Kiedy ostatni raz kosić trawę przed zimą? Na jaką wysokość kosić?
Zadbany trawnik wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych trwających od wiosny aż do jesieni. Jesienią przygotowujemy trawnik do zimy. Kiedy wykonać koszenie trawy przed zimą i jak to zrobić? Na jaką wysokość skosić trawę? Kiedy ostatni raz można kosić trawę? Czy można jeszcze kosić w listopadzie? Wyjaśniamy.
Autor: GettyImages
Kiedy kosimy trawnik ostatni raz przed zimą?
Spis treści
- Dlaczego kosimy trawę przed zimą?
- Kiedy ostatnie koszenie trawy przed zimą?
- Czy można ostatni raz kosić trawę w listopadzie?
- Jak wysoko ścinać trawę podczas ostatniego koszenia?
- Co zrobić ze skoszoną trawą?
Dlaczego kosimy trawę przed zimą?
Aby trawnik prezentował się atrakcyjnie, powinien być regularnie koszony i nawożony. Dzięki tym zabiegom trawa sprawia estetyczne wrażenie, ale także utrzymuje zdrową kondycję. Na jesieni powinniśmy po raz ostatni skosić trawę, by zabezpieczyć ją przed przemarzaniem, ale także przed atakiem grzybów. Dzięki jesiennemu koszeniu sprawimy także, że już wczesną wiosną trawnik zacznie rosnąć, stanie się zielony, będzie zdrowy i zadbany.
Kiedy ostatnie koszenie trawy przed zimą?
Ostatni raz trawę powinniśmy skosić wtedy, kiedy kończy się okres wegetacyjny, czyli przed pierwszymi przymrozkami. Powinien to być taki moment, by po cieciu trawa już nie odrastała. Jeśli tak się stanie, to zabieg trzeba po prostu powtórzyć.
Przyjęło się, że termin ostatniego koszenia trawnika to połowa października, jednak to umowna data, bo tak naprawdę ona zależy od pogody. Jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 10 st. i pada deszcz, to trawa po koszeniu odrośnie. Czekamy więc na to, by temperatura spadła.
Czy można ostatni raz kosić trawę w listopadzie?
W przypadku ciepłej jesieni ostatnie koszenie trawnika można wykonać nawet w listopadzie.
Jak wysoko ścinać trawę podczas ostatniego koszenia?
Trawa koszona po raz ostatni w sezonie powinna być przycięta na wysokości od 4 do 5 cm. Jest to najbardziej optymalna wysokość. Nie powinno się kosić niżej, bo jeśli zima będzie mroźna i bezśnieżna, to odsłonięte korzenie traw mogą być narażone na przemarzanie. Z kolei ścinanie powyżej 5 cm albo zrezygnowanie z koszenia sprawi, że trawa na wiosnę późno zacznie odbijać.
Jeśli przytniemy za wysoko, możemy także trawę narazić na atak choroby – pleśni śniegowej. Jest to choroba grzybowa, na którą narażone są zboża i trawy. Pleśń rozwija się zimą, w warunkach wysokiej wilgoci i ciepła panujących pod warstwą śniegu.
Co zrobić ze skoszoną trawą?
Skoszoną trawę koniecznie zgrabiamy i nie zostawiamy jej na trawniku. Jeśli nie uprzątniemy resztek, to zaczną gnić, co może doprowadzić do zniszczenia darni. Zgrabioną trawę możemy wykorzystać na dwa sposoby. Przede wszystkim nadaje się jako składnik kompostownika. To także dobry materiał do tego, by przykryć rośliny i zabezpieczyć je przed zimą. Zgrabiona trawę, zanim ją wykorzystamy, możemy pozostawić kilka dni do wyschnięcia.
Galeria zdjęć: Trawnik na skarpie
Autor: HUSQVARNA AB
Do koszenia trawnika na skarpach nieprzekraczających 15o nadają się wszystkie urządzenia, które stosuje się do pracy na powierzchniach płaskich. Na skarpach o większym nachyleniu mogą pracować tylko kosiarki elektryczne, roboty koszące oraz kosiarki na poduszkowe