Jak uprawiać winorośl w ogrodzie. Winogrona - uprawa i pielęgnacja

Chcesz mieć winorośl w ogrodzie? Przygotowaliśmu poradnik, jak uprawiać winorośl. Winogrona z własnego ogrodu są smaczne i zdrowe. Wiele osób zastanawia się, czy w Polsce jest możliwa uprawa winorośli, a jeśli tak, to czy jej pielęgnacja nie jest zbyt kłopotliwa dla przeciętnego właściciela ogrodu. Podpowiadamy, jak uprawiać winorośl w ogrodzie.

Winorośl uprawa: jakich zasad trzeba przestrzegać, by mieć zadbaną i owocującą winorośl w ogrodzie. Przygotowaliśmy krótki poradnik dla amatorów, którzy chcą uprawiać winorośl w ogrodzie.

Winorośl uprawa: nawożenie

Co roku jesienią warto rozłożyć blisko 3-centymetrową warstwę kompostu. Można też trzy razy, począwszy od wczesnej wiosny, a skończywszy w czerwcu, zasilić rośliny wieloskładnikowym nawozem mineralnym (na przykład przeznaczonym specjalnie dla winogron). Nawozy mineralne trzeba stosować z umiarem, ściśle przestrzegając dawek zalecanych na opakowaniu. Przenawożone rośliny gorzej zimują i częściej chorują (niekorzystnie wpływa na nie zwłaszcza nadmiar azotu).

Winorośl uprawa: podlewanie

Czy trzeba podlewać winorośl w ogrodzie? Winorośl tworzy rozległy system korzeniowy i jest odporna na brak wody. Jedynie na glebach piaszczystych w czasie przedłużającej się suszy należy podlewać winorośl. Szczególnie, jeśli zostały one niedawno posadzone lub jeżeli susza przypada na okres tworzenia się owoców. Winorośl posadzoną wzdłuż ścian budynków trzeba nawadniać częściej, bo ziemia w takich miejscach znacznie szybciej przesycha.

Winorośl uprawa: ściółkowanie

Winorośl wymaga ściółkowania. Glebę wokół roślin warto wyłożyć ściółką (na przykład z przekompostowanej kory), która zapobiegnie wzrostowi chwastów i nadmiernemu parowaniu wody z gleby. Zabezpieczy też korzenie przed wahaniami temperatury.

Winorośl uprawa: cięcie

Winorośl odmiany altanowe tnie się umiarkowanie, usuwając nadmiar zagęszczających się pędów. Grube ramiona rozpięte na pergoli, altanie czy murze spełniają te same funkcje co pień i nie wymagają cięcia. Winorośl odmiany deserowe powinny być cięte corocznie, bo tylko wtedy dobrze owocują. Największe plony dojrzewają na tegorocznych pędach, które wyrosły z pędu ubiegłorocznego. Dlatego należy tak prowadzić krzew, by po jesiennym cięciu winorośli zostały dwa-trzy pędy jednoroczne z pąkami kwiatowymi.

Winorośl uprawa: przygotowanie do zimy

W listopadzie przed nastaniem mrozu wrażliwe rośliny trzeba przysypać 30-centymetrowym kopczykiem ziemi, który zabezpieczy korzenie i podstawę rośliny. Pędy, które będą owocowały w następnym roku, należy przygiąć do ziemi i obsypać. Można też okręcić je włókniną albo chochołem.

Winogrona w ogrodzie: pielegnacja winorosli
Autor: photos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
kwiatek
|

Jesienią przycięłam winorośl bardzo krótko na trzy oczka . bardzo bujnie rozrosł się a w tej chwili owoców ma 6 gron a łodygi mają kilkanaście metrów.W lecie obrywałam liście i obcinałam łodygi nic nie pomogło zrobił się gąszcz. Jestem bezradna

Aleksander
|

Zdarzyło mi się przewapnować ziemię pod winogronem.W takim przypadku bardzo dobrze działa rozsypanie pod krzewem kilku garści rdzy lub drobnych opiłków /wiórków/ żelaznych. Rdza działa szybciej tzn. już po około jednym miesiącu. Rdza działa świetnie wszędzie tam ,gdzie chcemy przeciwdziałać chlorozie oraz w przypadku roślin kwasolubnych - ale z umiarem!

henio
|

Czy należy przycinać pędy winorośli przed owocowaniem tj.koniec czerwca a początkiem lipca?

Henryk
|

bardzo ciekawe tematy na uprawe winogron,bardzo duze dzieki za wiadomsci wykorzystam je do ogrodowej plantacji.
Dzieki !! duzer Dzieki!!

jan
|

co jest przyczyną że po kwitnięciu niema owoców

hala
|

dlaczego liście mojej winorośli wyglądają ja zwiędłw a niektóre zwijają się w rulonik

Anonymous
|

problemy z winoroślą. Odkąd posadziłam je przy ścianie budynku, dobrze rosną. Ale po tym artykule wiem, jak z nimi postępować.Zwłaszcza chodzi o nawożenie i cięcie. Dzięki piękne.

ala
|

czy winorosl,ktora wyrosla z pestki bedzie owocowac