Jak przygotować trawnik do zimy? Jakie prace trzeba wykonać przed zimą na trawniku

2021-10-07 11:46
Trawnik przed zimą
Autor: GettyImages Jakie prace należy wykonać na trawniku przed zimą?

Aby trawnik dobrze przezimował, trzeba go odpowiednio przygotować na zimowe miesiące. Podpowiadamy, jak przygotować trawnik do zimy. Jesienne prace pielęgnacyjne trawnika: ostatnie nawożenie, ostatnie koszenie, sprzątanie trawnika przed zimą. Plan prac na październik, listopad i grudzień.

Aby trawnik był ozdobą naszego ogrodu, należy od niego dbać niemal przez cały rok. Poza systematycznym koszeniem, trawnik wymaga regularnego nawadniania i nawożenia. W sezonie trawnik potrzebuje uwagi szczególnie w dwóch newralgicznych okresach: wczesną wiosną (zabiegi regeneracyjne) i jesienią (przygotowanie do zimy). Przed zimą trzeba przygotować trawnik do nadejścia mrozów i zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób w przyszłości.

>>Przeczytaj też: Podstawowe błędy przy jesiennym zakładaniu trawnika

Przygotowanie trawnika do zimy: październik – ostatnie nawożenie

W październiku (najlepiej w pierwszej połowie) trawnik nawozi się nawozami mineralnymi po raz ostatni. Stosuje się głównie nawozy potasowe (np. sól potasową), które wpływają na lepsze krzewienie roślin. Dawki powinny być mniejsze niż od tych zalecanych przez producenta na opakowaniu. Zabieg nawożenia nie jest jednak konieczny. Często lepiej z niego zrezygnować niż doprowadzić do przenawożenia.

Koszenie w tym miesiącu wykonuje się regularnie – przy czym trzeba zwiększyć wysokość koszenia. Zbyt nisko skoszona trawa jest mniej odporna na przemarzanie. Warto zastosować też elektroniczne (lub inne) odstraszacze do kretów. Pod koniec miesiąca szkodniki mogą szukać w ogrodzie miejsca do zimowania.

>>Przeczytaj też: Jak pozbyć się kreta z ogrodu

Przygotowanie trawnika do zimy: listopad – ostatnie koszenie

W listopadzie zabiegi przygotowujące trawnik do nadejścia zimy skupiają się głównie na oczyszczaniu. Z trawnika należy dokładnie usunąć opadłe liście (za pomocą grabi albo dmuchawy do liści), gdyż pozostawione na trawniku zwiększają ryzyko porażenia chorobami grzybowymi. Po raz ostatni wykonuje się koszenie. Pozostawienie przerośniętych kęp trawy może przyczynić się do rozwoju pleśni śniegowej. Dlatego – aby zapobiec chorobie - na początku miesiąca warto dodatkowo przeprowadzić wertykulację.

Przygotowanie trawnika do zimy: grudzień – ostatnie oczyszczanie

W grudniu (przed pierwszymi opadami śniegu) należy wygrabić ostatnie liście. Gdy spadnie śnieg, nie powinno się spacerować po trawniku. Niewskazane jest także układanie na trawniku zwałów śniegu zebranego podczas odśnieżania chodników. Sól drogową (to trucizna dla roślin) lepiej zastąpić neutralnym piaskiem.

>>Przeczytaj też: Sprzątamy ogród jesienią. Usuwanie opadłych liści

Trawnik jesienią: jak przygotować trawnik do zimy [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE