Jesienne nawożenie ogrodu - jakie nawozy jesienne do trawnika, roślin ozdobnych, drzew i krzewów owocowych, warzyw?
Jesienne nawożenie ogrodu to ważny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu w następnym roku rośliny rozpoczną sezon w dobrej kondycji. Przeczytaj, jak powinno wyglądać jesienne nawożenie roślin ozdobnych oraz drzew i krzewów owocowych, jakie nawozy stosować i kiedy zakończyć nawożenie. Dowiedz się, jak zastosować jesienne nawożenie w warzywniku.
Autor: GettyImages
Mączka bazaltowa jest dobrym jesiennym nawozem, ponieważ nie zawiera azotu
Spis treści
- Jesienne nawożenie ogrodu
- Przed jesiennym nawożeniem zbadaj glebę
- Nawozy jesienne do trawnika i roślin ozdobnych
- Czym nawozić jesienią drzewa i krzewy owocowe?
- Jesienne nawożenie w warzywniku
Jesienne nawożenie ogrodu
Jesień w ogrodzie to równie pracowity okres jak wiosna. Zbiory warzyw i owoców, sadzenie drzew, krzewów i roślin ozdobnych oraz jesienne porządki zajmują sporo czasu, mimo to nie należy zapominać też o nawożeniu, które pozwoli uzupełnić w glebie brakujące składniki pokarmowe i zapewni roślinom lepszy start w nowym sezonie. Jesienne nawożenie jest ważnym zabiegiem, ale obarczonym pewnym ryzykiem, dlatego zanim przystąpimy do jego wykonania, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.
Przed jesiennym nawożeniem zbadaj glebę
Najlepszym sposobem na uniknięcie błędów podczas jesiennego nawożenia jest wcześniejsze przeprowadzenie analizy gleby. Próbkę podłoża przekazuje się do badania w specjalistycznym laboratorium, gdzie zostaje określony jej skład i zawartość poszczególnych związków mineralnych. Dzięki temu można lepiej ustalić dawki nawozowe oraz dodać do gleby tylko te składniki, których w niej brakuje.
Jeśli z różnych względów nie możemy wykonać takiego badania, pozostaje nam oprzeć się na potrzebach roślin i spróbować określić skład podłoża za pomocą roślin wskaźnikowych, np. obecność dużej ilości gwiazdnicy lub komosy wskazuje na gleby bogate w azot, a intensywny rozwój babki lancetowatej czy fiołka wonnego, może oznaczać glebę ubogą w ten składnik.
Bez analizy gleby i doświadczenia, lepiej jest też użyć wieloskładnikowych mieszanek nawozowych, niż tańszych - ale mniej bezpiecznych (grożących przenawożeniem) - nawozów jednoskładnikowych.
Przed rozpoczęciem jesiennego nawożenia, należy zapoznać się z potrzebami roślin, gdyż innego nawożenia będą wymagały byliny i krzewy ozdobne, innego - drzewa owocowe, a jeszcze innego rośliny warzywne.
Nawozy jesienne do trawnika i roślin ozdobnych
Przeprowadzając jesienne nawożenie w ogrodzie ozdobnym, powinniśmy pamiętać o unikaniu nawozów z dużą zawartością azotu. Pierwiastek ten odpowiada za intensywny wzrost i rozwój części zielonych, dlatego zastosowany zbyt późno (po 30. lipca), nie pozwoli roślinom odpowiednio przygotować się do zimy i może stać się przyczyną ich przemarznięcia (m.in. pędy nie zdążą zdrewnieć, części zielone bylin nie zakończą wegetacji w odpowiednim czasie).
Dlatego też do nawożenia trawników i pozostających w gruncie przez cały rok roślin ozdobnych należy użyć jeden z tzw. nawozów jesiennych, np. Florovit, Agrecol lub Biopon – jesienne nawozy uniwersalne, Biopon lub Fructus – nawóz jesienny do trawnika, Substral – trawnik jesienny, nawóz długodziałający, Agrecol – jesienny nawóz do iglaków, Florovit nawóz jesienny do roślin zimozielonych. W swoim składzie, zawierają one zbilansowany zestaw podstawowych pierwiastków NPK (lub tylko potas i fosfor) oraz składniki dodatkowe w postaci mikroelementów, pomagających roślinom przetrwać zimę.
Jeśli wykonana analiza odczynu pH potwierdzi, że gleba jest zbyt kwaśna (pH poniżej 5,5), należy wykonać wapnowanie trawnika.
Przeczytaj też: Jak przygotować trawnik do zimy? Jakie prace trzeba wykonać przed zimą na trawniku
Autor: GettyImages
Mączka bazaltowa jest dobrym jesiennym nawozem, ponieważ nie zawiera azotu
Czym nawozić jesienią drzewa i krzewy owocowe?
Nieco inaczej należy jesienią nawozić drzewa i krzewy owocowe. Na kwaterze sadowniczej jesienią zamiast nawozów mineralnych lepiej zastosować grubą warstwę nawozu organicznego w postaci kompostu, przekompostowanego obornika lub ściółki organicznej (np. skoszonej trawy, słomy lub liści). Nawozy organiczne będą rozkładać się powoli, stopniowo uwalniając do podłoża składniki pokarmowe. Nawozy mineralne przez okres zimy mogą natomiast zostać wypłukane w głąb gleby (szczególnie na glebach lekkich), stając się niedostępne dla roślin, dlatego z ich stosowaniem lepiej wstrzymać się do wiosny lub zastosować je wyłącznie na glebach ciężkich.
Jesienne nawożenie w warzywniku
Najtrudniejszym i jednocześnie najważniejszym nawożeniem jest jesienne nawożenie warzywnika. Po zbiorze warzyw, gleba pozbawiona jest części związków mineralnych, aby więc w następnym sezonie można było liczyć na udane zbiory, należy uzupełnić brakujące składniki. Bez analizy podłoża zadnie może być dość trudne, ale można je sobie ułatwić, kierując się obecnością roślin wskaźnikowych oraz zapotrzebowaniem poszczególnych warzyw na składniki pokarmowe. W warzywniku podstawowym jesiennym nawożeniem powinno być nawożenie organiczne w postaci kompostu, obornika lub nawozów zielonych (np. facelii), przekopanych z wierzchnią warstwą gleby.
Jednak ze względu na dużą intensywność wykorzystania gleby, nawożenie organiczne nie zawsze wystarcza, dlatego warto uzupełnić je nawożeniem mineralnym. Jesienią podaje się całą dawkę nawozów potasowych, fosforowych i magnezowych oraz połowę dawki azotu (reszta powinna być podana wiosną).
Wysokość dawek należy jednak dostosować do potrzeb pokarmowych poszczególnych warzyw:
- dla roślin najbardziej wymagających (np. dynia, kalafior), dawka nawozów w g/10m2 powinna wynosić 160-200 N, 40-50 P, 200-300 K oraz 20-40 Mg,
- dla warzyw o wysokich potrzebach pokarmowych (np. papryka, ogórek, pomidor, brokuł, seler, por), powinna kształtować się na poziomie 100-160 N, 30-40 P, 140-200 K oraz 15-20 Mg,
- dla roślin o średnich wymaganiach (np. marchew, pietruszka, cebula) powinna wynosić 80-120 N, 15-30 P, 100-140 K oraz 15-20 Mg,
- dla najmniej wymagających (np. rzodkiewka, groch, fasola sałata), wystarczy 50-80 N, 10-15 P, 60-80 K oraz 10-15 Mg.
Do nawożenia można wykorzystać saletrę amonową (N), superfosfat (P), siarczan potasu lub sól potasową (K) oraz siarczan magnezu (Mg), w proporcjach podanych na opakowaniu.
Przeczytaj też: Jesień w ogrodzie warzywnym – pięć najważniejszych prac, które trzeba wykonać jesienią w warzywniku