Czy grabić liście w ogrodzie jesienią? Czy lepiej zostawić na trawniku na zimę?
Jedną z jesiennych prac porządkowych w ogrodzie, która zajmuje najwięcej czasu, jest grabienie i usuwanie liści. Ostatnio pojawiło się coraz więcej opinii, że grabienie liści jesienią nie jest konieczne. Jak jest naprawdę? Czy grabić liście jesienią, czy zostawić je na trawniku?
Autor: GettyImages
Jesienne grabienie liści - jest konieczne, czy nie?
Jesienią z drzew i krzewów opadają liście. Pokrywają one coraz grubszą warstwą ogrodowy trawnik, rabaty, grządki w warzywniku, ścieżki i taras. Co roku o tej porze zabieramy się więc za porządkowanie ogrodu. Jedną z najważniejszych jesiennych prac w ogrodzie jest grabienie i usuwanie opadłych liści. Czy na pewno trzeba grabić liście na całej posesji? A może zabieg ten nie jest konieczny?
Spis treści
- Czy powinno się grabić liście i kiedy?
- Grabienie liści jesienią - gdzie jest konieczne?
- Usuwanie liści z nawierzchni w ogrodzie
- Skąd jeszcze trzeba usunąć liście?
- Gdzie nie grabić liści?
Czy powinno się grabić liście i kiedy?
Zwolennicy gruntownych jesiennych porządków przed nadejściem zimy grabią liście z całego ogrodu oraz nawierzchni na posesji, wyrzucając je potem na kompost lub zbierając do osobnych worków przeznaczonych na odpady zielone (są one wywożone przez służby oczyszczania). Dzięki temu ogród i obejście prezentują się estetycznie i nie wymagają sprzątania wiosną, gdy zaczyna się sezon.
Okazuje się jednak, że nie każdy zakątek ogrodu potrzebuje takich gruntownych porządków i nie wszędzie konieczne jest zgrabienie i pozbycie się opadłych liści. Skąd zatem należy zgrabić liście, a gdzie je można pozostawić na zimę?
Przeczytaj też:
Autor: GettyImages
Jesienne grabienie liści - jest konieczne, czy nie?
Grabienie liści jesienią - gdzie jest konieczne?
Grabienie liści z trawnika jest konieczne. Liście pozostawione na zimę na trawniku utrudniają dostęp światła słonecznego, powietrza i wody, których murawa potrzebuje. Zalegająca warstwa mokrych liści może dodatkowo powodować gnicie źdźbeł traw i stać się przyczyną ich chorób (na przykład pleśni śniegowej). Szczególnie szkodliwe są liście z drzew i krzewów porażonych chorobami roślin. Do grabienia liści z trawnika najlepiej użyć grabi wachlarzowych.
Usuwanie liści z nawierzchni w ogrodzie
Mokre i rozkładające się liście zalegające na ogrodowych nawierzchniach: ścieżkach, chodnikach czy podjazdach, a także na podłodze tarasu sprawiają, że powierzchnie te stają się śliskie i niebezpieczne - można się na nich poślizgnąć i przyczynić się do groźnych w skutkach wypadków.
Z tych powodów zarówno z trawnika, jak i ogrodowych nawierzchni należy pozbyć się liści. Ze ścieżek, podjazdu czy tarasu liście najlepiej zmieść. Najłatwiej zrobić to, gdy liście są suche. Wybierzmy więc na te prace dni pogodne, bez opadów i wiatru (utrudniającego zgromadzenie liści w jednym miejsce).
Pamiętajmy też, że właściciel posesji ma obowiązek usuwania liści z przylegającego do posesji chodnika.
Skąd jeszcze trzeba usunąć liście?
Usuwać liście należy też z tych rabat i kwietników, na których posadzono niskie rośliny zimozielone (np. runiankę, bluszcz, płożące irgi czy iglaki). Pozostawione tam opadłe liście powodują, ze do roślin dociera niewiele światła słonecznego, albo wcale ono nie dochodzi.
Liście trzeba też usunąć z ogrodowych oczek wodnych, płaskich dachów domów, altan, wiat i składzików oraz z rynien.
- Przeczytaj też: Jak czyścić i konserwować rynny?
Zgrabić i usunąć z ogrodu należy wszystkie opadłe liście, które mają oznaki chorób - ich nie wolno kompostować!
Gdzie nie grabić liści?
W naturze liście spadają z drzew i pozostają na ziemi - nikt ich nie zbiera. Spełniają one ważną rolę w ekosystemie. Rozkładające się liście przyczyniają się do powstawania próchnicy poprawiając żyzność gleby i zatrzymując w niej wilgoć. Są też pożywieniem dla pożytecznych bezkręgowców, takich jak dżdżownice czy złotooki. W warstwach opadłych liści zimowe schronienie znajdują jeże. To argumenty przemawiające za tym, by liści jesienią nie grabić i nie usuwać z ogrodu.
Pozostawiając opadłe liście na powierzchni ziemi nie zaburzamy zachodzących w przyrodzie naturalnych przemian, a przyczyniamy się do poprawy żyzności gleby. Dodatkowo warstwa liści zabezpieczy uprawiane rośliny przed działaniem mrozu.
Warto więc nie grabić liści z rabat kwiatowych czy grządek, pozostawiamy je również pod krzewami i drzewami (w miejscach, gdzie nie ma trawnika). Nie grabimy też liści z łąki kwietnej.
Przeczytaj też:
- Ekologiczny ogród przydomowy - zasady zakładania eko ogrodu
- Ziemia liściowa - jak zrobić kompost z liści i jak go stosować