Ogrodzenia drewniane
Ogrodzenia drewniane - kosteczki i deseczki
Mimo, że ogrodzenie drewniane wymaga starannej konserwacji i odnawiania co kilka lat, ma wielu zwolenników. Być może dlatego, że drewniane płoty są bezpretensjonalne, można je zbudować samodzielnie, dobrze wtapiają się w otoczenie i ładnie się starzeją. Granitowa kostka znana jest doskonale jako materiał do budowy podjazdów i ścieżek ogrodowych. Tu odkryto dla niej mniej przyziemne zastosowanie. Awansowała do funkcji surowca konstrukcyjnego. Wymurowano z niej słupki ogrodzenia. Ponieważ kamień zawsze dobrze wygląda w połączeniu z drewnem, przęsła wykonano z szerokich dyli o naturalnie nieregularnym kształcie.
foto: Andrzej Szandomirski
Gotowe drewniane ogrodzenie
Na rynku dostępne są gotowe ogrodzenia drewniane.
foto: Piotr Mastalerz
Drewniane ogrodzenie
Drewniane ogrodzenia mają swoich zdecydowanych zwolenników, mimo że wymagają starannej konserwacji i odnawiania. Dlaczego? Być może dlatego, że są bezpretensjonalne, można je samemu zbudować, dobrze wtapiają się w otoczenie.
foto: Piotr Mastalerz
Ogrodzenie drewniane w stylu nowoczesnym
Deski zamocowano do pionowych drewnianych rygli. Są to słupki o przekroju kwadratowym przymocowane do cokołu. Desek niczym nie zabarwiono, tylko zabezpieczono je chemoutwardzalnym lakierem odpornym na złe warunki atmosferyczne. Słomkowa barwa drewna nie usiłuje więc dominować nad otoczeniem, tylko ładnie je uzupełnia. Betonowe słupki pomalowano na biało, by pasowały do koloru domu. Tylko czapki z betonu pozostawiono w naturalnie szarej barwie.
foto: Daniel Rumiancew
Drewniane ogrodzenie posesji
Jeśli posesja położona jest w pobliżu lasu lub wręcz w lesie, a dom ma tradycyjną architekturę, najlepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie ogrodzenia z drewna. Taki płot zawsze wygląda naturalnie, a już szczególnie w sąsiedztwie gęstego drzewostanu.
foto: Tomasz Zaborowicz
Ogrodzenia drewniane - prosta geometria
Ogrodzenie z drewna nie musi przypominać swojskiego płotu z pionowo rozmieszczonym i sztachetami. Te przęsła przygotowano z dużą pieczołowitością. Ich obwód wyznacza rama z kantówek. W dolnej części widać równolegle rozstawione deski, spięte dwoma poprzecznym ryglami. Część górna, wyraźnie oddzielona od dolnej, zbudowana została z desek połączonych starannie w iksy. Całość tworzy prostą, geometryczną kompozycję.
foto: Andrzej Szandomirski
Ogrodzenia drewniane - na skraju puszczy
Sielsko-romantyczny płot o przęsłach z naturalnie nierównych desek dowiezionych z pobliskiego tartaku. Prezentuje się rewelacyjnie w pozamiejskim, pełnym zieleni krajobrazie. Takie ogrodzenie potrzebuje przestrzeni, najkorzystniej wygląda na dużych działkach.
foto: Andrzej Szandomirski
Ogrodzenia drewniane - deski na skos
Od słupka do słupka biegną przęsła z poprzecznie skierowanych desek, rozmieszczonych w równych odstępach. Desek niczym nie zabarwiono tylko zabezpieczono lakierem chemoutwardzalnym, odpornym na złe warunki atmosferyczne. Słomkowa barwa drewna nie usiłuje więc dominować nad otoczeniem tylko ładnie je uzupełnia.
foto: Andrzej T. Papliński
Ogrodzenia drewniane - w barwie gliny
O tym ogrodzeniu śmiało rzec można, że jest monochromatyczne. Wybrano jeden kolor – świeżej gliny i wszystkie elementy podporządkowano właśnie tej koncepcji. Taki jest klinkier, z którego wymurowano cokół i słupki, na taki kolor pomalowano drewniane słupki przęseł.
foto: Andrzej Szandomirski
Ogrodzenia drewniane - skromne i ażurowe
Takie ogrodzenie jest niedrogie, a przy tym nie wygląda pretensjonalnie. Ażurowa konstrukcja nie zasłania widoku na posesję. To ogrodzenie zbudowano z równych długich desek zamocowanych poziomo do drewnianych ram. Swój kolor zawdzięczają one ciemnej lakierobejcy, która oprócz tego, że zdobi, to znacznie zwiększa trwałość drewna. Deski nie stykają się ze sobą. Pozostawiono między nimi 2-centymetrowe odstępy, aby całkiem nie zasłonić widoku na działkę i dom. Drewniane przęsła przykręcono do stalowych słupków o kwadratowym przekroju. Każdy z nich zakotwiono w betonowym cokole, który jest nadziemnym przedłużeniem fundamentu.
foto: Andrzej Szandomirski
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...