Piaskowanie trawnika - kiedy i jak piaskować trawnik? Czy piaskowanie trawnika pomaga?

2024-03-25 14:38

Piaskowanie trawnika - po co się to robi i na czym polega? Trzeba wiedzieć, że obok wertykulacji, aeracji i nawożenia, piaskowanie trawnika należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i wpływa na lepsze krzewienie się trawy oraz poprawia właściwości gleby. Kiedy piaskować trawnik i jakim piaskiem? Jak często można robić piaskowanie trawnika?

Piaskowanie trawnika
Autor: GettyImages Piaskowanie trawnika zwykle wykonuje się wiosną, kiedy trawnik regeneruje się po zimie

Spis treści

  1. Piaskowanie trawnika - po co się to robi? Czy piaskowanie trawnika pomaga?
  2. Kiedy i jak piaskować trawnik?
  3. Jaki piasek wybrać i ile go użyć do piaskowania trawnika?
  4. Gdzie piaskowanie jest potrzebne, a gdzie go nie robić?
  5. Jak często można robić piaskowanie trawnika?
  6. Jak dbać o trawnik - ZDJĘCIA

Piaskowanie trawnika - po co się to robi? Czy piaskowanie trawnika pomaga?

W pielęgnacji trawnika najczęściej dbamy głównie o jego wygrabianie, podlewanie, koszenie i nawożenie. Nieco rzadziej zajmujemy się piaskowaniem trawnika. Tymczasem zabieg ten jest bardzo przydatny, ponieważ polepsza (rozluźnić) strukturę gleby, co ma wpływ na jej napowietrzenie i korzystniejsze warunki do krzewienia i rozwoju traw.

Ponadto, piasek wpływa na zwiększenie przepuszczalności podłoża (szczególnie gliniastego lub ubitego, np. po zimie), dzięki czemu gleba lepiej wchłania wodę i nie tworzą się zastoiska wody na trawniku. Jednocześnie poprawiamy w ten sposób wchłanianie się nawozów stosowanych do nawożenia trawnika, które lepiej i szybciej są przyswajane przez system korzeniowy traw.

Piaskowanie trawnika ma także walory praktyczne i estetyczne – rozsypana warstwa piasku może zamaskować wszelkie nierówności lub zagłębienia tworzące się na powierzchni murawy.

Kiedy i jak piaskować trawnik?

W związku z tym, iż piaskowanie trawnika ma za zadanie głównie poprawić warunki glebowe, najlepiej połączyć je z napowietrzaniem (aeracją) gleby. Zwykle wykonuje się te zabiegi wiosną, kiedy regeneruje się trawnik po zimie. Dzięki temu piasek zostanie równomiernie rozprowadzony po trawniku i od razu wniknie w otwory w glebie powstałe przy napowietrzaniu. Łatwiej będzie wówczas także wykonać nawożenie i będzie ono bardziej skuteczne (wtedy podlewamy murawę po piaskowaniu i nawożeniu).

Z tych względów najkorzystniej więc wykonać te zabiegi kompleksowo wiosną. Nie ma jednak jednego, idealnego terminu i piaskowanie można przeprowadzić także w innym czasie lub nawet kilka razy w sezonie – piasek nie zaszkodzi trawie, a może tylko poprawić warunki do jej rozwoju (szczególnie na glebach ciężkich).

Podczas piaskowania trawnika piasek należy możliwe równomiernie rozsiać na całej powierzchni murawy, który powinien być wcześniej skoszony (ułatwi to wniknięcie piasku w podłoże). Przy ręcznym rozrzucaniu piasku, można następnie zagrabić cały trawnik, aby piasek rozprowadzić jak najbardziej równomiernie. Jeśli dysponujemy siewnikiem, cały zabieg będzie o wiele prostszy i wydajniejszy, dlatego warto go wykorzystać do piaskowania trawnika.

Warto także wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne i najlepiej piaskować trawnik w dzień bezwietrzny, aby piasek równomiernie pokrył powierzchnię murawy. Idealnie byłoby także, aby piaskowanie wykonać przed spodziewanymi opadami deszczu, tak by piasek jak najlepiej wniknął w strukturę gleby. Jeśli wraz z piaskowaniem wykonujemy nawożenie, takie wykorzystanie opadów jest podwójnie pożyteczne i nie musimy wówczas wydatkować wody na podlewanie.

Piaskowanie trawnika
Autor: GettyImages Do piaskowania trawnika warto wykorzystać siewnik

Jaki piasek wybrać i ile go użyć do piaskowania trawnika?

Zazwyczaj zaleca się, by piasek używany do piaskowania trawnika miał ziarna o wielkości od 0,5 do 1 mm - najlepszy będzie tzw. naturalny piasek rzeczny. Mogą to być także wszelkiego rodzaju mieszanki na bazie piasku kwarcowego, które są dostępne w sprzedaży i mogą dodatkowo zawierać różnego rodzaju dodatki wpływające na lepszy rozwój traw (np. mikroelementy, kreda).

Możemy także samodzielnie przygotować mieszankę do piaskowania trawy, wykorzystując każdy dostępny suchy piasek i zmieszać go np. z drobnym torfem lub po prostu ogrodową ziemią (w zależności od jakości podłoża).

Aby piaskowanie miało sens i przyniosło pożądane efekty, nie można zastosować ani za dużo (nadmiar nie wchłonie się odpowiednio), ani za mało piasku. Zwykle przyjmuje się, że najlepszy efekt daje zastosowanie od 3-5 kg piasku na 1 m² (czyli 300-500 kg na 100 m²).

Gdzie piaskowanie jest potrzebne, a gdzie go nie robić?

Piaskowanie trawnika warto wykonywać głównie na dość ciężkich, zbitych glebach, aby poprawić warunki do krzewienia się i rozwoju traw. Nie zaleca się piaskowania trawników zakładanych lub już rosnących na glebach lekkich i piaszczystych – może to spowodować niepotrzebne, dodatkowe rozluźnianie gleby i utrudniać ukorzenienie oraz zgęszczanie się trawy. W takim przypadku lepiej poprawić strukturę gleby poprzez dodanie do podłoża (wiosną) ziemi gliniastej, torfu lub kompostu.

Jak często można robić piaskowanie trawnika?

Piaskowanie trawnika przeprowadza się raz lub kilka razy w roku, w zależności od tego, jak często prowadzona jest wertykulacja i aeracja.

Przeczytaj też:

Jak dbać o trawnik - ZDJĘCIA

#MuratorOgroduje: Trawnik po zimie
Listen on Spreaker.