Ziemia liściowa - jak zrobić kompost z liści i jak go stosować. Produkcja ziemi liściowej

2021-10-01 8:05
Ziemia liściowa
Autor: GettyImages Ziemia liściowa rozluźnia ciężkie, gliniaste podłoża i zwiększa zwięzłość gleb lekkich, piaszczystych

Liście opadające masowo w okresie jesiennym mogą stanowić pewien problem, szczególnie jeśli w ogrodzie występuje duża liczba drzew i krzewów. Należy je zebrać a potem w odpowiedni sposób utylizować. Jednym z najefektywniejszych sposobów recyklingu i ponownego wykorzystania w ogrodzie jest kompostowanie i produkcja ziemi liściowej. Jak zrobić kompost z liści?

Ziemia liściowa to podłoże jednorodne, powstające wskutek rozkładu liści drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych. Przy właściwej produkcji ma przyjemny, ziemisty zapach i ciemnobrunatną barwę. W przeciwieństwie do tradycyjnego kompostu, powstającego z różnych odpadów, ziemia liściowa ma mniejszą zawartość składników pokarmowych. Zawiera przede wszystkim węgiel – główny budulec blaszek liściowych. Dlatego w mniejszym stopniu stosuje się ją do bezpośredniego zwiększenia żyzności gleby. Jest natomiast świetnym dodatkiem do podłoża, który poprawia jego strukturę, zwiększa zwięzłość, zdolność do magazynowania wody i składników pokarmowych. Podłoże jest bardziej „pulchne”, a rosnące w nim rośliny rzadziej cierpią na niedostatek wody. Ziemia liściowa ma zwykle odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Jej produkcja odbywa się bez ponoszenia żadnych kosztów, wymaga jedynie pewnej pracy (grabienie liści, ich układanie i zwilżanie, ewentualna budowa kompostownika).

Zastosowanie ziemi liściowej

Ziemię liściową można stosować jako jednorodne podłoże w uprawie roślin o niewielkich wymaganiach pokarmowych (warto wzmocnić ją dodatkami z azotem). W większości upraw stanowi dodatek do podłoża – miesza się ją po prostu z glebą. Może posłużyć do przygotowania mieszanki wykorzystywanej do produkcji rozsady. Wraz z kompostem lub torfem stanowi dobre podłoże do kiełkowania roślin. Nadaje się do ściółkowania. Rozluźnia ciężkie, gliniaste podłoża i zwiększa zwięzłość gleb lekkich, piaszczystych.

>>Przeczytaj też: Dlaczego warto ściółkować ziemię wokół roślin? Najlepsze materiały na ściółkę

Czego nie dodawać przy produkcji ziemi liściowej?

Do produkcji ziemi liściowej wykorzystuje się liście z różnych gatunków drzew i krzewów liściastych. W pewnych przypadkach nie powinno się kompostować liści - oto te najważniejsze:

  • Liście noszące ślady chorób lub objawy żerowania szkodników – takie liście powinno się zakopywać lub palić, gdyż zwiększają ryzyko wystąpienia problemów u roślin w przyszłości.
  • Liście orzecha włoskiego – są nieodpowiednie, gdyż zawierają juglon, związek hamujący wzrost i rozwój wielu innych roślin. Liście orzecha dodane do kompostu hamują rozkład materii organicznej i wydłużają produkcję ziemi lisciowej.
  • Liście długo rozkładające się – liście niektórych gatunków (dąb, grusza, olcha) rozkładają się wolno i rzadziej wykorzystuje się je do przygotowania ziemi liściowej. Można je wykorzystywać do kompostowania, ale powinny być składowane oddzielnie - w tym przypadku produkcja kompostu z liści może potrwać nawet dwukrotnie dłużej niż normalnie.
  • Z liści roślin zimozielonych (liściastych i iglastych) lepiej zrezygnować - rozkładają się jeszcze dłużej.

Produkcja ziemi liściowej

Proces produkcji ziemi liściowej trwa zwykle około 12 miesięcy. Dokładny czas zależy od metody produkcji, dodatków (przyśpieszaczy) oraz gatunków drzew, z których pozyskano liście. Liście niektórych drzew, np. wierzby, brzozy, jabłoni czy leszczyny, rozkładają się szybko, a uzyskanie ziemi liściowej jest możliwe już po sześciu miesiącach.

Techniki produkcji ziemi liściowej są różne, zazwyczaj korzysta się z prowizorycznych rozwiązań. Przy dużej masie liści umieszcza się je po prostu w wysokich kopcach, przy mniejszej - układa warstwy w kompostowniku. W małych ogrodach ziemię liściową często produkuje się przez zebranie liści w czarnych workach z tworzywa sztucznego. Worki wypełnia się dokładnie liśćmi ugniatając je, zalewa wodą i zawiązuje. Warto jednak poprzekłuwać folię, aby zapewnić dostęp powietrza. W każdym z powyższych przypadków wymagane jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci kompostowanych liści (przez nawadnianie).

Cennymi dodatkami do ziemi liściowej są: żyzna ziemia, obornik oraz tradycyjny kompost. Wszystkie one przyśpieszają czas produkcji, a przy tym użyźniają wyprodukowaną ziemię. Przydatne są także nawozy z azotem. Dobrym sposobem na szybsze uzyskanie efektu jest też rozdrobnienie liści przed układaniem warstw kompostowych. Liście powinny być oczyszczone z domieszek, np. gałązek. Kompost z liści uda się pozyskać szybciej, jeśli pryzmy będą miały bezpośredni kontakt z gruntem.

Ziemia liściowa
Autor: GettyImages Z liści spadających jesienią z drzew warto przygotować ziemię liściową
Jak przygotować kompost?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE