Tani podjazd do garażu z kruszywa - jak zrobić?

2023-05-15 8:31
tani podjazd do garażu
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Magdalena i Maciej Beczakowie Podjazd z kruszywa pasuje do domów w nowoczesnym stylu. Jego barwę można dobrać do koloru elewacji. Jak zrobić taki podjazd do garażu?

Tani podjazd do garażu czy domu można zrobić z kruszywa. Podjazd z kruszywa buduje się szybko, sprawdza się on w każdym otoczeniu, dobrze wtapia w ogrodową przestrzeń i podkreśla urodę roślin. Taki podjazd z kruszywa jest praktyczny, trwały i wiele nie kosztuje. Jak zrobić tani podjazd do garażu?

Spis treści

  1. Z czego zrobić tani podjazd do garażu czy domu? Z kruszywa
  2. Czym wysypać podjazd do garażu? Jakim kruszywem?
  3. Ile kosztuje taki podjazd – cena kruszywa
  4. Podjazd z kruszywa – jak zrobić krok po kroku?
  5. Tani podjazd do garażu z kruszywa – jak czyścić?

Z czego zrobić tani podjazd do garażu czy domu? Z kruszywa

Proponujemy zbudować podjazd z kruszywa. Nawierzchnia taka jest uniwersalna. Równie dobrze wygląda w naturalnym otwartym krajobrazie, jak i w miastach. Sprawdza się wokół tradycyjnych domów i ultranowoczesnej architektury. Wbrew obiegowym opiniom tani podjazd z kruszywa jest trwały, jednak pod warunkiem, że zostanie właściwie wykonany.
 Ponadto podjazd z kruszywa jest przepuszczalny dla wody, dzięki czemu deszczówka nie marnuje się, spływając na przykład do kanalizacji, ale zostaje w ogrodzie.

Z czego podjazd przed domem?

Czym wysypać podjazd do garażu? Jakim kruszywem?

Do budowy podjazdu do garażu nadają się kruszywa o nieregularnych i ostrych krawędziach, które dobrze się klinują i zagęszczają, co sprawia, że nawierzchnia jest trwała. Do zrobienia podjazdu można wykorzystać kruszywa łamane:

  • tłuczeń (materiał frakcji 31-63 mm),
  • kliniec (frakcja 4-31 mm),
  • grys (kruszywo łamane posortowane na frakcje 2-8, 8-16, 16-22 mm)
  • miał kamienny (0-5 mm)

Wykorzystywany jest także żwir, z wyjątkiem rzecznego (żwir rzeczny ma zaokrąglone ziarna, łatwo się przemieszcza w czasie eksploatacji i zrobiona z niego nawierzchnia jest mało stabilna).


Na podjazdy najczęściej stosowane są kruszywa granitowe, porfirowe, bazaltowe, a także sjenitowe oraz wapienne.

Przeczytaj także: Kratka trawnikowa: czy warto ją zastosować? Rodzaje kratek i sposób montażu

Jeżeli wybiera się na podjazd do garażu kruszywo wapienne, należy zwrócić uwagę na jego trwałość, ponieważ może być ona różna - zależnie od tego, z jakiego złoża pochodzi żwir. Na podjazdy z kruszywa najlepsze są dolomity i wapienie dewońskie (wytrzymałe na warunki atmosferyczne, nie niszczeją z upływem czasu). Natomiast nie nadają się skały wapienne płytkomorskie oraz wapienie margliste (z czasem się lasują, tworząc podłoże, które z czasem zarasta roślinami).

Zasada układania nawierzchni żwirowej jest taka, że na spodzie umieszcza się warstwę kruszywa o największym uziarnieniu (czyli tłuczeń), a im bliżej powierzchni, tym drobniejsze. Kruszywo musi być bardzo dobrze ubite, bo im kamyki będą lepiej upakowane i zaklinowane, tym trwalsza będzie nawierzchnia. Jej grubość zależy od zastosowania i obciążenia – podjazd czy miejsce parkingowe powinny mieć grubość 35-40 cm, a tam, gdzie przewidziany jest ruch pieszy, wystarczy grubość kruszywa nie większa niż 10-20 cm (na glebach wysadzinowych warstwy muszą być grubsze).

Ile kosztuje taki podjazd – cena kruszywa

Koszt wykonania podjazdu z kruszywa zależy przede wszystkim od ceny surowca (już od 45 zł w przeliczeniu na 1 m² podjazdu). Niebagatelne znaczenie ma jednak także opłata za transport – im bliżej jest kopalnia, tym mniej będzie kosztowała nawierzchnia żwirowa.
 Poniżej podajemy ceny najpopularniejszych kruszyw na podjazd (ceny – bez kosztów transportu):

  • kliniec i tłuczeń granitowy oraz dolomitowy 45-90 [zł/t]
  • kliniec i tłuczeń porfirowy 40-50 [zł/t]
  • grys granitowy 50-180 [zł/t]
  • grys dolomitowy 50-300 [zł/t]
  • grys bazaltowy 150-220 [zł/t]
  • grys serpentynitowy 200-230 [zł/t]
  • grys porfirowy 65-150 [zł/t]
Podjazd z kruszywa
Autor: WWW.GEOPRODUCT.PL Podjazd z kruszywa można wzmocnić kratką z tworzywa. Układa się ją na podbudowie z kruszywa i wypełnia żwirem. W takiej nawierzchni nie powstają koleiny

Podjazd z kruszywa – jak zrobić krok po kroku?

  • Robimy wykop

Koryto podjazdu powinno mieć głębokość około 40 cm. Należy je tak ukształtować, żeby powstały spadki poprzeczne – mniej więcej 4% w każdą stronę od osi drogi (nawierzchnia powinna mieć profil wypukły). To zapewni właściwe odwodnienie podjazdu z kruszywa, zapobiegnie jego rozmiękaniu i powstawaniu kolein. Po wyrównaniu wykopu jego dno ubija się zagęszczarką.

  • Osadzamy krawężnik

Można go zrobić z gotowych kształtek betonowych albo kamieni. Stabilizuje się go betonem.

  • Układamy geowłókninę

Nie jest konieczna, ale warto ją zastosować, bo zapobiegnie mieszaniu się warstw nawierzchni żwirowej z gruntem rodzimym. Płaty tkaniny układa się na 10-15-centymetrową zakładkę.

  • Rozkładamy kruszywo

Podjazd dla samochodów musi wytrzymać spore obciążenie, dlatego powinien się składać z trzech lub czterech warstw kruszywa różniącego się frakcją. Na dnie układa się tłuczeń, a na nim kolejno kruszywa o coraz mniejszym uziarnieniu. Jako warstwę wykończeniową nawierzchni żwirowej stosuje się drobny grys bądź żwir frakcji 2-8 mm. Można też użyć miału kamiennego, który bardzo dobrze wypełnia przestrzenie między większymi elementami. Po ułożeniu każdej warstwy kruszywa nawierzchnię ze żwiru ubija się zagęszczarką.

Podjazd ze żwiru
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Paweł Suliga Żwir w przeciwieństwie do bruku chłonie wodę, dzięki czemu pozostaje ona na działce. Warto go stosować, gdy na małej posesji potrzebny jest duży podjazd z kruszywa

Tani podjazd do garażu z kruszywa – jak czyścić?

O podjazd do garażu ze żwiru trzeba systematycznie dbać. Pojawiające się chwasty należy regularnie wyrywać. Jeżeli w miejscach przejazdu samochodu powstały niewielkie koleiny, wyrównuje się je grabiami lub dosypuje brakującego żwiru, a następnie solidnie ubija podłoże zagęszczarką bądź wałem. Zanieczyszczenia delikatnie się wygrabia albo usuwa miotłą, dmuchawą lub odkurzaczem ogrodowym.

Podjazd ze żwiru
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Bartłomiej Pochopień i Sonia Łysek Podjazd żwirowy jest niezastąpiony wokół letnich domów, ponieważ świetnie wygląda w naturalnym krajobrazie.
W takim podjeździe nietrudno umieścić rabatę roślinną

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie