Rośliny wskaźnikowe – dzięki nim sprawdzisz, jaką glebę masz w ogrodzie
Rośliny wskaźnikowe pomagają nam określić, jaka ziemia jest w naszym ogrodzie. Poznaj najbardziej znane rośliny wskaźnikowe. Ze zdziwieniem się przekonasz, że wiele z nich to popularne chwasty.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Koniczyna biała
Spis treści
- Rośliny wskaźnikowe - wskazują jaka jest ziemia w ogrodzie
- Rośliny wskaźnikowe a odczyn gleby
- Rośliny wskaźnikowe a zawartość składników mineralnych
Wszystkie rośliny uprawiane w ogrodzie, potrzebują do prawidłowego rozwoju odpowiedniego podłoża. Zanim więc zdecydujemy się na uprawę konkretnych gatunków, powinniśmy sprawdzić, jakie mają wymagania oraz jakim podłożem dysponujemy.
Rośliny wskaźnikowe - wskazują jaka jest ziemia w ogrodzie
Najlepszym sposobem na poznanie parametrów gleby, jest wykorzystanie do jej zbadania specjalnych przyrządów (np. kwasomierza glebowego) oraz oddanie próbek ziemi do analizy chemicznej. Kiedy jednak nie mamy pod ręką żadnego sprzętu i nie możemy zbadać składu gleby, w określeniu jej parametrów mogą nam przyjść z pomocą rośliny uznawane za chwasty. Wprawdzie rośliny te nie umożliwią określenia dokładnych wartości pH podłoża ani ilości zawartych w nim związków mineralnych, ale pozwolą w przybliżeniu ocenić, czy dana gleba będzie odpowiednia dla roślin, które chcemy uprawiać. Jest to możliwe, ponieważ niektóre gatunki szczególnie chętnie zasiedlają konkretne podłoża, a na innych nie wstępują wcale lub rzadko.
Takie rośliny nazywa się roślinami wskaźnikowymi i wykorzystuje do wstępnej oceny parametrów podłoża, gdyż dzięki nim można w przybliżeniu określić jego skład chemiczny oraz odczyn.
Rośliny wskaźnikowe a odczyn gleby
- Jeśli na danym obszarze zaobserwujemy intensywny rozwój: skrzypu polnego, fiołka trójbarwnego, rdestu kolankowego, koniczyny białej, szczawiu, to możemy przypuszczać, że podłoże w tym miejscu ma odczyn kwaśny lub lekko kwaśny.
- Jeśli natomiast wśród ogrodowych chwastów znajdziemy głównie: tobołki polne, cykorię podróżnik, maki polne, ostróżeczki polne, jasnotę białą, pokrzywę żegawkę, wilczomlecze, będzie to dla nas wskazówka, że podłoże ma odczyn zasadowy.
- Kiedy z kolei na rabatach znajdziemy sporo przetaczników polnych i taszników pospolitych, możemy przyjąć, że podłoże będzie miało odczyn obojętny.
Rośliny wskaźnikowe a zawartość składników mineralnych
Popularne chwasty mogą nam też podpowiedzieć, jakich składników mineralnych w podłożu jest najwięcej, a których związków brakuje.
- Jeśli w ogrodzie bujnie rozrasta się pokrzywa, gwiazdnica pospolita, serdecznik pospolity i podagrycznik, to znak, że gleba jest żyzna i bogata w azot.
- Kiedy wśród chwastów przeważa babka lancetowata, wrzos zwyczajny i koniczyna biała, to sygnał, że ilość azotu w podłożu jest niewielka.
- Z kolei podwyższoną ilość wapnia w glebie preferuje ostróżeczka polna, gorczyca polna i mak polny, a podłoże z małą ilością tego składnika jest dobre dla chabra bławatka, rumianka pospolitego i fiołka polnego.
- Gleby bogate w fosfor i potas chętnie zasiedla wyszyniec łąkowy, wiechlina łąkowa i koniczyna biała, a ubogie w te pierwiastki są odpowiednie dla trzęślicy modrej, tomki wonnej, śmiałka darniowego i mietlicy pospolitej.