Nawierzchnie z klinkieru: bruk klinkierowy - kolory i wzory [Inspiracje i zdjęcia]

2023-04-21 11:50

Nawierzchnie z klinkieru są uniwersalne – pasują zarówno do nowoczesnej, jak i tradycyjnej architektury. Bruk klinkierowy jest trwały i nie płowieje z upływem czasu. Można z niego układać ciekawe nawierzchnie w różnych kolorach i wzorach.

Bruk klinkierowy jest naturalny, trwały i odporny na uszkodzenia. Nie wymaga konserwacji i łatwo go utrzymać w czystości. Odznacza się bogatą kolorystyką, dobrze wygląda nawet po kilkudziesięciu latach eksploatacji.

Nawierzchnie z klinkieru: zalety bruku klinkierowego

Bruk klinkierowy jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Nie pęka ani się nie ściera, nie chłonie wilgoci i nie niszczeje na mrozie, nie musi więc być impregnowany. Poza czerwoną może mieć barwę żółtą, pomarańczową, brązową, szarą, grafitową lub białą, co daje ogromne możliwości aranżacji przestrzeni wokół domu. Kolor zależy od składu gliny użytej do produkcji, a także od procesu wypalania. Niekiedy powierzchnia cegieł jest angobowana, czyli pokrywana szlachetną glinką zawierającą różne minerały i tlenki metali. W trakcie wypalania angoba wnika w powierzchnię cegieł, nadając im interesujący kolor.

Sprawdź też: jak czyścić kostkę brukową >>>

Bruk klinkierowy: kolory i wymiary

Barwa klinkieru jest bardzo trwała. Nie płowieje z upływem czasu i nie zmienia się pod działaniem słońca. Ponieważ jego kolor jest jednolity w całym przekroju, bruk klinkierowy można układać dowolnie, eksponując każdą ze ścian, a jeśli zachodzi taka konieczność – dociąć elementy. Klinkier pochodzący z różnych partii może się różnić odcieniem, dlatego lepiej od razu kupić potrzebą ilość. Zwykle klinkier brukowy jest oferowany w postaci cegieł o wymiarach 200 x 100 mm i grubości 40, 42 lub 52 mm. W sprzedaży są również połówki cegieł o wymiarach 240 x 59 mm i grubości 52 mm.

Sprawdź też: układanie kostki brukowej - krok po kroku >>>

Nawierzchnie z  klinkieru
Autor: CRH KLINKIER

Nawierzchnie z klinkieru - melanż w zieleni

Interesująca cieniowana powierzchnia cegieł powstaje w procesie angobowania. Ścieżka ułożona z takich elementów szczególnie ładnie wygląda wśród zieleni, na przykład w otoczeniu formowanych bukszpanów.

Nawierzchnie z klinkieru
Autor: CRH KLINKIER

Nawierzchnie z klinkieru - w jednym tonie

Cegłami klinkierowymi można wyłożyć taras ziemny oraz ścieżki, a także zbudować z nich elementy ogrodowej architektury, na przykład schody i murki. Takie jednorodne zaaranżowanie przestrzeni wokół domu wprowadza ład i sprzyja relaksowi.

Nawierzchnie z klinkieru
Autor: Semmelrock Stein + Design

Nawierzchnie z klienkieru - wygodny wjazd

Bruk klinkierowy wytrzymuje duże obciążenia, dlatego nadaje się na podjazd do domu i garażu. Nie chłonie brudu (jest odporny na działanie benzyny, oleju, a także lekkich kwasów) i zawsze dobrze wygląda. Zanieczyszczenia powierzchni wystarczy zmyć wodą.

Nawierzchnie z klinkieru
Autor: CRH KLINKIER

Nawierzchnie z klinkieru - na miodowo

Klinkier może mieć bardzo intensywną barwę. Ułożona z niego nawierzchnia skupia uwagę i sama w sobie jest ozdobą, dlatego jej otoczenie powinno być stonowane.

Nawierzchnie z klinkieru
Autor: Roben

Nawierzchnie z klinkieru - z wstawką

Elementy klinkierowe nie są barwione, lecz mają naturalny kolor, taki sam w całym przekroju. To sprawia, że można je dowolnie ciąć na mniejsze fragmenty, z których zostaną ułożone wzory.

Nawierzchnie z klinkieru
Autor: Roben

Nawierzchnie z klinkieru - przed wejściem

Bruk klinkierowy nadaje się do budowy schodów do domu. W ofercie firm są systemy schodowe złożone z jednego lub kilku stopni.

Nawierzchnie z klinkieru
Autor: CRH KLINKIER

Nawierzchnie z klinkieru - w romantycznym stylu

Cegły klinkierowe układa się płasko lub na bocznej krawędzi, czyli na wozówce. Taka nawierzchnia wygląda bardzo szlachetnie. Niestety, do jej ułożenia potrzeba prawie dwa razy więcej elementów. W sprzedaży są połówki cegieł, które po ułożeniu imitują wozówkę.

Nawierzchnie z klinkieru
Autor: Semmelrock Stein + Design

Nawierzchnie z klinkieru - w równym szyku

Murowe ułożenie elementów z klinkieru i ich stonowana barwa to sposób na nawierzchnię w ogrodzie, która nie skupia uwagi, choć wypełnia znaczną część działki.

Nawierzchnie z klinkieru
Autor: CRH KLINKIER

Nawierzchnie z klinkieru - ku ozdobie

Pomysł na niebanalną ogrodową ścieżkę z klinkieru – ułożone blokowo po dwie cegły oraz krawężniki z połówek cegieł leżących na wozówkach.

Nawierzchnie z klinkieru
Autor: Semmelrock Stein + Design

Nawierzchnie z klinkieru - z brzegu

Z tych samych elementów co ogrodowe nawierzchnie można ułożyć obrzeża rabat. Poza ozdobą pełnią one także funkcję praktyczną – zapobiegają przerastaniu trawy między rośliny ozdobne i ułatwiają koszenie darni.

Nie przegap: najładniejsze kwiaty na obwódki w ogrodzie >>>

Pozostałe podkategorie