Jak przygotować ziemię w ogrodzie na następny sezon? Te zabiegi trzeba wykonać jesienią
Jesienią należy odpowiednio zadbać o ziemię w ogrodzie. Po zakończeniu sezonu, szczególnie przy intensywnej uprawie warzyw, glebę w ogrodzie zaleca się spulchnić i użyźnić. Zapobiegnie to efektowi „zmęczenia gleby” i tym samym jej wyjałowienia. Jak przygotować ziemię w ogrodzie na zimę? Jakie zabiegi należy wykonać przed zimą?
Autor: GettyImages
Jesienią przekopuje się ziemię w ogrodzie pozostawiając ją w tzw. ostrej skibie
Spis treści
- Ziemia w ogrodzie - jakie zabiegi należy wykonać przed zimą?
- Nawożenie organiczne przed zimą użyźni ziemię
- Przedzimowa orka gleby w ogrodzie
- Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą: wapnowanie
Ziemia w ogrodzie - jakie zabiegi należy wykonać przed zimą?
Jesienią, gdy rośliny kończą wegetację, w ogrodzie pojawiają się puste miejsca po warzywach czy roślinach jednorocznych, powoli zarastające chwastami. Jeszcze przed nadejściem zimy wiele niepożądanych gatunków chwastów zdąży wykształcić nasiona, które rozsieją się w ogrodzie i w przyszłym roku staną się dla nas problemem. Dlatego po zbiorach warzyw lub usunięciu przekwitłych jednorocznych roślin ozdobnych, dane stanowisko powinno się oczyścić i odpowiednio przygotować. Jesień jest także dobrym terminem na poprawę jakości gleby. Przed zimą należy ziemię w ogrodzie przekopać i zasilić właściwymi nawozami. Jak to zrobić prawidłowo?
Nawożenie organiczne przed zimą użyźni ziemię
Oczyszczone z pozostałości roślin podłoże warto wzbogacić nawozami organicznymi. Szczególnie przydatny jest obornik, kompost oraz nawozy zielone. Każdorazowo nawóz powinno się przekopać i wymieszać z ziemią. To dobry dodatek służący do użyźniania gleb lekkich (piaszczystych) i rozluźniania gleb ciężkich (gliniastych).
Gleby piaszczyste można wzbogacić nie tylko nawozami organicznymi, ale także torfem i gliną. Stanowisko powinno być dokładnie przekopane.
Przedzimowa orka gleby w ogrodzie
Ziębla – to orka przedzimowa. Najczęściej wykonuje się ją pod wiosenną uprawę warzyw, zbóż i roślin motylkowych. Zabieg pozwala odchwaścić teren oraz spulchnić i napowietrzyć glebę. Niestety może przy okazji zniszczyć naturalną ochronną warstwę podłoża. Zięblę najlepiej stosować, jeśli dane stanowisko zostało nawożone organicznie. Orkę płytką przeprowadza się na głębokości 10–15 cm (głęboką na 25–30 cm).
Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą: wapnowanie
Wapnowanie ziemi zaleca się przeprowadzić w przypadku, gdy podłoże jest zbyt kwaśne. Zabieg wapnowania wpływa nie tylko na zmianę pH, ale także poprawia strukturę i jakość gleby. Dobrym terminem do przeprowadzania wapnowania jest jesień. Dawki CaO zależą od odczynu (można to sprawdzić specjalnymi miernikami) i rodzaju gleby. Na 10m2 potrzeba od 1–8 kg Cao. Jeśli dany nawóz ma zawartość 50%, dawkę należy dwukrotnie pomnożyć. Większość gatunków najlepiej rośnie przy pH wynoszącym 6,0–7,0.
Przeczytaj też:
Autor: GettyImages
Jesienią przekopuje się ziemię w ogrodzie pozostawiając ją w tzw. ostrej skibie