Jak urządzić mały ogród - dobre rozwiązania

2019-08-23 14:05

Jeśli chcesz dobrze urządzić mały ogród, ogranicz liczbę roślin, dekoracje i kolory w aranżacji ogrodu. Ważnym elementem jest także ogrodzenie małego ogrodu: zamiast litą ścianą lepiej osłonić się luźnymi grupami krzewów i wysokich bylin lub pnączami wspinającymi się po podporach. Podpowiadamy jak urządzić mały ogród i jakie wybrać rośliny do małego ogrodu.

Mały ogród
Autor: GettyImages W przypadku małego ogrodu zwykle najlepszym rozwiązaniem staje się taras przy domu, wraz z jego najbliższym otoczeniem

Trzeba przy tym pamiętać, że mały ogród jest bardziej wymagający niż duży, bo patrzymy na niego z zupełnie innej perspektywy i wszystkie, dosłownie wszystkie jego elementy są ważne. Codziennie bowiem będziemy oglądać z bliska każdą roślinę, jaka w nim urośnie.

Jak urządzić mały ogród - na początek dobry projekt

Zagospodarowując w atrakcyjny sposób fragment działki sąsiadujący z salonem, uzyskujemy dodatkową przestrzeń powiększającą optycznie część wypoczynkową naszego domu. Przy odpowiedniej pogodzie możemy korzystać z tego miejsca jak z dodatkowego salonu. Wszystko to jednak pod warunkiem, że zagospodarujemy ogród ze szczególną starannością.

Pamiętajmy: niewielka przestrzeń wymaga konsekwencji w doborze roślin i materiałów używanych do urządzenia ogrodu. Teren widoczny przez okna salonu może sposobem zagospodarowania nawiązywać do charakteru tego pomieszczenia albo stanowić odrębne efektowne wnętrze. Zanim podejmiemy decyzję o urządzeniu naszego ogrodu, przyjrzyjmy się jego otoczeniu. Określmy nieatrakcyjne elementy znajdujące się na zewnątrz, ale widoczne z ogrodu czy przez okna domu. Będziemy musieli je zasłonić, odpowiednio sadząc grupy wysokich roślin, ustawiając pergolę lub trejaż. Znajdźmy też na naszej działce miejsca, z których roztacza się interesujący widok, na przykład na rosnące na zewnątrz grupy zieleni czy interesującą architekturę. Takie obserwacje pomogą nam wyznaczyć najkorzystniejszą lokalizację placyku wypoczynkowego i ustawienie mebli ogrodowych. Jest to ważne, ponieważ właśnie tam będziemy spędzać wiele czasu.

Projekt ogrodu - najważniejsze zasady planowania ogrodu >>>

Jak urządzić mały ogród - nawierzchnia w małym ogrodzie

Ponieważ w małym ogrodzie dysponujemy niewielką przestrzenią, o charakterze naszego ogrodowego salonu w znacznym stopniu zdecyduje wielkość i rodzaj nawierzchni, po której będziemy chodzić. Możemy utwardzić jedynie fragment terenu przeznaczony do ustawienia mebli ogrodowych, a pozostałą część przeznaczyć na trawnik, który będzie nie tylko efektownym miejscem eksponowania roślin ozdobnych, ale posłuży też do rekreacji. Innym sposobem – dobrym zwłaszcza w bardzo małych ogrodach – jest pokrycie większej części terenu nawierzchnią i otoczenie jej gąszczem roślin. Możemy tu wykorzystać płyty i kostki betonowe lub kamienne, klinkier, płytki ceramiczne, bruk drewniany, a także podesty z desek.

Jak urządzić mały ogród - miejsce wypoczynku w małym ogrodzie

Na małej przestrzeni trudno jest wygospodarować zaciszne miejsce na placyk wypoczynkowy. Nie może też być mowy ani o altanie, ani o innym miejscu oddalonym od domu, w którym możemy odizolować się choćby na chwilę. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem staje się taras przy domu, wraz z jego najbliższym otoczeniem. To właśnie na tarasie skupia się życie całej rodziny, na nim najchętniej jemy posiłki, wypoczywamy i urządzamy letnie przyjęcia. Aby miejsce to sprzyjało relaksowi, warto tak zaaranżować jego otoczenie, żeby taras był zaciszny i przytulny. Możemy to osiągnąć na dwa sposoby: albo umiejętnie rozmieszczając różnego rodzaju przesłony (trejaże, pergole, ściany roślinności czy parawany), albo też „rozrzeźbiając” otoczenie tarasu. Jeśli będzie się ono znajdowało na nieco wyższym poziomie niż sam taras, a do tego posadzimy tam rośliny różnych rozmiarów, to osiągniemy zamierzony efekt.

Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie >>>

Jak urządzić mały ogród - widok z okna

Jednym z częstszych problemów, z jakimi borykają się właściciele niewielkich ogrodów, jest to, że przeważnie z każdego okna widać granice terenu albo – co gorsza – także okna sąsiada. Planując ogród, warto więc zadbać, aby starannie zaaranżować fragmenty najczęściej oglądane z okien. W miejscach dobrze widocznych z salonu lub sypialni posadźmy takie rośliny, których wygląd zmienia się wraz z porami roku. Niezastąpione będą wszelkie drzewa i krzewy liściaste, zwłaszcza owocujące. Rośliny te wiosną cieszą oko kwiatami, jesienią zachwycają przebarwiającymi się liśćmi, a zimę umilają pozostającymi na gałązkach owocami, do których chętnie przylatują ptaki. Jeżeli widok za oknem jest nieatrakcyjny i nie możemy go zmienić – postarajmy się go zasłonić. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem będą parawany (pergole, trejaże, kratki) obsadzone pnączami, które w krótkim czasie pokryją podpory i zasłonią zielenią szpecący widok. Mogą to być konstrukcje wolno stojące albo wbudowane w ogrodzenie.

Poznaj też: Miniaturowe krzewy liściaste – doskonałe na skalniaki i do małego ogrodu >>>

Jak urządzić mały ogród - zielone ściany, czyli żywopłoty i pnącza

Jeżeli nasza posesja jest niewielka i otoczona podobnie małymi zabudowanymi działkami, szybko odczujemy potrzebę oddzielenia swojej przestrzeni od mniej lub bardziej sympatycznych sąsiadów i osłonięcia się przed wzrokiem przechodniów. Sposobów jest wiele. Możemy postawić wysoki mur lub szczelny parkan, jednak mały ogród może wydawać się wtedy jeszcze mniejszy. Warto więc obsadzić go pnączami, które przełamią monotonię długiej płaszczyzny, albo potraktować jako dobre tło dla innych roślin (jednolita barwa ładnie podkreśli kształt, barwę i fakturę brył roślinnych). Inne rozwiązania to posadzenie przy ogrodzeniu z siatki formowanego żywopłotu z krzewów liściastych, gęstego szpaleru żywotników odmian kolumnowych albo stworzenie zielonej przesłony z pnączy rozpiętych na siatce ogrodzenia. W ten sposób powstanie zaciszne wnętrze wypełnione kompozycjami naszych ulubionych roślin. Jeżeli chcemy wewnątrz naszego ogrodu wprowadzić podziały lub zasłonić zakątki mniej dekoracyjne a niezbędne, jak choćby miejsce zabaw dzieci czy kompostownik, możemy wykorzystać pergole i trejaże obsadzone pnączami. Jeżeli podział ma być wyraźny, lepszym rozwiązaniem jest posadzenie żywopłotu.

Jakie rośliny najlepiej nadają się do małego ogrodu? >>>

Jak urządzić mały ogród - rośliny i mała architektura w małym ogrodzie

Po stworzeniu ram wnętrza ogrodowego trzeba je wypełnić roślinami. I w tym momencie musimy ostatecznie zdecydować, czy chcemy posadzić tylko kilka efektownych egzemplarzy, stworzyć kwitnący gąszcz czy może kolekcję odmian kilku ulubionych gatunków. Jeżeli chcemy, aby zielony salon stał się optycznym przedłużeniem sąsiadującego z nim wnętrza, zadbajmy o kolorystyczną harmonię. Warto poświęcić trochę czasu na opracowanie odpowiadających nam zestawień barw. W kompozycjach można wykorzystywać nie tylko rośliny kwitnące, ale też te o kolorowych liściach i pędach. Pozwoli to stworzyć ogród atrakcyjny przez cały rok.

Mały ogród wymaga starannego dobrania roślin. Zanim posadzimy drzewo, krzew czy bylinę, dowiedzmy się, jakie rozmiary osiągnie, jak szybko będzie się rozrastać oraz czy łatwo się rozsiewa. Wybierajmy odmiany drzew szczepione na podkładce (czyli pniu innej rośliny), bo niewiele już urosną, sadźmy mało ekspansywne krzewy, bo nie zagłuszą sąsiednich roślin, i strzeżmy się takich gatunków bylin, które w krótkim czasie zarosną całą wolną przestrzeń, wypierając inne, słabsze.

Kolejnym krokiem w wyposażaniu ogrodowego salonu jest wybór elementów małej architektury, takich jak murki oporowe ograniczające skarpy i wyniesione rabaty, pergole lub trejaże, z których możemy tworzyć efektowne przesłony, oraz bardzo cenione w przestrzeni ogrodowej oczka wodne. Na koniec warto dla wykończenia kompozycji ustawić rzeźbę, jakiś efektowny przedmiot, kamień, konar lub szczególnie piękną roślinę.

Jak urządzić mały ogród - woda w małym ogrodzie

Chyba że kogoś usatysfakcjonuje maleńka sadzawka. Na szczęście jest wiele innych urządzeń wodnych, które zajmują niewiele miejsca i do takiego ogrodu nadają się idealnie. Wybierzmy jedno spośród rozmaitych odmian źródełek, kaskad i wodopojów. Ostatecznie możemy też na tarasie umieścić niewielki szczelny pojemnik, na przykład cebrzyk wypełniony wodą, i posadzić w nim kilka roślin wodnych, a nawet zamontować małą fontannę.Uwaga! Jeśli decydujemy się na jakiekolwiek urządzenie wodne, zlokalizujmy je w takim miejscu, w którym będziemy przebywać najczęściej.

Jak urządzić mały ogród - światło w małym ogrodzie

Ważnym elementem zagospodarowania, dzięki któremu ogród staje się atrakcyjny i dostępny również nocą, jest oświetlenie. Ponieważ sercem zielonego salonu jest taras lub oddalony nieco od domu placyk wypoczynkowy, warto zadbać, aby to miejsce było dobrze oświetlone. Najlepiej, jeśli umieścimy przy nim różne źródła światła pozwalające nie tylko rozjaśniać mrok, ale też tworzyć nastrój wieczornego wypoczynku. Interesujący efekt można osiągnąć, tworząc w pewnym oddaleniu od tarasu świetlne aranżacje wydobywające z mroku roślinę, rzeźbę lub fragmenty stawu ogrodowego. Nisko umieszczony reflektor oświetli całą roślinę lub jej wybrany fragment, lampa na słupku – wyższe partie, zaś umieszczona wysoko zmieni klimat ogrodu, podkreślając fakturę liści i kształt koron drzew.

Jak dobrze oświetlić ogród. Poradnik oświetlenia ogrodu >>>

Iluminacja świetlna potrafi zdziałać cuda. Umiejętnie rozplanowane punkty podświetlające wybrane rośliny czy fragmenty ogrodu mogą sprawić, że wyda nam się większy, niż jest w rzeczywistości. Kierujmy się tu zasadą, że mniej znaczy więcej. Możemy podświetlić na przykład element ogrodu znajdujący się blisko domu – i jakiś z jego odległej części. Ważne, aby nie wyeksponować samego płotu czy ścian wyznaczających granicę ogrodu.

Jak urządzić mały ogród

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Pozostałe podkategorie