Chloroza – fizjologiczna choroba roślin. Jak rozpoznać i zwalczać chlorozę

2014-06-02 17:45
chloroza
Autor: www.thinkstockphotos.com Objawy chlorozy na liściu truskawki

Chloroza to nieinfekcyjna choroba fizjologiczna występująca na roślinach przy niedoborze substancji pokarmowych. Objawem chlorozy są zwykle żółte przebarwiania na młodych liściach i krawędziach blaszek liściowych. Jakie są główne przyczyny występowania chlorozy? Jak zwalczać chlorozę? Chloroza – objawy i zwalczanie.

Chloroza dotyka głównie roślin, które cierpią na niedobór żelaza. Problem pojawia się na glebach silnie zasadowych (z dużą zawartością wapnia). Rośliny nie mogą pobierać wtedy z podłoża żelaza (i niektórych innych składników), nawet mimo intensywnego nawożenia. To prowadzi to rozpadu chlorofilu.

Objawy chlorozy

Chloroza jest widoczna głównie na młodych liściach, które częściowo (np. między nerwami) lub całkowicie żółkną. Starsze liście mogą tracić zieloną barwę na obrzeżach, a czasem wyglądają jakby uległy poparzeniu. Choroba hamuje wzrost i kwitnienie roślin. Najbardziej narażone są na nią rośliny kwasolubne, takie jak różaneczniki, glicynie, borówki czy hortensje. Zdarza się również, że chloroza atakuje także rośliny preferujące gleby obojętne oraz zasadowe.

Zwalczanie chlorozy

Chloroza związana jest z kwasowością podłoża i przy wysokim pH może stać się poważnym problemem dla roślin kwasolubnych. Dlatego walka z nią polega głównie na działaniach profilaktycznych. Przede wszystkim trzeba pamiętać, by sadzić wymienione wyżej gatunki w podłożu kwaśnym, (np. torfowym) i regularnie sprawdzać jego pH. Rośliny kwasolubne powinny być dokarmiane specjalistycznymi nawozami. Należy unikać nawożenia kompostem, obornikiem oraz standardowymi nawozami mineralnymi. Jako ściółki warto używać takich materiałów jak trociny, kora iglaków oraz igliwie. Do podlewania zaleca się wykorzystywać deszczówkę. W przypadku wystąpienia chlorozy glebę należy zakwasić, np. dodając do niej torf, trociny lub rozprowadzając siarkę pylistą (ostatni sposób działa jednakże dość wolno).

chloroza
Autor: www.thinkstockphotos.com Objawy chlorozy na liściu truskawki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE