Jesienne porządki w ogrodzie. Jakie prace trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą

2018-10-05 15:49
Jesienne porządki w ogrodzie
Autor: GettyImages Aby ogród przetrwał zimę, trzeba jesienią go uporządkować i zadbać o dobrą ochronę roślin

Jesienne porządki w ogrodzie zajmują sporo czasu, ale są konieczne. Przed nastaniem mrozów trzeba bowiem dobrze przygotować ogród do zimy. Jak uporządkować ogród jesienią? Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie przed zimą?

Jesienne porządki w ogrodzie to zadanie czekające przed każdym właścicielem ogrodu. Aby ogród przetrwał zimę, trzeba go uporządkować i zadbać o dobrą ochronę roślin. Przed zakończeniem sezonu obowiązkowo należy usunąć opadłe, suche liście, przyciąć gałęzie drzew i podlać obficie lubiące wilgoć rośliny. Konieczne jest także okrycie przed mrozem wrażliwych krzewów i bylin oraz skoszenie trawnika. Podpowiadamy jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie przed zimą.

Spis treści

  1. Jesienne porządki na trawniku
  2. Jesienne porządki na rabatach
  3. Jesienne porządki w ogrodzie: przycinanie drzew i krzewów
  4. Zabezpieczanie roślin przed mrozem
  5. Jesienne porządki w oczku wodnym

Jesienne porządki na trawniku

Jesienią trawę kosimy rzadziej i wyżej niż w poprzednich miesiącach. Ostatnie koszenie wykonujemy na przełomie października i listopada. Warto przeprowadzić aerację trawnika, bowiem po sezonie murawa wymaga rozluźnienia. Zabieg ten wykonujemy aeratorem. Porządkując ogród przed zimą trzeba dokładnie oczyścić trawnik z opadłych liści, gałązek i warstwy obumarłych części roślin oraz mchów. Liście z trawnika można usuwać za pomocą grabi, ale pracę tę ułatwi odkurzacz ogrodowy z funkcją dmuchawy. Używając tego urządzenia liście można usunąć na dwa sposoby – zgarniając je w jedno miejsce za pomocą dmuchawy bądź zebrać odkurzaczem do dołączonego specjalnego worka. Niektóre odkurzacze do liści mają dodatkową funkcję rozdrabniania liści, dzięki czemu można je później wykorzystać do kompostu.

Trawnik jesienią kosi się rzadziej niż podczas sezonu – w październiku dwa koszenia w zupełności wystarczą, ponieważ trawa nie rośnie już tak intensywnie. Po raz ostatni murawę kosi się drugiej połowie października, nieco wyżej niż w sezonie (za krótko przycięta trawa zimą będzie narażona na przemarznięcie). Optymalna wysokość ostatniego koszenia to około 4 cm.

Jesienne porządki na rabatach

  • Jesienne porządki na rabatach z roślinami jednorocznymi. Z rabaty usuwamy resztki uprawianych roślin jednorocznych oraz wszystkie chwasty. Następnie nawozimy kompostem albo obornikiem – jeśli nie mamy żadnego z nich, możemy zasilić rabatę nawozami sztucznymi (mieszanką wieloskładnikową albo nawozami potasowymi i fosforowymi). Przed zimą rabaty należy dokładnie przekopać pozostawiając ziemię w tzw. ostrej skibie.
  • Jesienne porządki na rabatach z roślinami wieloletnimi. Przycinamy i usuwamy uschnięte części nadziemne bylin – pozostawmy jednak to, co może stanowić ozdobę ogrodu także zimą, np. zaschnięte kwiatostany czy owocostany. Usunąć i spalić trzeba wszystkie części roślin z objawami chorób. Z rabaty należy wygrabić dokładnie wszystkie opadłe liście.

Porządkując przed zimą ogród pamiętajmy o obfitym podlaniu przed pierwszymi przymrozkami rosnących w gruncie roślin dwuletnich oraz zimozielonych krzewów (liściastych i iglastych). Dzięki temu rośliny będą miały zapewnioną wystarczającą wilgotność podłoża i będą mogły pobierać zimą wodę z gleby, gdy nie będzie ona zamarznięta.

>>Przeczytaj też: Jesienna pielęgnacja rabat bylinowych – co trzeba zrobić przed zimą na rabatach bylinowych

10 najważniejszych jesiennych prac
10 najważniejszych jesiennych prac

Autor: Getty Images

1. Usuń suche liście z trawnika

2. Skoś trawnik

3. Delikatne rośliny okryj włókniną

4. Obficie podlej rośliny przed nadejściem pierwszych przymrozków

5. Rozłożyste krzewy obwiąż sznurkiem, by nie połamał ich śnieg

6. Przytnij suche i spróchniałe gałęzie

7. Korzenie przykryj korą lub gałęziami

8. Schowaj meble ogrodowe

9. Zabezpiecz altanę ogrodową malując jej drewniane części lakierobejcą

10. Oczyść i schowaj narzędzia ogrodowe

Jesienne porządki w ogrodzie: przycinanie drzew i krzewów

Jesienne przycięcie drzew i krzewów – jeśli jest konieczne – najlepiej wykonać wczesną jesienią, gdy na drzewach i krzewach są jeszcze liście – w ten sposób uniknie się wycięcia zdrowych gałęzi. Do cięcia cienkich gałęzi wystarczy sekator, grubsze lepiej wycinać piłą ogrodową. Ścięte pędy i gałęzie najlepiej rozdrobić przy użyciu rozdrabniacza do gałęzi. Rozdrobnione gałęzie można składować na kompoście.

Zabezpieczanie roślin przed mrozem

Przed nadejściem zimy trzeba odpowiednio zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Nie trzeba osłaniać roślin zbyt wcześnie – powinny najpierw przyzwyczaić się do niższej temperatury. Okryć najlepiej zaraz po pierwszych przymrozkach. Do okrycia można użyć m.in. specjalnej włókniny.

>>Przeczytaj też: Czym okryć rośliny na zimę? Zimowe osłony roślin

Przekwitnięte rośliny sezonowe uprawiane w donicach, skrzynkach czy misach usuwamy z pojemników, a ziemię rozrzucamy na rabaty w ogrodzie. Pojemniki myjemy, suszymy i przenosimy do pomieszczenia, w którym będą przez zimę przechowywane.

Jesienne porządki w oczku wodnym

Konieczne są też jesienne porządki w oczku wodnym. Przenosimy do odpowiednich pomieszczeń te rośliny wodne, które nie przezimują na zewnątrz. Nad taflą wody rozpinamy siatkę, aby liście zatrzymywały się na niej i nie wpadały do wody – łatwo będzie je z siatki potem zebrać.

>>Przeczytaj też: Oczko wodne przed zimą: czyszczenie, jak zadbać o rośliny i ryby

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście
jesienne-porzadki-w-ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com Jesienią trzeba zgrabić z trawnika liście, które opadły z drzew i krzewów
Jesienne prace w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE