Drzewka i krzewy owocowe do małego ogrodu
Żeby mieć własne owoce nie trzeba być właścicielem sadu. Do małego ogrodu nadają się nieduże drzewka owocowe i krzewy roślin jagodowych. Wystarczy kilka, aby cieszyć się własnym plonem. Podpowiadamy, jakie drzewka owocowe i krzewy owocowe wybrać do małego ogrodu.
Drzewka i krzewy owocowe poza tym, że dostarczają smacznego surowca, mogą być istotnym elementem kompozycji małego ogrodu. Można je posadzić razem w wydzielonej „sadowniczej” części działki albo rozproszyć po ogrodzie i umieścić w sąsiedztwie roślin ozdobnych.
Na rabatach interesująco wyglądają szczepione na pniu porzeczki, agresty i aronie, które przypominają miniaturowe drzewka o kulistej koronie.
Miejsce przy tarasie będzie dobre dla winorośli. Wystarczą trzy-cztery lata, żeby powstało zielone zadaszenie. Z kolei posadzone rzędem porzeczki, maliny lub jeżyny mogą zastąpić tradycyjny żywopłot.
Spis treści
- Jakie krzewy owocowe do małego ogrodu
- Jakie drzewka owocowe do małego ogrodu
- Drzewka owocowe na balkon i taras
- Drzewka i krzewy owocowe – jak sadzić i pielęgnować
Jakie krzewy owocowe do małego ogrodu
Krzewy roślin jagodowych zajmują niewiele miejsca, więc idealnie nadają się do małego ogrodu. Ich soczyste owoce najlepiej smakują wprost z gałęzi, a plon z kilku roślin z reguły jest na tyle duży, że wystarczy nie tylko na bieżące potrzeby, ale także na mrożonki i przetwory.
Nikogo nie trzeba przekonywać do porzeczek, agrestu czy malin, ale warto także posadzić trudniej dostępne w handlu jeżyny i jagody kamczackie. Te ostatnie poza tym, że dojrzewają w maju, czyli znacznie wcześniej niż pierwsze polowe truskawki, wytrzymują mrozy do -45oC, więc można je uprawiać w najzimniejszych rejonach kraju.
Interesującym uzupełnieniem jagodnika są żółte i czarne maliny. Rodzą bardzo smaczne owoce, które u odmian o czarnym zabarwieniu zawierają dodatkowo dużo antocyjanów (pięć razy więcej niż w malinach czerwonych) i mają bardzo wysoki potencjał antyoksydacyjny.
Ze względu na wyjątkowo smaczne i zdrowe owoce sadzi się także borówki amerykańskie. Trzeba jedynie pamiętać o tym, żeby przygotować dla nich miejsce z kwaśną glebą. Może to być gotowe podłoże do borówek lub roślin wrzosowatych.
Odmiany borówki amerykańskiej polecane do uprawy w ogrodzie >>>
Razem z nimi dobrze się będzie czuła żurawina wielkoowocowa, która też lubi kwaśną ziemię i ma tę zaletę, że łatwo się rozrasta i tworzy efektowny, soczyście zielony kobierzec.
Jakie drzewka owocowe do małego ogrodu
W małych ogrodach lepiej się sprawdzą odmiany niskopienne szczepione na tak zwanych podkładkach skarlających. Często nie przekraczają 2 m wysokości, poza tym szybciej zaczynają owocować niż odmiany wysokie. W sprzedaży poza małymi sadzonkami są drzewka owocowe już wstępnie uformowane, które zaowocują w drugim roku po posadzeniu. Bardzo interesująco wyglądają rośliny ukształtowane tak, że ich korony są płaskie (najczęściej są to jabłonie i grusze). W małym ogrodzie można je posadzić przy ścianie lub stworzyć szpalery.
Odrębną grupę tworzą drzewa kolumnowe. Mają wyraźny pień i bardzo krótkie pędy boczne, dzięki czemu ich korony nie przekraczają 60-80 cm średnicy. Można je uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale również w donicach na tarasie i balkonie. Odmiany kolumnowe są nieco bardziej wrażliwe na mróz od „zwykłych”, dlatego młode drzewka owocowe warto przed zimą zabezpieczyć chochołem.
Drzewka owocowe na balkon i taras
Specjalnie do uprawy w donicach na balkonach i tarasach przeznaczone są owocowe drzewka miniaturowe. Dorastają do 1,5 m wysokości i tworzą małe, kształtne korony. Są bardzo dekoracyjne w czasie kwitnienia i owocowania. Niekiedy na jednej podkładce szczepione są dwie odmiany różniące się barwą owoców.
Po sezonie należy je zabezpieczyć przed mrozem. Rośliny w donicach można przenieść do zimnego pomieszczenia, a jeżeli będą zimowały na dworze – okręcić pojemniki słomianymi matami lub zabezpieczyć je styropianem, korony zaś osłonić jutą albo słomą.
Mini drzewka owocowe na balkon i taras – jakie drzewa owocowe można uprawiać w pojemnikach >>>
Drzewka i krzewy owocowe – jak sadzić i pielęgnować
Niektóre drzewka i krzewy owocowe lepiej plonują, jeśli są zapylone pyłkiem innej rośliny. Dlatego warto posadzić kilka różnych odmian lub wybrać samopylne (informacji o tym, czy roślina jest samopylna, czy potrzebuje zapylaczy, należy poszukać na etykiecie).
Przeczytaj też: Samopylne i obcopylne drzewa owocowe: które drzewa wymagają zapylacza, a które zapylają się same >>>
- Miejsce dla drzewek i krzewów owocowych powinno być słoneczne, a ziemia przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy – wilgotna, ale nie podmokła.
- Drzewek i krzewów owocowych lepiej nie sadzić w zagłębieniach terenu, ponieważ tworzą się tam zastoiska mrozowe. Wcześniej do gleby ogrodowej warto dodać kompost lub obornik. Także w kolejnych latach wiosną należy rośliny zasilać tymi nawozami. Jedynie do nawożenia borówki amerykańskiej, która musi rosnąć w kwaśnym podłożu, lepiej używać specjalistycznych nawozów, ponieważ regulują kwasowość gleby.
- Młode rośliny trzeba regularnie podlewać, starsze, dobrze ukorzenione podlewa się tylko w czasie przedłużającej się suszy (stale wilgotną glebę lubią aktinidia, borówki i żurawiny).
- Ważnym zabiegiem jest przycinanie pędów. Usuwa się gałęzie stare, chore, uszkodzone i te, które rosną zbyt gęsto.
- We własnym ogrodzie lepiej nie stosować chemii. Można na bieżąco przeglądać rośliny, czy nie ma na nich oznak chorób lub śladów żerowania szkodników, i w razie konieczności usuwać porażone części. W sprzedaży są także ekologiczne preparaty ochrony roślin, jednak nie są one tak skuteczne jak środki syntetyczne. Działają, jeśli stosuje się je regularnie, od razu, kiedy pojawią się pierwsze objawy infekcji.
Nawożenie drzew i krzewów owocowych jesienią >>>
Opryski drzew owocowych w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców - kiedy i czym opryskiwać? >>>
Jak i kiedy przycinać drzewa i krzewy owocowe >>>