Wapnowanie gleby: kiedy i jak prawidłowo wapnować glebę

2019-09-09 8:41 Michał Mazik
Wapnowanie gleby
Autor: GettyImages Zabieg wapnowania gleby najczęściej przeprowadza się późnym latem i jesienią

Wapnowanie jest jednym z ważniejszych zabiegów poprawiających jakość gleby w ogrodzie. Podpowiadamy jak prawidłowo wapnować glebę w ogrodzie. Poprawa jakości gleby: wapnowanie.

Wapnowanie gleby najczęściej wykonuje się, aby zmienić odczyn gleby z kwaśnego na lekko kwaśny (preferowany przez większość roślin) bądź zbliżony do obojętnego. Pośrednim celem wapnowania gleby jest natomiast poprawa struktury gleby i jakości próchnicy.Dostarczenie związków wapnia do gleby powoduje nie tylko zmianę jej odczynu, ale także poprawia jakość próchnicy. Wapnowanie gleby trzeba wykonywać w sposób prawidłowy.

>>Przeczytaj też: Ziemia w ogrodzie. Jaka powinna być dobra ziemia w ogrodzie

Kiedy przeprowadzać zabieg wapnowania gleby

Zabieg wapnowania gleby najczęściej przeprowadza się późnym latem i jesienią. Nie można przy tym zapominać, że bezpośrednio po wapnowaniu nie powinno się sadzić roślin. Nawozy wapniowe wymagają dokładnego wymieszania z glebą. Inne nawozy można zastosować dopiero po 2–3 tygodniach.

Wapnowanie gleby: jakie nawozy stosować, dawki

Dokładna dawka nawozu zależy głównie od pH podłoża i typu gleby. Oblicza się ją sprawdzając procent tlenku wapnia (CaO) w poszczególnych nawozach. Na glebach ciężkich stosuje się większą ilość nawozu niż na glebach lekkich.

Orientacyjne dawki nawozów (CaO w kg/10 m2):

Dla gleb lekkich:

 • pH do 5,0: 3,5
 • pH 5,1–6,0: 2,5
 • pH 6,1–6,7: 1,5
 • pH 6,8–7,4: 1,0

Dla gleb ciężkich:

 • pH do 5,0: 6,0
 • pH: 5,1–6,0: 3,0
 • pH 6,1–6,7: 2,0

Przykładowo: jeśli dany nawóz wapniowy zawiera 50 proc. CaO, to dawkę należy pomnożyć przez dwa. W takim wypadku dla gleb o pH w zakresie 5,1-6,0 (na podłożu lekkim) należy zastosować 5 kg nawozu na 10 m2.

>>Przeczytaj też: Jesień w ogrodzie: jesienne zabiegi poprawiające jakość gleby

Ważne zasady przy wapnowaniu gleby

 • na glebach lekkich i torfowych nie stosuje się nawozów w formie tlenkowej (mogą niszczyć strukturę), lepiej użyć wolno działającej kredy nawozowej lub wapniaka mielonego;
 • nawozy tlenkowe stosuje się na gleby ciężkie;
 • prace powinno się przeprowadzać w czasie suchej, bezwietrznej pogody;
 • nawozu nie wolno stosować na mokrą glebę;
 • nawozy wapniowe trzeba wymieszać z glebą zaraz po rozsypaniu (przekopujemy ziemię na głębokość szpadla).

>>Przeczytaj też: Nawozy mineralne: które nawozy, kiedy i jak stosować?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
A.Lisiecki
|

Cześć wszystkim. Mam pytanie dotyczące wapna flormex. Zastosowałem je pierwszy raz w tym sezonie i ciągle się zastanawiam czy to dobry wybór. Pytałem znajomych i trochę czytałem na jego temat. Właściwie dopiero niedawno odziedziczyłem pole po moim teściu, więc sporo mam wątpliwości. Jeśli ktoś stosował to chętnie poznam więcej opinii. Pozdrawiam!

stokrotka_polna
|

Chyba mogę pomóc :) Niedawno moi rodzice wapniowali pole i razem z nimi wybierałam nawóz. Właśnie też natknęłam się na ten Flormex. Rodzice nie byli przekonani (boją się nowości jak to rodzice ;)), ale przekonała ich cena i dobry skład. Teraz wiem że są bardzo zadowoleni. Zobaczymy po czasie jakie będą efekty, ale póki co zapowiada się świetny nawóz. Chyba im go trochę podbiorę i podsypię w swoim ogródku :) Mam nadzieję, że trochę pomogłam przy wyborze, pozdrawiam!

pierwiosnek86
|

Witam! Jestem początkująca jeśli chodzi o uprawę na skalę handlową. Posiadam pole, nie za duże ok. 2ha. Chciałabym przeprowadzić wapnowanie pola, bo podobno teraz najlepsza jest na to pora. Szukam opinii o takich raczej porządnych nawozach, bo to za przeproszeniem "g*****o" co sprzedają w supermarketach nie pomogło w ogrodzie, a co dopiero na polu. Znalazłam kilku producentów nawozów wapniowych - interesuje mnie Flormex (jest łatwo dostępny i cena jest baaaardzo atrakcyjna). Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć w temacie tych nawozów? Byłoby super :-)