Jesienna wertykulacja trawnika - kiedy i jak ją zrobić? Czym wertykulacja trawnika jesienią różni się od wiosennej?

2023-10-06 15:20

Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny poprawiający kondycję trawy. I choć zaraz po przeprowadzeniu wertykulacji trawnik wygląda na zniszczony, szybko się odbudowuje. Czy można wertykulować trawnik jesienią? Kiedy robić wertykulację na jesień? Jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg? Podpowiadamy.

wertykulacja trawnika
Autor: Bosch Wertykulacja jesienią i na wiosnę to ważny zabieg pielęgnacyjny trawnika

Spis treści

  1. Na czym polega wertykulacja trawnika?
  2. Wertykulacja trawnika jesienią - do kiedy mamy czas?
  3. Wertykulacja trawnika jesienią różni się od wiosennej
  4. Jak wykonać wertykulację trawnika? Jaka głębokość cięcia na jakich trawnikach?

Na czym polega wertykulacja trawnika?

Jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na trawnikach, to wertykulacja. Polega ona na tym, że przy użyciu urządzenia wyposażonego w specjalne zęby napowietrzana jest ziemia i jednocześnie usuwane są resztki roślin, mech itd. Za pomocą wertykulacji rozbijana jest zbita, filcowa warstwa trawnika, która blokuje rozwój trawy.

Dzięki wertykulacji do korzeni roślin łatwiej dociera powietrze i woda, w ten sposób także zapobiega się powstawaniu chorób grzybowych. Zabieg jest bezpieczny dla trawy, nie narusza jej korzeni, a jedynie lekko spulchnia glebę.

Lepiej wiedzieć!

Wertykulację najlepiej wykonywać na trawnikach dwuletnich i starszych, wcześniej można uszkodzić młody, nierozwinięty jeszcze system korzeniowy.

Wertykulacja trawnika jesienią - do kiedy mamy czas?

Wertykulację wykonujemy dwa razy w roku: na wiosnę i na jesieni. Jeśli chodzi o jesienny termin, to powinno się przeprowadzać zabieg pielęgnacyjny na trawniku pod koniec września i na początku października. Nie zaleca się spulchniać ziemi w późniejszym okresie, bo trzeba dać czas trawie, by się zregenerowała przed zimą.

Wertykulacja trawnika jesienią różni się od wiosennej

W jesiennym zabiegu ustawiamy noże w maszynie płycej, cięcie nie powinno być tak głębokie, jak to wykonywane na wiosnę. Przed przystąpieniem do wertykulacji najpierw należy trawę skosić. Natomiast po zakończeniu pracy zostaną na trawniku resztki roślin, mech itd. Te pozostałości należy zgrabić z trawnika. Nie nadają się one jednak do kompostowania, bo mogą zawierać zarodniki grzybów.

Po zakończeniu wertykulacji, oczyszczeniu trawnika, wstrzymujemy się także przez około dwóch dni z podlewaniem. To czas, gdy trawnik będzie się regenerował, a brak wody nie pobudzi do rozwoju chorób grzybowych. 

Jak wykonać wertykulację trawnika? Jaka głębokość cięcia na jakich trawnikach?

Wertykulację można wykonać też ręcznie, korzystając ze specjalnych grabi o wąskich zębach. Jednak z grabkami można pracować na małych trawnikach, przy dużych powierzchniach najlepiej sprawdzą się wertykulatory elektryczne czy spalinowe. W tych urządzeniach mamy także możliwość ustalenia głębokości „cięcia” darni. W przypadku młodych trawników, które mają około dwóch, trzech lat głębokość wykonywanych nacięć powinna wynosić ok. 5 mm. Jeśli do zabiegu przystępujemy na starszym trawniku, gdzie układ korzeniowy jest dobrze uformowany, głębokość ustawiamy od 10 do 15 mm. Natomiast przy starych trawnikach, gdzie powstała duża warstwa filcu czy mchu, głębokość cięcia może wynosić nawet do 20 mm. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.