Jesienne porządki w ogrodzie: niezbędne kroki do przygotowania ogrodu na zimę
Jesienne porządki w ogrodzie zajmują sporo czasu, ale są konieczne. Przed nastaniem mrozów trzeba bowiem dobrze przygotować ogród do zimy. Jak uporządkować ogród jesienią? Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie przed zimą?
Autor: GettyImages
Aby ogród w dobrej kondycji przetrwał zimę, trzeba jesienią go uporządkować i zadbać o zabezpieczenie roślin przed mrozem
Spis treści
- Co zrobić z ogrodzie na jesień?
- Jesienne porządki na trawniku
- Jesienne porządki na rabatach
- Jesienne przycinanie drzew i krzewów
- Zabezpieczanie roślin przed mrozem
- Jesienne porządki w oczku wodnym
- 10 najważniejszych jesiennych prac porządkowych w ogrodzie
Co zrobić z ogrodzie na jesień?
Jesienne porządki w ogrodzie to zadanie czekające przed każdym właścicielem ogrodu. Aby ogród przetrwał zimę, trzeba go uporządkować i zadbać o dobrą ochronę roślin. Przed zakończeniem sezonu obowiązkowo należy usunąć opadłe, suche liście, przyciąć gałęzie drzew i podlać obficie lubiące wilgoć rośliny. Konieczne jest także okrycie przed mrozem wrażliwych krzewów i bylin oraz skoszenie trawnika. Podpowiadamy jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie przed zimą.
Jesienne porządki na trawniku
Jesienią trawę kosimy rzadziej i wyżej niż w poprzednich miesiącach. Ostatnie koszenie wykonujemy na przełomie października i listopada. Warto przeprowadzić aerację trawnika, bowiem po sezonie murawa wymaga rozluźnienia. Zabieg ten wykonujemy aeratorem. Porządkując ogród przed zimą trzeba dokładnie oczyścić trawnik z opadłych liści, gałązek i warstwy obumarłych części roślin oraz mchów. Liście z trawnika można usuwać za pomocą grabi, ale pracę tę ułatwi odkurzacz ogrodowy z funkcją dmuchawy. Używając tego urządzenia liście można usunąć na dwa sposoby – zgarniając je w jedno miejsce za pomocą dmuchawy bądź zebrać odkurzaczem do dołączonego specjalnego worka. Niektóre odkurzacze do liści mają dodatkową funkcję rozdrabniania liści, dzięki czemu można je później wykorzystać do kompostu.
Trawnik jesienią kosi się rzadziej niż podczas sezonu – w październiku dwa koszenia w zupełności wystarczą, ponieważ trawa nie rośnie już tak intensywnie. Po raz ostatni murawę kosi się drugiej połowie października, nieco wyżej niż w sezonie (za krótko przycięta trawa zimą będzie narażona na przemarznięcie). Optymalna wysokość ostatniego koszenia to około 4 cm.
Przeczytaj też: Kiedy ostatnie koszenie trawy przed zimą? Jak wykonać koszenie trawy przed przymrozkiem?
Autor: GettyImages
Aby ogród w dobrej kondycji przetrwał zimę, trzeba jesienią go uporządkować i zadbać o zabezpieczenie roślin przed mrozem
Jesienne porządki na rabatach
- Jesienne porządki na rabatach z roślinami jednorocznymi. Z rabaty usuwamy resztki uprawianych roślin jednorocznych oraz wszystkie chwasty. Następnie nawozimy kompostem albo obornikiem – jeśli nie mamy żadnego z nich, możemy zasilić rabatę nawozami sztucznymi (mieszanką wieloskładnikową albo nawozami potasowymi i fosforowymi). Przed zimą rabaty należy dokładnie przekopać pozostawiając ziemię w tzw. ostrej skibie.
- Jesienne porządki na rabatach z roślinami wieloletnimi. Przycinamy i usuwamy uschnięte części nadziemne bylin – pozostawmy jednak to, co może stanowić ozdobę ogrodu także zimą, np. zaschnięte kwiatostany czy owocostany. Usunąć i spalić trzeba wszystkie części roślin z objawami chorób. Z rabaty należy wygrabić dokładnie wszystkie opadłe liście.
Porządkując przed zimą ogród pamiętajmy o obfitym podlaniu przed pierwszymi przymrozkami rosnących w gruncie roślin dwuletnich oraz zimozielonych krzewów (liściastych i iglastych). Dzięki temu rośliny będą miały zapewnioną wystarczającą wilgotność podłoża i będą mogły pobierać zimą wodę z gleby, gdy nie będzie ona zamarznięta.
Jesienne przycinanie drzew i krzewów
Jesienne przycięcie drzew i krzewów – jeśli jest konieczne – najlepiej wykonać wczesną jesienią, gdy na drzewach i krzewach są jeszcze liście – w ten sposób uniknie się wycięcia zdrowych gałęzi. Do cięcia cienkich gałęzi wystarczy sekator, grubsze lepiej wycinać piłą ogrodową. Ścięte pędy i gałęzie najlepiej rozdrobić przy użyciu rozdrabniacza do gałęzi. Rozdrobnione gałęzie można składować na kompoście.
Zabezpieczanie roślin przed mrozem
Przed nadejściem zimy trzeba odpowiednio zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Nie trzeba osłaniać roślin zbyt wcześnie – powinny najpierw przyzwyczaić się do niższej temperatury. Okryć najlepiej zaraz po pierwszych przymrozkach. Do okrycia można użyć m.in. specjalnej włókniny.
Przekwitnięte rośliny sezonowe uprawiane w donicach, skrzynkach czy misach usuwamy z pojemników, a ziemię rozrzucamy na rabaty w ogrodzie. Pojemniki myjemy, suszymy i przenosimy do pomieszczenia, w którym będą przez zimę przechowywane.
Jesienne porządki w oczku wodnym
Konieczne są też jesienne porządki w oczku wodnym. Przenosimy do odpowiednich pomieszczeń te rośliny wodne, które nie przezimują na zewnątrz. Nad taflą wody rozpinamy siatkę, aby liście zatrzymywały się na niej i nie wpadały do wody – łatwo będzie je z siatki potem zebrać.
10 najważniejszych jesiennych prac porządkowych w ogrodzie
1. Usuń suche liście z trawnika
2. Skoś trawnik
3. Delikatne rośliny okryj włókniną
4. Obficie podlej rośliny przed nadejściem pierwszych przymrozków
5. Rozłożyste krzewy obwiąż sznurkiem, by nie połamał ich śnieg
6. Przytnij suche i spróchniałe gałęzie
7. Korzenie przykryj korą lub gałęziami
8. Schowaj meble ogrodowe
9. Zabezpiecz altanę ogrodową malując jej drewniane części lakierobejcą
10. Oczyść i schowaj narzędzia ogrodowe