Najciekawsze pomysły na skalniak - zdjęcia, inspiracje

2019-03-29 8:46
Skalniak
Autor: GettyImages Kompozycja ogrodu skalnego zależy od naszej inwencji - ważne. by odpowiednio połączyć kamienie z roślinami

Skalniak to oryginalny element w ogrodzie. Wystarczy odrobina fantazji, by ogród skalny zyskał ciekawy wygląd. Pomysły na skalniaki - sprawdzą się tu nie tylko rabaty z roślin i kamieni, lecz także ogrody żwirowe inspirowane sztuką Wschodu czy suche murki obsadzone roślinami. Zobacz, jak można wykorzystać kamień w ogrodzie.

Skalniaki, czyli kamienie i rośliny tworzą krajobraz pełen harmonii. Zaletą takiego ogrodu jest nie tylko uroda, ale też to, że jest łatwy w pielęgnacji. Skalniak tworzy dominujący element ogrodu, dlatego jego kompozycja i wielkość powinny być starannie przemyślane i dopasowane do pozostałych elementów aranżacji działki. W ten sposób można zagospodarować nie tylko naturalny stok, ale też na przykład skarpę wokół tarasu. Kamień to fragment skały, część gór, które są opoką i czymś trwałym. Jest tajemniczy i przyciąga uwagę. Doskonale komponuje się z innymi materiałami używanymi do kształtowania przestrzeni wokół domu, ale przede wszystkim podkreśla piękno roślin.

Pomysły na przydomowy skalniak

Skalniak nie musi mieć już tradycyjnego wyglądu. Kamienie w ogrodzie można wykorzystać w rozmaity sposób – pojęcie ogród skalny nie wiąże się już nierozerwalnie z obsadzonym płożącymi roślinami kopcem ułożonym z kamieni polnych. Czasami wystarczy kilka skalnych odłamków albo nawet jeden kamień, żeby stworzyć wyrafinowaną kompozycję skalniaka. Szukając rozmaitych rozwiązań, warto czerpać wzorce z natury.

Rabaty z roślin i kamieni

Na płaskim terenie ciekawie prezentują się rabaty skalne, czyli kompozycje z głazów i różnej wielkości kamieni obsadzone roślinami.

Sprawdź też: rośliny najlepsze na skalniak >>>

Przestrzeń między większymi elementami mogą wypełniać plamy grubo pokruszonych skał, żwiru lub grysu, które będą naśladować górskie piargi. Różniące się wielkością i fakturą kamienie oraz odłamki skalne doskonale podkreślają urodę roślin rosnących na skalniaku.

Kamienne kompozycje zamiast tradycyjnego skalniaka

Zamiast tradycyjnego skalniaka można stworzyć kompozycję złożoną z kilku czy kilkunastu kamieni. Ponieważ nie zajmuje ona dużo miejsca, ale jednocześnie tworzy wyrazistą formę, może się stać najważniejszym elementem wystroju małego ogrodu czy patia.

Najlepiej w roli oryginalnego skalniaka wyglądają kamienie duże, popękane, spatynowane, o nieregularnych kształtach, z naciekami i przebarwieniami. Można je uzupełnić mniejszymi, jednak pamiętajmy, że lepiej wygląda kilka kamieni dużych niż wiele mniejszych.

Pomysł na mały skalniak

Skała i kilka roślin – nie trzeba dużo, żeby powstała interesująca kompozycja - miniskalniak, która może być na przykład ozdobą tarasu. Po wypełnieniuzagłębień urodzajną ziemią kamień zamieni się w donicę, w której sadzimy wytrzymałe na suszę rojniki (na zdjęciu) lub rozchodniki. Nie wymagają one szczególnej pielęgnacji, ponieważ są bardzo odporne na niesprzyjające warunki wzrostu. Wystarczy, że co jakiś czas je podlejemy. Do takiej kompozycji miniskalniaka najlepszesą miękkie, łatwo chłonące wilgoć skały, takie jak wapień, dolomit, tuf wulkaniczny i miękki piaskowiec.

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska

Ogrody żwirowe - inspiracja Wschodem

A może zamiast typowego skalniaka zrobić ogrody żwirowe inspirowane sztuką Wschodu? W ogrodach chińskich i japońskich skały i kamienie to element ceniony i chętnie wykorzystywany w aranżacji. Najbardziej znane ogrody – żwirowe, kształtowane zgodnie z filozofią zen – powstają wyłącznie ze żwiru i kamieni, które uosabiają góry i wodę w zminiaturyzowanym krajobrazie. W innych założeniach ogrodowych kamienie towarzyszą roślinom, często dyskretnie formowanym tak, aby przypominały kompozycje tworzone przez naturę. Zainspirowani kulturą Wschodu sięgamy po te wzorce, szukając pomysłu na skalniak.

W ogrodach żwirowych głównym elementem są kompozycje ze żwiru i wyrastających z niego roślin. To nie tylko wyrafinowane rozwiązanie estetyczne. Takie rabaty nie wymagają intensywnej pielęgnacji, bo chwasty są tłumione przez warstwę żwiru, a podłoże słabiej paruje, zatem potrzebuje mniej wody.

Pomysł na skalniak: suchy murek obsadzony roślinami

Efektownym skalniakiem jest suchy murek obsadzony roślinami. Takie murki możemy zbudować z płaskich, podłużnych elementów o dwóch mniej więcej równoległych powierzchniach, na przykład z sortowanych kamieni łamanych, ciosów kamiennych lub łupków. Taki murek jest wykorzystywany do podparcia skarpy.

Możemy też kilkoma mniejszymi murkami podzielić skarpę na tarasy. Jeżeli wysokość murku nie przekracza 50 cm, nie potrzebuje fundamentu. Jego budowę rozpoczynamy od usunięcia około 15 cm urodzajnej ziemi i ułożenia największych kamieni. Kamienie układamy tak, aby pionowe szczeliny między kolejnymi warstwami nie wypadały jedna nad drugą. Co pewien odcinek wiążemy murek ze skarpą, kładąc jeden długi element w poprzek tak, aby zagłębiał się w skarpie. W dużych szczelinach między kamieniami po wypełnieniu ziemią możemy posadzić rośliny.

Żeby murek był stabilny, powinien być lekko nachylony w kierunku skarpy. Murki wyższe niż 50 cm powinny być posadowione na fundamencie z ubitego grubego żwiru, tłucznia lub chudego betonu.

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie