Wybierz klej do systemu ociepleń. Czym kleić wełnę, czym styropian?

2018-11-30 14:47
Klej do styropianu
Autor: Kalbar Najpopularniejszym materiałem do mocowania płyt termoizolacyjnych są kleje mineralne. To bardzo ważny składnik systemów ociepleń ETICS

Podstawa udanego ocieplenia to wybór materiału i jego montaż, a ten można wykonać przy użyciu kilku produktów. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje klejów stosowanych do mocowania płyt ociepleniowych w systemach ETICS i nie tylko.

Nadrzędną kwestią, decydującą o jakości oraz trwałości ocieplenia, jest oczywiście jego właściwy dobór, na który wpływają między innymi rodzaj i stan budynku, jego przeznaczenie oraz budżet inwestycji. Jednak materiały, których użyjesz, i sposób ich montażu mają bezpośredni wpływ na działanie i wytrzymałość całego systemu izolacyjnego.

Mineralne kleje do systemów ociepleń

Najczęściej spotykane na rynku są mineralne zaprawy klejowe. Występują zazwyczaj w postaci suchej mieszanki, której głównym składnikiem jest cement. Ponadto zawierają różne domieszki, przeważnie polimerowe (na przykład proszek redyspergowalny, metyloceluloza), czy włókna celulozowe, które wpływają choćby na elastyczność i przyczepność danego produktu w trakcie klejenia i po nim. Im więcej polimerów, tym spoina trwalsza, a klej droższy. Mineralnych zapraw klejowych używa się do przyklejania płyt zarówno ze styropianu, jak i z wełny mineralnej, jednak w zależności od materiału izolacyjnego skład zaprawy, jej właściwości oraz cena różnią się. W sklepach można znaleźć również zaprawy uniwersalne, jednak zaleca się stosowanie klejów przeznaczonych do konkretnej grupy materiałów. Z reguły zaprawy klejowe stosuje się na wszystkich typowych podłożach mineralnych, takich jak beton, beton komórkowy, tynk cementowy, cementowo-wapienny, oraz na powierzchniach wykonanych z cegieł, bloczków czy pustaków.

Ile kosztuje klej do systemu ociepleniowego

Za 25-kilogramowy worek zaprawy do styropianu zapłacisz około 18-30 zł, natomiast taka sama ilość zaprawy do wełny będzie nas kosztować 20-35 zł. Wyższa cena i bardziej złożony skład wynikają ze specyfiki wełny mineralnej – przede wszystkim chodzi o zwiększony ciężar, który klej będzie musiał utrzymać.

Klej do wełny
Autor: Mariusz Bykowski Na mniejszych płytach lamelowych z wełny mineralnej klej rozprowadza się na całej ich powierzchni

Kleje poliuretanowe do ocieplenia

Są one droższym, lecz dużo wygodniejszym, trwalszym i praktyczniejszym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, gdy zamierzasz kleić styropian, polistyren XPS lub płyty poliuretanowe. Do wełny i innych materiałów włóknistych z reguły nie mają zastosowania, choć znajdziemy w sprzedaży i takie, których producenci nie wykluczają mocowania także tych produktów. Kleje poliuretanowe mają postać piany samorozprężnej. Pakowane są w puszki. Do nakładania kleju potrzebny jest specjalny pistolet z zaworkiem, do którego podczepia się puszkę (do góry dnem). Pianę wyciska się, trzymając wylot pistoletu około 1–2 cm nad płytą. Nakłada się minimum trzy równoległe ścieżki o średnicy około 3 cm na powierzchnię oraz wzdłuż wszystkich krawędzi (uwaga! w przypadku piany pas po obwodzie płyty nie może zostać zamknięty, bo musi spod niej ujść powietrze). Dzięki zastosowaniu kleju poliuretanowego prace można wykonywać dużo szybciej. Piana PUR wyróżnia się również lepszą przyczepnością i krótszym czasem twardnienia. W zasadzie już po kilku godzinach od przyklejenia płyt można przystąpić do dalszych prac – obróbki styropianu i ewentualnego kołkowania. W przypadku tradycyjnej zaprawy należy poczekać nawet do 30 godzin, a sam czas przygotowania płyt i przyklejenia ich do podłoża jest czterokrotnie dłuższy. Piankę możesz zastosować na podłożach mineralnych, sprawdzi się również w przypadku metalu, tworzyw sztucznych czy drewna. Można nią także wypełnić szczeliny między płytami. Współczynnik przewodzenia ciepła takiego kleju jest bowiem zbliżony do współczynnika płyt ociepleniowych.

Kleje bitumiczne: ocieplanie fundamentów i dachów płaskich

Są to masy asfaltowo-kauczukowe często wykorzystywane podczas ocieplania fundamentów i dachów płaskich. Wszystko ze względu na ich właściwości hydroizolacyjne. Nadają się do przyklejania zarówno płyt styropianowych, jak i tych z polistyrenu ekstrudowanego XPS lub piany PIR. Są stosunkowo łatwe w użyciu – masę nakłada się na płyty pędzlem, pacą lub szczotką dekarską metodą pasmową (mniej więcej trzy pasma o szerokości 4 cm na 1 m2), punktową (około 6-8 „placków” na płytę) lub na całą powierzchnię płyty styropianowej. Trzeba pamiętać, że masę powinno się stosować w temperaturze otoczenia od 5 do 30°C, a ilość nałożonego kleju po dociśnięciu powinna gwarantować, że minimum 50% powierzchni płyty będzie miało poprzez klej kontakt z podłożem.

Zobacz także:

Kleju bitumicznego używa się też do wykonania izolacji przeciwwilgociowej typu lekkiego. Teoretycznie można go użyć także do przyklejenia płyt do ścian zewnętrznych, jednak jest to rozwiązanie nieekonomiczne i niepraktyczne. Czas wiązania masy jest dużo dłuższy niż w przypadku klejów mineralnych czy poliuretanowych – może wynosić nawet 7 dni.

Cena również jest wyższa – średnio kilogram kleju bitumicznego kosztuje 6-10 zł, a ilość ta pozwala na oklejenie około 1 m2 powierzchni.

Kleje polimerowe do ocieplenia

Podczas mocowania płyt ze styropianu, z polistyrenu XPS lub płyt PIR można użyć także gotowych klejów polimerowych. Charakteryzują się one dużą uniwersalnością i łatwością obróbki. Nadają się do podłoża betonowego, cementowo-wapiennego, gipsowego, tynku oraz cegły. Zastosowanie ich nie powinno przysporzyć problemów – na płyty nanosi się je pistoletem z puszki lub prosto z tubki metodą punktową lub pasmową. Czas wiązania wstępnego wynosi około godziny, natomiast pełne związanie następuje po upływie doby. Takich klejów należy używać przy temperaturze otoczenia wynoszącej od 5oC do 30oC. Kleje polimerowe polecamy, gdy montaż płyt termoizolacyjnych dotyczy niewielkich powierzchni. Do montażu ocieplenia na całym budynku lepiej wybrać klasyczną zaprawę mineralną lub klej poliuretanowy.

Kleje polimerowe kosztują od 20 do 50 zł/l, a jeden litr wystarczy na 5 m2 powierzchni. Nie jest to więc rozwiązanie ekonomiczne. Warto dodać, że tego rodzaju kleje nie wchodzą w skład całych systemów ociepleń.

Wideo poradnik: ocieplanie domu i malowanie elewacji

Ocieplanie domu i malowanie elewacji
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie