| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu pochodzą od jednego producenta i masz na nie gwarancję.

Siatka ogrodzeniowa

Jest chętnie stosowana jako ogrodzenie tymczasowe mające wydzielać i chronić posesję do czasu, aż wybudujesz to właściwe. Siatka zastępuje też reprezentacyjne ogrodzenie w miejscach, gdzie uroda i funkcje ochronne nie mają dużego znaczenia. W sprzedaży jest siatka ocynkowana, ocynkowana i malowana, a także ocynkowana i powlekana plastizolem. Siatki splatane są elastyczniejsze od zgrzewanych, za to te drugie są trwalsze i solidniejsze. Giętkie karbowane druty poziome zastępują tu z powodzeniem poziome druty napinające stosowane do siatek elastycznych. Ich sztywność zwiększa się poza tym dzięki podwójnemu rozmieszczenie tych drutów – na dole i na górze siatki. Sztywność zależy od wielkości oczek i grubości drutu. Im cieńszy drut i większe oczka, tym siatka bardziej wiotka. Siatki mają wysokość 75-210 cm. Do siatki dokupuje się słupki – z metalu lub PCW zbrojonego prętami stalowymi – zawsze dłuższe od siatki o głębokość posadowienia powiększoną o mniej więcej 7 cm.

Autor: JONIEC

Prefabrykowane betonowe wsporniki i podmurówki są stosowane przede wszystkim do ogrodzeń panelowych

Panelowe ogrodzenia metalowe

Kupuje się je razem ze słupkami. Słupki są wykonywane z zamkniętych profili metalowych o przekroju kwadratowym lub okrągłym bądź z profili z PCW zbrojonych stalowymi prętami. Przęsła, zwane też panelami, składają się z szeregu prętów pionowych połączonych na górze i na dole prętami poziomymi. Te ostatnie usztywniają przęsło, dlatego też czasami są montowane podwójnie – po jednej i po drugiej stronie prętów pionowych. Bardzo często przęsła z prętów mają budowę siatki o prostokątnych oczkach (5/10, 5/20, 8/25 cm). Pręty pionowe mają średnicę od 4 do 8 mm, poziome – od 6 do 8 mm. Wysokość paneli wynosi przeważnie 63-243 cm, długość – 240-250 cm, a wysokość słupków mieści się w przedziale 60-410 cm. Wszystkie elementy mogą być ocynkowane, pomalowane proszkowo lub powleczone kolorowym (przeważnie zielonym) poliestrem. Wraz ze słupkami i panelami można kupić również furtkę albo bramę wjazdową.

WARTO WIEDZIEĆ

Fundamenty pod siatke ogrodzeniową

Są to najczęściej stopy fundamentowe z betonu, w których osadza się poszczególne słupki i podpory słupków. Najpierw robi się wykopy, a na ich dno wylewa warstwę chudego betonu. Gdy beton zwiąże, do wykopów wkłada się słupki i je podpiera. Następnie wykopy są wypełniane gęstym betonem. Kiedy zyska on oczekiwaną wytrzymałość, słupki będą już nie do ruszenia. Innym sposobem jest zabetonowanie plastikowych rurek, które utworzą gniazda na słupki o przekroju okrągłym. Czasem słupki wkłada się w świeży, ale zgęstniały beton i podpiera do momentu jego związania, co trwa przeważnie około tygodnia.

Fundamenty pod ogrodzenie przęsłowe

Stopy (a jeśli między słupkami przewidziana jest podmurówka, to także ławy) wykonuje się z betonu. Konieczny będzie wykop, najlepiej na tyle głęboki, by jego dno znalazło się poniżej poziomu przemarzania gruntu (zmarzlina nie wysadzi wówczas fundamentów, czyli nie wypchnie ich w górę, powodując zniszczenia). W wykopie buduje się deskowanie, układa zbrojenie (zgodne z projektem) i tak przygotowaną formę wypełnia betonem. Po dwóch lub trzech tygodniach można się pozbyć desek i zasypać fundament.

Autor: Betafance

Po wytyczeniu linii przebiegu ogrodzenia trzeba zrobić wykopy pod stopy fundamentowe. Na dno wykopów wlewa się 10-centymetrową warstwę betonu i czeka, aż zwiąże. Panel łączy się z obu stron ze słupkami i element taki ustawia w linii ogrodzenia. Słupki wkłada się do wykopów, koryguje ich ustawienie względem pionu i dobrze podpiera. Wykopy wypełnia się gęstą mieszanką betonową. Teraz można na przemian montować panele i słupki

Gotowe ogrodzenia z metalu

Mają słupki z kształtowników stalowych bądź aluminiowych o zamkniętym przekroju kwadratowym, romboidalnym albo okrągłym. Od góry są zaspawane lub zamknięte specjalnym kapturkiem z tworzywa sztucznego. Mają fabrycznie wykonane uchwyty do przykręcania przęseł albo wraz z nimi kupuje się obejmy do ich przytwierdzania. Przęsła są zrobione z prętów stalowych – prostych lub dekoracyjnie formowanych, ewentualnie z płaskowników bądź profili zamkniętych. Słupki i przęsła są pozostawione w wersji ocynkowanej albo też malowane. Niektóre ogrodzenia są powlekane poliestrem. Słupki łączy się z przęsłami na śruby. Polecane są do tego celu te z nakrętkami samozrywalnymi. Nakrętki takie odrywają się po dokręceniu. Przęsło jest wówczas zabezpieczone przed wymontowaniem (na przykład przez złodzieja). Słupki mają wysokość 123-280 cm, a przęsła – 100-203 cm. Długość przęseł to 250-300 cm. Oczywiście są również dostępne systemowe bramy (rozwieralne lub przesuwne) i furtki.

Przeczytaj dodatkowo:
Czyszczenie kostki brukowej: plamy z oleju,...

Początek wiosny to czas na mycie i czyszczenie kostki brukowej, która łatwo chłonie wodę i się brudzi....

Remont ogrodzenia. Jak naprawić słupki,...

Najważniejsze, aby w porę naprawić niszczejącą konstrukcję ogrodzenia: słupki i podmurówkę. Czasem...

Wszystko o budowie ogrodzenia – formalności...

Mamy dla Ciebie mnóstwo wskazówek i praktycznych rozwiązań, dzięki którym budowa i...

Prawidłowy montaż ogrodzenia. Porady architekta...

Budowa ogrodzenia trwałego i funkcjonalnego - krok po kroku. Praktyczna porada architekta krajobrazu. Dowiedz...

Konserwacja drewna – jak ją wykonywać właściwie?

Drewno w to naturalny budulec, który pasuje do każdego ogrodu lub wnętrza. W zależności od gatunku...

Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe....

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.