Obornik to wartościowy nawóz naturalny! Kiedy i jak stosować obornik w ogrodzie?

2024-10-03 13:49

Obornik jest jednym z najbardziej wartościowych nawozów naturalnych i stosuje się go do nawożenia wielu roślin. Jakie są rodzaje obornika i jak stosować obornik w ogrodzie jako nawóz?

Obornik
Autor: GettyImages Obornik jest jednym z najbardziej wartościowych nawozów naturalnych

Spis treści

  1. Obornik - nawóz naturalny
  2. Co zawiera obornik?
  3. Rodzaje obornika ze względu na pochodzenie
  4. Stosowanie obornika w ogrodzie
  5. Obornik granulowany - w jakich dawkach stosować?
  6. Czym się różni obornik od gnojówki?

Obornik - nawóz naturalny

Obornik charakteryzuje się bogatym składem chemicznym, zawiera m.in. związki niekiedy niedostępne w nawozach mineralnych. Zaletą obornika jest także to, że wolno się rozkłada i nie powoduje zasolenia gleby. Naturalny obornik jest coraz chętniej stosowany w małych przydomowych ogrodach czy na działkach. To nawóz tani, bogaty w wiele składników potrzebnych roślinom i w pełni ekologiczny.

Co zawiera obornik?

Obornik zawiera wszystkie niezbędne roślinom minerały - dostarcza roślinom podstawowe składniki pokarmowe, takich jak azot, fosfor i potas. Oprócz tego zawiera także wapń, magnez, bor i żelazo, które czasem są niedostępne w nawozach mineralnych. Obornik rozłożony i przekopany z glebą (optymalnie na głębokości 15-20 cm) wpływa ponadto na tworzenie próchnicy.

Rodzaje obornika ze względu na pochodzenie

  • Obornik bydlęcy – stosuje się go na różnych glebach, ale polecany jest na podłoża piaszczyste, w których składniki pokarmowe szybko są wymywane. Zawiera mniej składników pokarmowych od obornika bydlęcego, ale jest bardziej zasobny w potas.
  • Obornik koński – powoduje szybkie ogrzewanie gleby (to nie zawsze jest korzystny proces). Można go stosować na gleby ciężkie i lekkie.
  • Obornik świński – jest dobrym rozwiązaniem na podłoża piaszczyste, w uprawie roślin wytwarzających dużą ilość zielonej masy. Jest zasobny w azot.
  • Obornik kurzy – zwykle stosowany jest jako dodatek do innych nawozów lub składnik pryzmy kompostowej. Zawiera bardzo dużą ilość azotu i przy jego stosowaniu może zajść ryzyko przenawożenia roślin. Zaleca się go rozcieńczać.

Poznaj inne nawozy organiczne

Obornik granulowany
Autor: www.thinkstockphotos.com Obornik granulowany

Stosowanie obornika w ogrodzie

Obornik można stosować w formie świeżej, przekompostowanej, suszonej lub granulowanej.

  • Świeży obornik stosujemy tylko jesienią, ale pamiętajmy, że nie sprzyja on wielu roślinom – jeżeli chcemy sadzić rośliny cebulowe, astry, piwonie, dalie, bratki czy kosaćce, po jego zastosowaniu musimy odczekać dwa lata. Obornik świeży nie może być podawany bezpośrednio przed siewem czy sadzeniem. Jeśli wysiew planowany jest wiosną, nawóz miesza się z podłożem już jesienią.
  • Najlepszy do ogrodów jest obornik przekompostowany – można go stosować wiosną i jesienią, jest wygodny do przekopania z glebą i nie ma uciążliwego zapachu. Można też dodawać go do pryzmy kompostowej.
  • W niektórych sklepach ogrodniczych można kupić obornik suszony (sposób jego wykorzystania jest podany na opakowaniu). Suszone bądź granulowane formy wykorzystuje się w różnym terminie (zależnie od potrzeb). Nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, co jest zaletą szczególnie w uprawie przydomowej.

Obornik granulowany - w jakich dawkach stosować?

Obornik granulowany jest bardzo wygodny do zastosowania, charakteryzuje go też długi okres przydatności do użycia.

Obornik granulowany rozpuszcza się w ciepłej wodzie przez kilka do nawet kilkunastu dni. Uzyska się półpłynną masę - nie rozpuszcza się całkowicie. Normalnie obornik rozpuszcza się w wodzie w proporcji 1:3, 1:4, itp. Granulowana forma jest bardziej stężona, dlatego rozcieńczenie powinno być jeszcze większe, np: 1:8, 1:10. Częstotliwość zabiegu zależy od konkretnej grupy roślin. Średnio zieleń dokarmia się co 2-3 tygodnie. Generalnie unikałbym stosowania płynnego formy granulowanej. Lepiej jak jest wyłożony i systematycznie uwalnia składniki pokarmowe.

Czym się różni obornik od gnojówki?

Zarówno obornik, jak i gnojówka są nawozami naturalnymi. Różnią się nie tylko właściwościami fizycznymi - gnojówka ma forme płynną, ale również składem chemicznym. Obornik zawiera wszystkie niezbędne dla wzrostu roślin składniki odżywcze takie jak azot, fosfor, potas, wapń, magnez i sód, natomiast gnojówka zawiera przede wszystkim azot i potas, przy znikomej ilości fosforu.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: