Nawożenie roślin w ogrodzie: najczęstsze błędy. Nigdy ich nie popełniaj

2017-04-13 14:12

Właściwe nawożenie roślin nie jest łatwym zadaniem. Często sprawia nam problemy, a popełniane przy nawożeniu błędy powodują nieprawidłowy wzrost roślin. Poznaj najczęstsze błędy popełniane w nawożeniu roślin w ogrodzie.

nawozenie-roslin
Autor: photos.com Błędy popełniane przy nawożeniu powodują nieprawidłowy wzrost roślin

Nawożenie roślin to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, konieczny do prawidłowego rozwoju roślin, obfitego kwitnienia i dobrego plonowania. Poszczególne gatunki roślin ogrodowych różnią się potrzebami pokarmowymi, w związku z czym ich wymagania nawozowe są odmienne. Przed rozpoczęciem nawożenia, trzeba przede wszystkim poznać wymagania roślin, które rosną w naszym ogrodzie.

Najczęściej popełniane błędy w nawożeniu roślin ogrodowych

  • Zastosowanie niewłaściwego rodzaju nawozu – nawóz powinien być dobrany do danego gatunku rośliny. Ważne są proporcje poszczególnych składników mineralnych w nawozie.
  • Zbyt duża dawka zastosowanego nawozu – jeśli użyjemy zbyt dużo nawozu doglebowo, to możemy spowodować zbytnie zasolenie podłoża, co skutkuje tym, że korzenie roślin nie mogą pobierać z gleby wody ze składnikami mineralnymi. Nawożąc rośliny należy zawsze stosować się do zaleceń producenta zamieszczonych na opakowaniu preparatu, starannie odmierzając zalecane dawki.
  • Przenawożenie – skutkiem tego błędu może być nieprawidłowy rozwój roślin. Zbyt duże nawożenie azotem powoduje najczęściej intensywny rozwój zielonej masy rośliny, jednocześnie zmniejszając plon i ograniczając kwitnienie. Przenawożenie potasem utrudnia roślinom pobranie magnezu oraz wapnia z gleby, a nadmiar fosforu zakłóca przyswajanie żelaza oraz miedzi.
  • Nienawożenie roślin posadzonych w glebach ubogich w składniki mineralne oraz roślin uprawianych w pojemnikach – dla gleb piaszczystych i przepuszczalnych konieczne jest zasilanie nawozami. W przypadku roślin uprawianych w donicach ziemia po pewnym czasie wyjaławia się i rośliny nie mają skąd pobierać składników mineralnych i coraz słabiej rosną. Dla roślin uprawianych w pojemnikach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnych nawozów otoczkowanych wolno działających, które aplikuje się jeden raz w sezonie.
  • Nieodpowiedni termin nawożenia – nawozy zastosowane są zbyt późno lub zbyt wcześnie. Nawozy szybko działające stosuje się w połowie maja, a nawozy otoczkowane wolno działające – w drugiej połowie kwietnia bądź na początku maja Najpóźniejszy termin nawożenia – tylko nawozami krótko działającymi – to połowa sierpnia. Później możemy stosować już tylko nawozy jesienne. Zbyt późne zastosowanie nawozów azotowych przedłuża wegetację bylin i utrudnia zdrewnienie pędów, przez co rośliny są mniej odporne na przemarznięcia zimą. Ostatni raz w sezonie nawozy azotowe należy zastosować na początku lipca.
  • Używanie przeterminowanych nawozów – trzeba pilnować terminów ważności preparatów, które podane są na opakowaniach. Po upływie terminu ważności skład mieszanki nawozowej może się zmienić, a zawarte w niej związki mogą stać się nieskuteczne, a nawet toksyczne.Nierównomierne rozsypywanie nawozów – nawozy zawsze trzeba rozsypywać równomiernie po nawożonej powierzchni, w ten sposób, aby nie gromadziły się w nadmiarze w jednym miejscu, a w innym nie było ich w ogóle lub tylko śladowe ilości. Po rozsypaniu nawozy trzeba wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, a potem ostrożnie podlać (dzięki temu zapobiegnie się wietrzeniu preparatu oraz umożliwi lepsze rozmieszczenie składników pokarmowych).
nawozenie-roslin
Autor: photos.com Błędy popełniane przy nawożeniu powodują nieprawidłowy wzrost roślin