Kamień polny - ciekawe zastosowanie kamienia w domu i w ogrodzie

2023-04-19 10:00

Kamień polny to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Łatwo dostępny i tani jest praktycznie niezniszczalny. Kamień polny wykorzystuje się zarówno przy budowie domów, jak i w ogrodzie.

Kamień polny
Autor: Andrzej Szandomirski Do ozdoby swojej rezydencji można wykorzystać mniejsze kamienie polne i wielkie głazy narzutowe

Kamienie zbierane na polach i większe głazy narzutowe to lokalny materiał budowlany wykorzystywany od wieków. Kiedyś stosowano je tylko tam, gdzie występowały naturalnie. Teraz w związku z wydobyciem użytkowym w kopalniach kruszywa i łatwym transportem kamień polny można kupić w każdym składzie kruszyw budowlanych.

Spis treści

  1. Kamienie polne i głazy
  2. Kamień polny w sprzedaży
  3. Zastosowanie kamienia polnego
  4. Kamień polny budowa i wykończenie domu
  5. Kamień polny ogrodzenia
  6. Kamień polny w ogrodzeniach gabionowych
  7. Mocne strony gabionów
  8. Kamień polny w ogrodzie
Kamień polny
Autor: Andrzej Szandomirski Ryzalit ustawiony w centralnej części elewacji wiejskiej siedziby został wykończony płytami z łupanego kamienia polnego

Kamienie polne i głazy

Kamienie polne i głazy to pamiątka po działalności lądolodu na terenie Polski. Mają różne wielkość i kształt. Mogą być nieregularne albo obtoczone w okrągławe kształty na skutek obróbki przez wodę. Dla wielu mogą być mniej atrakcyjne niż marmury, trawertyny czy łupki, ale przecież to taki sam kamień naturalny jak granity, gnejsy, granitognejsy, kwarcyty, kwarce, porfiry. Różnorodne pochodzenie skutkuje odmiennym składem i wybarwieniem kamieni polnych, które mogą być szare, czerwone, czerwonawe, granatowe, zielonkawe, brązowe, żółtawe itp.

Kamień polny
Autor: Piotr Mastalerz Podmurówka z kamienia polnego to dobrze znany widok na terenach, gdzie lądolód pozostawił po sobie kamienie i głazy

Kamień polny w sprzedaży

Kamień polny do sprzedaży jest oferowany jako mieszanina okazów różnej wielkości albo posegregowany według rozmiarów. Osobno można kupić pojedyncze wielkie głazy. Kamienie polne mogą być łupane na mniejsze o ostrych krawędziach. W razie potrzeby z kamieni łupanych wykonuje się cieńsze płyty o nieregularnej powierzchni. Kamień polny można pociąć w regularne płyty i wyszlifować, ale robi się to niezwykle rzadko, bo wtedy straci ryt naturalności.

Zastosowanie kamienia polnego

Wbrew pozorom kamień polny doskonale komponuje się nie tylko w aranżacjach ogrodowych o charakterze rustykalnym. Można go wykorzystać przy domu w każdym stylu.

Oto najpopularniejsze zastosowania kamienia polnego:

  • podmurówka domu,
  • okładzina elewacyjna,
  • okładzina tarasów,
  • obudowa kominków,
  • podmurówka ogrodzenia,
  • budulec na mur ogrodzenia,
  • wypełnienie gabionów,
  • materiał na nawierzchnie w ogrodzie,
  • materiał na murki oporowe,
  • ozdoba oczek wodnych,
  • budulec skalniaków,
  • materiał na kwietniki, paleniska, studnie itp.

Przeczytaj także:

Kamień polny
Autor: Piotr Mastalerz Na tej posesji ogrodzenie zostało wykonczone kamieniem polnym, który stanowi także ozdobę elewacji. Projekt arch. Piotr Pietuszko

Kamień polny budowa i wykończenie domu

Kiedyś z kamieni polnych wznoszono całe budynki gospodarcze. W starych dworach drewnianych znajdziemy takie podmurówki. Obecnie domy wznosi się z nowszych materiałów murowych o lepszych parametrach termicznych. Ale kamień może zostać wykorzystany jako okładzina na cokole budynku. Takie rozwiązania znajdziemy w projektach domów nawiązujących do lokalnych tradycji. Żeby zachować jednorodność materiałową, można go zastosować także na tarasie i w ogrodzeniu oraz oczywiście w ogrodzie. Kamień polny może być zastosowany także we wnętrzach jako okładzina ścian, obudowa kominka lub materiał na parapety.

Przeczytaj też:

Kamień polny
Autor: Piotr Mastalerz Ten sam materiał zdobi również cokół domu oraz słup podtrzymujacy dach nad tarasem. Projekt arch. Piotr Pietuszko

Kamień polny ogrodzenia

Z wielkich otoczaków budowano masywne ogrodzenia wiejskich siedzib tam, gdzie było go w nadmiarze. Darmowy materiał aż prosił się, żeby go wykorzystać. Kamienie polne łączono zaprawą albo ociosywano tak, żeby dopasować jeden do drugiego. Obecnie materiał ten stanowi raczej okładzinę muru w ogrodzeniu. Może być tylko na podmurówce, na podmurówce i słupkach albo na całej powierzchni ogrodzenia. Co ciekawe, kamienna podmurówka ładnie prezentuje się z wypełnieniem przęseł zarówno wykonanym z drewna, jak i z metalu.

Przeczytaj też:

Kamień polny
Autor: Wiktor Greg Kamień polny wykorzystano do wykończenia podmurówki pod przęsła z metalowym wypełnieniem

Kamienny mur może mieć różne wzory. Warstwowy wymaga dobrania elementów o podobnej wielkości, żeby stworzyć w miarę uporządkowane rzędy. W murze dzikim obok siebie układa się kamienie lub płyty o nieregularnym kształcie, ale podobnej wielkości. Mur mozaikowy tworzą dowolnie wymieszane kamienie wielkie i małe.

Przeczytaj też:

Kamień polny
Autor: Tomasz Myśluk Różnej wielkości kamienie polne zostały wmontowane w owalne ramki. Stanowią ozdobę ogrodzenia wykonanego przez artystę kowala lub metaloplastyka

Kamień polny w ogrodzeniach gabionowych

Nowoczesną postacią solidnego ogrodzenia wykonanego z kamieni są gabiony. To metalowe kosze o różnej wielkości ustawione jeden na drugim i wypełnione kamieniami. W gabionach najczęściej stosuje się mniejsze kamienie polne i rzeczne otoczaki, ale z powodzeniem można wypełnić je wielkimi nieregularnymi kamieniami polnymi. Kosze łączy się ze sobą, a całą konstrukcję usztywnia specjalnymi stężeniami. Z gabionów można stworzyć ogrodzenie pełne albo tylko fragmenty między odcinkami ażurowymi, np. przy bramie lub furtce.

warto wiedzieć

Mocne strony gabionów

  • Gabiony są uniwersalne. Pasują zarówno do nowoczesnej, jak i tradycyjnej architektury. Świetnie nadają się do odnawiania ogrodzeń. Wystarczy umieścić kosze i wypełnić je dowolnym materiałem.
  • Gabiony są naturalne. Budowle gabionowe można bez trudu dopasować do otoczenia, wypełniając je kamieniem pochodzącym z okolicy. Jeszcze lepiej wtopią się w tło, gdy obsadzimy je pnączami.
  • Gabiony są masywne. Wysoki i szczelny gabion nie tylko chroni wnętrze posesji przed wzrokiem przechodniów, ale także tłumi hałas (jest on skutecznie rozpraszany na nierównej powierzchni ścian).

Tekst: Magdalena Niezabitowska-Krogulec

Kamień polny
Autor: Piotr Mastalerz W nowoczesnym budownictwie popularne są ogrodzenia z wypełnionymi kamieniami polnymi gabionami. Projekt CUBE design

Kamień polny w ogrodzie

Kamienie polne są wykorzystywane w ogrodach naturalnych, rustykalnych. Skalniak złożony z nieregularnie rozsypanych kamieni, między którymi rosną kwiaty, to wciąż stały element wielu ogrodów. Kamienie stanowią podstawowy materiał do obudowywania oczek wodnych. Kaskada wody spływająca po otoczakach wniesie do ogrodu powiew świeżości. Z kamieni chętnie wznosi się murki oporowe. Połączone zaprawą cementową stanowią mocną podporę dla konstrukcji ziemnych. Kamienny murek może być również konstrukcją różnych elementów małej architektury, np. ławki, studni, grilla.

Kamień polny
Autor: Łukasz Kozłowski Kamień polny to tani i pwszechnie dostępny budulec na oczka wodne
Kamień polny
Autor: Marcin Czechowicz Kamień polny zanurzony w wodzie oczka wodnego przetrwa wieki

Jako materiał naturalny znajdziemy kamienie również w ogrodach angielskich. W tamtejszym krajobrazie znakiem szczególnym są mury ciągnące się wzdłuż dróg i oddzielające pola - wznoszone właśnie z kamieni zebranych z tych pól.

W kompozycji ogrodów japońskich charakterystyczne są wielkie głazy, zwłaszcza o nieregularnym kształcie, ale znajdziemy tam też polne otoczaki. Drugim biegunem są nowoczesne aranżacje ogrodów z wykorzystaniem różnych kruszyw, np. w rabatach żwirowych. Duże kamienie, wręcz głazy mogą stanowić główny akcent kompozycji ogrodowej składającej się z mniejszych elementów kamiennych i gdzieniegdzie roślin.

Kamień polny
Autor: IBUKI Kamień polny jest wykorzystywany w ogrodach japońskich

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie