Rośliny do małego ogrodu. Co warto posadzić w małym ogródku? Jakie kwiaty i krzewy do małego ogrodu?

2023-11-09 12:24

W małym ogrodzie warto każde wolne miejsce przeznaczyć na rośliny. Na posadzenie roślin można wykorzystywać płaszczyzny nie tylko poziome, ale również pionowe. Radzimy, jakie rośliny wybrać do małego ogrodu.

Rośliny do małego ogrodu
Autor: GettyImages Do urządzenia małego ogrodu trzeba się przyłożyć, bo patrzymy na niego z zupełnie innej perspektywy, więc wszystkie jego elementy są ważne. Codziennie też będziemy oglądać z bliska każdą roślinę, jaka w nim urośnie

Spis treści

  1. Drzewa i krzewy do małego ogrodu
  2. Trzy sprawdzone drzewa do małego ogrodu
  3. Jakimi roślinami oddzielić się od sąsiada?
  4. Mały ogród przed domem – inspiracje
  5. Urządzanie małego ogrodu

Mały ogród jest bardziej wymagający niż duży, bo patrzymy na niego z zupełnie innej perspektywy i wszystkie jego elementy są ważne. Codziennie bowiem będziemy oglądać z bliska każdą roślinę, jaka w nim urośnie.

Przy doborze konkretnych roślin do małego ogrodu trzeba kierować się tym, jak duże rozmiary osiągną one w przyszłości. Bierzmy pod uwagę również to, jak daleko rozrosną się ich korzenie i czy nie zrujnują nam rabat, nawierzchni, ogrodzeń i wreszcie fundamentów.

Drzewa i krzewy do małego ogrodu

Trudno wyobrazić sobie ogród – nawet najmniejszy – bez choćby jednego drzewa. Ale wybierając miejsce na jego posadzenie pamiętajmy, że oprócz wysokości drzewa ważna jest też rozpiętość jego korony, która kiedyś zabierze nam cenne światło w domu. Najlepiej wybierzmy jedno spośród wielu drzew o architektonicznych kształtach koron: kolumnowych, kulistych, parasolowatych. Nadadzą wnętrzu ogrodowemu charakter i nie zajmą cennej przestrzeni. Gdy naprawdę brakuje miejsca – posadźmy je w donicy.

Przy wyborze krzewów powinniśmy zwracać uwagę na to, czy nie rozrosną się nadmiernie, zabierając cenne miejsce – na przykład przy wąskim przejściu. Jest również wiele krzewów, które szczepione na pniu świetnie zastąpią drzewa w ogrodzie niewielkich rozmiarów.

Warto wiedzieć

Trzy sprawdzone drzewa do małego ogrodu

  • modrzew forma kulista – szczepiony na pniu ma nietypową dla roślin iglastych kulistą koronę, taka roślina nawet po latach nie będzie wiele większa;
  • morwa biała 'Pendula' – jej pędy szybko rosną, ale ponieważ doskonale znosi cięcie formujące, bez przeszkód można ograniczać rozmiary jej korony;
  • brzoza brodawkowata 'Youngii' – dzięki swym powyginanym konarom stanowi bardzo atrakcyjny element kompozycji ogrodowej.

Jakimi roślinami oddzielić się od sąsiada?

Pnącza są nieocenione w małym ogrodzie. I to nie tylko dlatego, że dość szybko rosną. Przede wszystkim można z nich stworzyć wspaniałe przesłony. Posadzone przy murach, trejażach lub na ogrodzeniach w krótkim czasie stworzą zaciszne altany i zasłonią brzydkie widoki. Ale uwaga – nie powinny być zbyt bujne, zwłaszcza jeśli miałyby się wspinać po delikatnych podporach.

Żywopłoty są nie tylko skuteczną, a jednocześnie zieloną zaporą, którą można umieścić zamiast szczelnego muru na granicy naszej działki. To przede wszystkim świetne tworzywo do kształtowania przestrzeni ogrodu. Umiejętnie rozmieszczone ścianki działowe z żywopłotów sprawią, że mały ogródek, którego granice zostaną ukryte za parawanami zieleni, będzie stwarzał wrażenie znacznie większego, niż jest w rzeczywistości.

Mały ogród przed domem – inspiracje

Urządzanie małego ogrodu

Dobrym sposobem na optyczne powiększenie ogrodu jest zrobienie przedogródka, czyli obsadzenie roślinami terenu znajdującego się poza granicami naszej działki – między ogrodzeniem a drogą. Możemy tam posadzić drzewa i krzewy lub założyć żywopłot.

Warto zaakcentować furtkę – na przykład sadząc po obu jej stronach rośliny wyróżniające się pokrojem czy barwą. Mogą to być dwa drzewa o kulistej lub kolumnowej koronie podświetlone wieczorem. Jednak zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, najpierw upewnijmy się u zarządcy drogi, czy nie planuje on innego zagospodarowania tego terenu.

Przeczytaj także:

Jak urządzić mały ogród
Pozostałe podkategorie