Jak zrobić ziemię liściową i do czego ją wykorzystać? Ziemia liściowa krok po kroku

2024-09-27 10:57

Spadające jesienią liście to problem dla właścicieli ogrodów, szczególnie jeśli rośnie tam dużo drzew i krzewów. Liście trzeba zebrać, a potem w odpowiedni sposób utylizować. Jednym z najefektywniejszych sposobów recyklingu liści w ogrodzie jest ich kompostowanie i produkcja ziemi liściowej. Podpowiadamy jak zrobić ziemię liściową.

Zebrane liście w jesiennym ogrodzie
Autor: GettyImages Liście opadłe jesienią z drzew i krzewów można wykorzystać do przygotowania ziemi liściowej

Spis treści

  1. Co to jest ziemia liściowa? Jakie ma właściwości?
  2. Do czego wykorzystać ziemię liściową?
  3. Jakie liście nie nadają się na ziemię liściową?
  4. Ile czasu rozkładają się liście?
  5. Produkcja ziemi liściowej
  6. Jak zrobić ziemię liściową w workach
  7. Co można dodać do ziemi liściowej?

Co to jest ziemia liściowa? Jakie ma właściwości?

Ziemia liściowa to podłoże jednorodne, powstające wskutek rozkładu liści drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych. Przy właściwej produkcji ma przyjemny, ziemisty zapach i ciemnobrunatną barwę. W przeciwieństwie do tradycyjnego kompostu, powstającego z różnych odpadów, ziemia liściowa ma mniejszą zawartość składników pokarmowych. Zawiera przede wszystkim węgiel – główny budulec blaszek liściowych. Dlatego w mniejszym stopniu stosuje się ją do bezpośredniego zwiększenia żyzności gleby. Jest natomiast świetnym dodatkiem do podłoża, który poprawia jego strukturę, zwiększa zwięzłość, zdolność do magazynowania wody i składników pokarmowych. Podłoże jest bardziej „pulchne”, a rosnące w nim rośliny rzadziej cierpią na niedostatek wody.

Ziemia liściowa ma zwykle odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Jej produkcja odbywa się bez ponoszenia żadnych kosztów, wymaga jedynie pewnej pracy (grabienie liści, ich układanie i zwilżanie, ewentualna budowa kompostownika).

Przeczytaj jak powstaje próchnica glebowa? Jakie ma znaczenie?

Ziemia liściowa
Autor: GettyImages Do produkcji ziemi liściowej wykorzystuje się liście z różnych gatunków drzew i krzewów liściastych

Do czego wykorzystać ziemię liściową?

Ziemię liściową można stosować jako jednorodne podłoże w uprawie roślin o niewielkich wymaganiach pokarmowych (warto wzmocnić ją dodatkami z azotem). W większości upraw stanowi dodatek do podłoża – miesza się ją po prostu z glebą. Może posłużyć do przygotowania mieszanki wykorzystywanej do produkcji rozsady. Wraz z kompostem lub torfem stanowi dobre podłoże do kiełkowania roślin. Nadaje się do ściółkowania. Rozluźnia ciężkie, gliniaste podłoża i zwiększa zwięzłość gleb lekkich, piaszczystych.

Jakie liście nie nadają się na ziemię liściową?

Do produkcji ziemi liściowej wykorzystuje się liście z różnych gatunków drzew i krzewów liściastych. W pewnych przypadkach nie powinno się kompostować liści - oto te najważniejsze:

  • Liście noszące ślady chorób lub objawy żerowania szkodników – takie liście powinno się zakopywać lub palić, gdyż zwiększają ryzyko wystąpienia problemów u roślin w przyszłości.
  • Liście orzecha włoskiego – są nieodpowiednie, gdyż zawierają juglon, związek hamujący wzrost i rozwój wielu innych roślin. Liście orzecha dodane do kompostu hamują rozkład materii organicznej i wydłużają produkcję ziemi liściowej.
  • Liście długo rozkładające się – liście niektórych gatunków (dąb, grusza, olcha) rozkładają się wolno i rzadziej wykorzystuje się je do przygotowania ziemi liściowej. Można je wykorzystywać do kompostowania, ale powinny być składowane oddzielnie - w tym przypadku produkcja kompostu z liści może potrwać nawet dwukrotnie dłużej niż normalnie.
  • Z liści roślin zimozielonych (liściastych i iglastych) lepiej zrezygnować - rozkładają się jeszcze dłużej.

Produkcja ziemi liściowej to świetny sposób na recykling opadłych liści.

Ile czasu rozkładają się liście?

Proces produkcji ziemi liściowej trwa zwykle około 12 miesięcy. Dokładny czas zależy od metody produkcji, dodatków (przyśpieszaczy) oraz gatunków drzew, z których pozyskano liście.Małe liście (np. brzozy, wierzby, lipy, drzew i krzewów owocowych) rozkładają się 6-12 miesięcy, duże liście (np. buku, kasztanowca, dębu), twarde z dużą zawartością garbników nawet 2 lata.

Produkcja ziemi liściowej

Techniki produkcji ziemi liściowej są różne, zazwyczaj korzysta się z prowizorycznych rozwiązań. Przy dużej ilości liści umieszcza się je po prostu w wysokich kopcach, przy mniejszej - układa warstwy w kompostowniku.

Dobrym sposobem na szybsze uzyskanie efektu jest też rozdrobnienie liści przed układaniem warstw kompostowych. Liście powinny być oczyszczone z domieszek, np. gałązek. Kompost z liści uda się pozyskać szybciej, jeśli pryzmy będą miały bezpośredni kontakt z gruntem.

Jak zrobić ziemię liściową w workach

W małych ogrodach ziemię liściową często produkuje się przez zebranie liści w czarnych workach z tworzywa sztucznego. Worki wypełnia się dokładnie liśćmi ugniatając je, zalewa wodą i zawiązuje. Warto jednak poprzekłuwać folię, aby zapewnić dostęp powietrza. W każdym z powyższych przypadków wymagane jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci kompostowanych liści (przez nawadnianie).

Co można dodać do ziemi liściowej?

Cennymi dodatkami do ziemi liściowej są: żyzna ziemia, obornik oraz tradycyjny kompost. Wszystkie one przyśpieszają czas produkcji, a przy tym użyźniają wyprodukowaną ziemię. Przydatne są także nawozy z azotem.

#MuratorOgroduje: Rabaty na kartonach
Murator Google News
Autor:
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają