Jesienna pielęgnacja trawnika. Jakie prace należy wykonać na trawniku jesienią?

2021-10-07 11:19
Jesień w ogrodzie
Autor: GettyImages Jesienią musimy zadbać o trawnik, by przygotować go dobrze na zimowy okres

Jesienna pielęgnacja trawnika obejmuje zabiegi niezbędne do tego, aby murawa w dobrej kondycji przetrwała do wiosny. Zima to trudny okres dla wszystkich roślin w ogrodzie, także dla traw tworzących trawnik. Jak przygotować trawnik do zimy? Jakie prace trzeba wykonać jesienią na trawniku? Trawnik przed zimą.

Aby trawnik w dobrej kondycji przetrwał zimę, trzeba jesienią wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Ważnym zabiegiem, często zaniedbywanym, jest jesienne nawożenie trawnika. Ma ono wzmocnić przed zimą system korzeniowy traw oraz wymusić transport substancji odżywczych z liści do węzła krzewienia, czyli miejsca, z którego wiosną wyrosną młode korzenie i pędy.

Jesienna pielęgnacja trawnika - nawożenie

Jesienią do nawożenia trawnika stosuje się nawozy jesienne, które charakteryzują się małą zawartością bądź brakiem azotu, za to dużą ilością fosforu i potasu. Zadaniem fosforu jest stymulowanie wzrostu systemu korzeniowego, wpływa także na procesy życiowe wewnątrz rośliny, dzięki którym lepiej się ona przystosowuje do zimy. Potas zwiększa odporność na warunki stresowe – między innymi niską temperaturę. Inaczej działają nawozy wiosenno-letnie. Mają one dużo azotu, który pobudza wzrost liści. Ich zastosowanie jesienią spowoduje sztuczną stymulację wzrostu traw. Jeżeli nadejdą mróz i opady śniegu, rośliny nie będą zahartowane, czego konsekwencją może być pojawienie się chorób, zwłaszcza pleśni śniegowej. W najgorszym przypadku może ona spowodować obumarcie traw.

Nawozy jesienne rozsiewa się na trawniku na przełomie sierpnia i września (najpóźniej w trzecim tygodniu miesiąca) - po tym terminie nie należy nawozić trawnika. Zima to czas spoczynku, dlatego w ostateczności lepiej, żeby w ten okres trawy weszły „przegłodzone” niż pobudzone do wzrostu za pomocą nawozów. Nawozy jesienne stosujemy w dawkach zalecanych przez producenta preparatu, pamiętając, że więcej szkody może przynieść przedawkowanie niż niedobór nawozu sztucznego. Zwykle jego maksymalna ilość to 30 g/m2.

Młody trawnik bez względu na termin założenia – wiosną czy jesienią – przez pierwsze trzy-cztery miesiące nie wymaga nawożenia, bo młoda trawa czerpie substancje odżywcze z nasion. Jeżeli trawnik był posiany wiosną, to na początku września można go zasilić nawozem jesiennym.

Jesienna pielęgnacja trawnika - koszenie, wertykulacja, usuwanie liści z murawy

Koszenie trawnika należy przeprowadzać regularnie aż do przymrozków, choć już nie tak często jak latem. Pod koniec sezonu źdźbła traw rosną wolniej, więc wystarczy je przycinać raz na dwa tygodnie. Ostatnie koszenie najlepiej przeprowadzić na kilka dni przed pierwszym przymrozkiem. Źdźbła należy przyciąć na wysokość nie większą niż 2-3 cm. Zostawienie na zimę zbyt długiej trawy powoduje, że liście zostają przygniecione do ziemi śniegiem. Pod jego warstwą powstają warunki beztlenowe, co może być przyczyną rozwoju pleśni śniegowej.

Żeby zapobiec tej groźnej chorobie, warto też na dwa tygodnie przed pierwszymi przymrozkami, na początku listopada, wykonać lekką wertykulację – wyczesać darń ostrymi drucianymi grabiami. W ten sposób zostaną usunięte chore źdźbła traw i filc (zbite martwe fragmenty roślin), które są siedliskiem pleśni śniegowej. Z tej samej przyczyny należy z murawy zgrabić opadłe drzew i krzewów liście.

>>Przeczytaj też:

Liście na kompost i na rabaty. Jak wykorzystać liście, które spadły z drzew >>>

Grzyby na trawniku – skąd się biorą, czy należy się ich pozbyć? >>>

Pielęgnacja trawnika jesienią: czy tak samo postępuje się z trawnikiem z siewu i z rolki?

Jeżeli trawnik był zakładany z siewu wiosną, to przez lato trawa zdążyła się dobrze ukorzenić i rozkrzewić. Także darń z rolki położona na początku sezonu ukorzeni się do jesieni w nowym miejscu. Jesienią nie będzie między nimi różnicy, więc postępuje się z nimi tak samo jak z wieloletnim trawnikiem. Jeśli trawa była wysiana pod koniec lata, to jedynym zabiegiem, jaki trzeba przeprowadzić w październiku, jest ostrożne jej skoszenie na wysokość około 5 cm. Tak młodej murawy nie należy nawozić. Także darń z rolki rozłożonej jesienią wystarczy tylko skosić na wysokość do około 4 cm (nie niżej!).

Jesienne zakładanie trawnika z siewu >>>

Pamiętajmy, aby zimą nie zgarniać na trawnik śniegu z przyległych ścieżek. Lepiej też nie chodzić po trawniku. Każde przygniecenie śniegu powoduje, że przy powierzchni trawy pojawia się warstwa lodu. W ten sposób powstają warunki beztlenowe, które sprzyjają rozwojowi chorób i gniciu traw.

Przeczytaj też:

Śnieg na trawniku. Dlaczego nie można zrzucać zwałów śniegu na trawnik >>>

Wapnowanie trawnika - kiedy i jak wapnuje się trawnik? >>>

Jesienne prace w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE