Pielęgnacja trawnika po zimie: wertykulacja trawnika po zimie, pierwsze koszenie trawy po zimie

2020-03-18 8:48
Trawnik po zimie
Autor: Andrzej Szandomirski Właściwa pielęgnacja, mieszanka traw dobrze dobrana do siedliska i łagodna zima sprawiają, że już od wczesnej wiosny trawnik jest soczyście zielony

Pielęgnacja trawnika po zimie pozwoli murawie odzyskać atrakcyjny wygląd i przywrócić murawę do dobrej kondycji. Podpowiadamy, jak należy pielęgnować trawnik po zimie, kiedy pierwszy raz kosić trawnik po zimie i kiedy zastosować wertykulację. Na co zwrócić uwagę przy koszeniu trawy i wertykulacji trawnika po zimie.

Kiedy po zimie rozpocząć pielęgnację trawnika po zimie?

Moment rozpoczęcia wiosennej pielęgnacji trawnika po zimie zależy od pogody. Do pracy można przystąpić, gdy nie grożą już nocne przymrozki poniżej -5 st.C, nie ma opadów śniegu oraz gleba nie jest przemarznięta. Czekamy też, aż nieco obeschnie.

W południowo-zachodniej Polsce, gdzie wegetacja roślin rusza najwcześniej, zabiegi pielęgnacyjne rozpoczyna się zwykle około 25 marca, a na Suwalszczyźnie i w regionach górskich, gdzie zima trzyma najdłużej – dopiero w drugiej połowie kwietnia. 

Pierwsze koszenie trawnika po zimie

Jeżeli jesienią trawnik nie został jesienią nisko skoszony (liście traw miały powyżej 8 cm), istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiosną źdźbła będą pożółkłe, a nawet martwe, często opanowane przez pleśń śniegową. W takiej sytuacji pierwszym zabiegiem powinno być niskie przycięcie darni wraz z dokładnym zebraniem liści. Im niżej trawa zostanie skoszona, tym lepiej. Jeśli trawnik został skoszony jesienią, ten etap prac można pominąć.

Sprawdź też: Kalendarz prac na trawniku: od marca do października

Wertykulacja trawnika po zimie

Wertykulacja trawnika to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas tego zabiegu usuwane są zaschnięte części traw. Wertykulacja to pionowe nacięcie darni mające na celu usunięcie filcu, czyli martwych źdźbeł traw. Filc nie tylko zatrzymuje wodę i nawozy, ale także utrudnia wymianę gazową (korzeniom traw brakuje tlenu), jest też siedliskiem patogenicznych grzybów i bakterii. Usuwając filc zwalniamy miejsce dla młodych liści, co skutkuje szybszym rozkrzewianiem się darni.

Na małych trawnikach do 100 m2 zabieg wertykulacji można wykonać grabiami o ostrych zębach lub ręcznym wertykulatorem poprzez mocne i gwałtowne grabienie.

Przy większych powierzchniach murawy warto zainwestować w elektryczny bądź spalinowy wertykulator. Po nacięciu trawnika należy dokładnie wygrabić i usunąć pożółkłe źdźbła, których może być bardzo dużo – na skutek wertykulacji trawnika zadarnienie powierzchni może się zmniejszyć nawet o 180 proc. jest to zjawisko naturalne, więc nie należy się obawiać, że trawnik został zniszczony.

Wertykulacja trawnika: jak głęboko ją przeprowadzać? >>>

wiosenna-pielegnacja-trawnika
Autor: GARDENA Pierwsze koszenie po zimie przeprowadzamy, kiedy trawa wypuści pierwsze źdźbła
Regeneracja trawnika po zimie
Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE