscu ma 1,24 m wysokości) i stosunkowo dużemu kątowi nachylenia dachu – 40°. Powierzchnia użytkowa poddasza jest niewiele mniejsza niż parteru. Dodatkowo, architekci do bryły domu nawiązującej kształtem do tradycyjnej stodoły, dobudowali z trzech stron płaskie dachy jako zadaszenie strefy wejścia, garażu i częściowo tarasu.

Kolejnym zabiegiem na optyczne zmniejszenie wysokości bryły jest wyraźny podział elewacji – na część górną murowaną i dolną przeszkloną z fragmentami ścian wykończonymi drewnem. Umieszczenie tafli szkła w dwóch narożnikach bryły nadało jej lekkości i sprawiło, że kompozycja stała się bardzo nowoczesna. Służy temu także zredukowany okap.

Projekt domu Pracownia Lipińscy Domy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC373 Oznaczony, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Miłosz Lipiński. Ten projekt domu udowadnia, że projekt typowy może zapewnić dom nowoczesny, funkcjonalny i po prostu ładny. Link: Sprawdź projekt >>>

Fundamenty, ściany, stropy i dach pracują na dom energooszczędny

Zwarta bryła pozwoliła na nieskomplikowany układ konstrukcyjny. Jego stabilność gwarantuje usytuowanie w kierunku podłużnym i poprzecznym ścian konstrukcyjnych usztywniających. Wzmacniają ją stropy gęstożebrowe i wieńce łączące ściany konstrukcyjne w poziomie stropu.

Dwuspadowy dach ma prostą konstrukcję – jętkową. Zaprojektowane rozwiązania i materiały służą energooszczędności domu. Zgodnie z projektem, ściany fundamentowe mają być wymurowane z bloczków betonowych i zwieńczone bloczkiem ciepłochronnym. Powinny być ocieplone styropianem hydrofobowym. Ściany konstrukcyjne zaprojektowano z betonu komórkowego grubości 24 cm, wraz z ociepleniem ze styropianu grubości 20 cm (TR-80-031). Współczynnik przenikania ciepła ściany Uo= 0,123 W/(m2·K)

Dach dwuspadowy ma być ocieplony wełną mineralną między krokwiami grubości 20 cm i dodatkowo 10 cm pod krokwiami. Taką grubość termoizolacji przewidziano dla materiału o λ = 0,033 W/(m·k) Według projektu współczynnik przenikania ciepła dachu powinien wynosić 0,115 W/(m2·K).

Stropodach nad garażem o konstrukcji gęstożebrowej (Teriva) i spadku 2% ma być docieplony 20 cm styropianu (CS-100-036) i klinami styropianowymi. Współczynnik przenikania ciepła stropodachu ma wynieść 0,136 W/(m2·K).

W domu energooszczędnym musi być wykorzystana stolarka okienna i drzwiowa o ściśle określonych parametrach. Może być drewniana albo z PCW, ważne jest to, by zgodnie z założeniami projektowymi współczynnik izolacyjności termicznej ram okiennych nie był gorszy niż 1,2 W/(m2·K) i 0,6 W/(m2·K) dla szyby. A drzwi wejściowe powinny mieć współczynnik U= 1,3 W/(m2·K).

Projekt domu Pracowania Lipińscy Domy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC373 Oznaczony, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Miłosz Lipiński. Elewacje są zróżnicowane przez różne kształty i rozmieszczenie okien. Jednak zawsze w kompozycji najważniejsza jest prosta geometria. Link: Sprawdź projekt >>>
Projekt domu Pracownia Lipińscy Domy
Autor: MURATOR Przekrój domu z projektu Murator EC373 autorstwa pracowni Lipińscy Domy.

Funkcjonalny podział przestrzeni: projekt domu

Autorzy projektu podkreślają, że chcieli, aby ten projekt domu był współczesną adaptacją tradycyjnej bryły. Postanowili jednak unowocześnić ją z zewnątrz, a wnętrza rozplanować tak, by pasowały do dzisiejszego stylu życia. Architekci ekonomicznie i racjonalnie podeszli do domowej przestrzeni, a tę przeznaczoną wyłącznie na komunikację ograniczono do minimum. Korytarz na poddaszu ma zaledwie 6,1 m2.

Na parterze powierzchnię, która miała być poświęcona na komunikację, włączono do salonu i jadalni. Dzięki temu otwarta strefa dzienna ma aż blisko 62 m2. Optycznemu rozciągnięciu przestrzeni służą także wysokie przeszklenia, mające w sumie blisko 11 m długości. Duża kuchnia z wyspą sprzyja wspólnemu przygotowywaniu posiłków, można z niej zerkać na ogród i bezpośrednio z kuchni wynosić posiłki na taras, który może przejąć rolę jadalni.

Aby poddasze było komfortowe, we wszystkich sypialniach i łazience zaprojektowano oba rodzaje okien. Poza tym, dwie garderoby i wspólną łazienkę doświetlają okna dachowe, a klatkę schodową – portfenetr. Poza swoimi praktycznymi funkcjami okna są ważną ozdobą elewacji, która z kolei materiałami nawiązuje do tradycji.

Zobacz nasze propozycje

Szukasz projektu domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.